مِیمه شهری است در استان ایلام ایران. میمه در بخش سراب میمه شهرستان دهلران قرار دارد که به زبان کردی سخن میگویند مردمان میمه ازایل کرد میباشند . این شهر دارای آب و هوایی معتدل کوهستانی است و دارای روستاهایی دیدنی به نام تختان، آگره بید، گوراب بالا، گوراب پایین، فرخ‌آباد و بهرام آباد است.

شهر میمه دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی است که هرکس گذرش برای یک بار به آنجا بیفتد حتماً برای بعد‌ها نیز برنامه‌ای برای سفر به این شهر زیبا خواهد داشت.

شهر میمه دارای موقعیت ارتباطی ویژه‌ای است به طوری که شهرستان های آبدانان، دهلران و ملکشاهی را به هم وصل می‌کند و از نظر آب و هوایی در فصل تابستان با مرکز شهرستان در گرم‌ترین ماههای سال 15درجه اختلاف دما دارد.

جاذبه‌های متعددطبیعی مانند غار کبوتران، درختان بی‌شمار بلوط و طبیعت سرسبز حاشیه جاده میمه به ملکشاهی و میمه به آبدانان از مناطق دیدنی این شهر است.

میمه

سراب زیبای چپی راستی روستای تختان، ارتفاعات زیبای کبیرکوه، مزارع چشم نواز کشاورزی، باغات انگور، سیب و آلو و طرح‌های پرورش ماهی قزل آلا از دیگر زیبایی‌های این شهر دل انگیز است.

این شهر مدفن امامزادگان بزرگواری به نام‌های سیداکبر (ع) واقع در روستای تختان و سیدفلک الدین (ع) در روستای گوراب است ضمن اینکه جاذبه‌های تاریخی چون بنای چک دوستعلی، قلعه می‌مه و سنگ نوشته والیان به شکوه و زیبایی این شهر افزوده است.

بخش سراب میمه با زیبایی‌های چشم نوازش همچون قطعه حریری سبز درقلب استان ایلام قرار گرفته و به واسطه این زیبایی‌ها و آب وهوای مطبوعش در تمامی فصول سال پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

  معرفی روستای کلم بهمراه تصاویر آن

این بخش با داشتن قابلیت ‌ها و جاذبه‌‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری در استان شناخته شده است.

جاهای دیدنی میمه

قلعه میمه زرین آباد

میمه شهری است که در استان ایلام قرار گرفته و از آب و هوایی معتدل برخوردار است. تپه میمه که قلعه میمه زرین آباد را در خود جای داده با قدمت ۴۱۰۰ تا ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح جزو مکان‌های تاریخی این منطقه محسوب میشود. در حاشیه شمالی شهر میمه و بر فراز تپه ماهورهای مشرف به شهر و جاده اصلی ایلام – میمه قلعه‌ای تاریخی با قدمتی دراز آرام گرفته که با نام قلعه میمه زرین آباد شناخته میشود.

این قلعه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل پله، زیرزمین، راهرو، برج دیدبانی و تعدادی اتاق است. برای ساخت این بنا از قلوه سنگ و گچ استفاده شده است و برای نمای داخلی دیوارها نیز ساروج اندود شده است.

میمه

آبشار آبتاف

این آبشار در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران قرار دارد و منطقه از آب و هوای زاگرسی برخوردار است.

پَهله شهری است در استان ایلام که مرکز بخش زرین آباد شهرستان دهلران در این استان است و در 122 کیلومتری جنوب خاوری شهر ایلام واقع شده است. روستای زرآب نیز از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حدّ فاصل دو منطقه شهری به نام های میمه و پهله زرین آباد واقع گردیده است. فاصله این روستا تا مرکز بخش 11 کیلومتر است و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع شده است.

  آبشار چم او يکی از زيبايی های طبيعت استان ايلام

انواع گیاهان خوراکی، دارویی، صنعتی و درختان میوه و انواع درختان صمغی به وفور در این منطقه یافت میشود که از این گونه ها می توان به درخت ون یا سقز، درختچه بادام، بوته کتیرا و گون و … اشاره نمود. از دیگر درختان مفید درخت بلوط است که زیبایی منطقه را دوچندان کرده و فواید آن در سطح سنتی فراوان است. دانه بلوط این درخت هم برای انسان و هم برای احشام مصرف خوراکی دارد و از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب بلوط برای هیزم آتش استفاده می شود. گیاهان دیگری از جمله انجیر کوهی، زالزالک، کنگر، گل نیلوفر، بلالیک (آلبالوی وحشی)، انواع سبزی های خوراکی از جمله تربچه کوهی، تره، طوله و دهها نوع دیگر در این منطقه فراوان است.

میمه

از حیوانات اهلی منطقه می توان به گاو، گوسفند، بز، اسب، قاطر، الاغ و انواع پرندگان همچون مرغ خانگی، بوقلمون، غاز،اردک و … اشاره نمود. همچنین منطقه دارای گونه هایی از حیوانات وحشی از جمله نسل نادر پلنگ ها، گرگ، خرس، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و پرندگان بومی همچون کبک، تیهو، کبوتر، کلاغ، عقاب و جغد می باشد.

منبع : wikipedia،tasnimnews،asanbegard،tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید