گرماب یکی از شهرهای استان زنجان است. رودخانه شورچایی یکی از اصلی‌ترین رودخانه‌های شهرستان گرماب است که از قسمت شرقی آن عبور و به سمت قزل‌اوزن حرکت می‌کند. از گذشته‌های دور تا کنون ساکنان گرماب به کشاورزی مشغول بوده‌اند  و گندم دیمی یکی از مهم‌ترین محصول‌های کشاورزی این شهر است.

جاهای دیدنی گرماب

چشمه بالخلی بلاغی

چشمه بالخلی بلاغی یک از جاذبه‌های طبیعی شهرستان گرماب است که در انتهای رشته‌کوه ساقیزلو قرار گرفته. به این دلیل که از زمان قدیم در این چشمه ماهی وجود داشته است، آن را به نام چشمه ماهی هم می‌شناسند. آب این چشمه در حوضچه‌ای به مساحت یک هکتار جمع می‌شود و سپس برای آبیاری زمین‌های کشاورزی اطراف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نزدیکی چشمه محوطه‌سازی مناسبی برای گردشگران انجام شده و امکاناتی مانند هتل، اقامتگاه، رستوران، آلاچیق، شهربازی و سرویس‌های بهداشتی فراهم شده است.

جاذبه های گردشگری و تفریحی گرماب

آسیاب های آبی گرماب

آسیاب‌های آبی یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر گرماب‌اند که در منطقه «عکس ارم» و قسمت‌ شمالی این شهر قرار دارند. در سال‌های نه چندان دور تأمین آرد مورد نیاز ساکنان منطقه‌های گروس، مهربان و خمسه برعهده این آسیاب‌ها بود. در حال حاضر قسمت‌هایی از این آسیاب‌های آبی تخریب شدند و نیاز به مرمت و بازسازی دارند.

غار کتله خور

غارها از شگرف‌ترین جاذبه‌های طبیعت‌اند مخصوصاً اگر ویژگی خاصی از نظر عمق، وسعت، اجزاء تشکیل‌دهنده و یا قدمت داشته باشند. در ایران نیز غارهایی قدیمی با ویژگی‌هایی منحصر‌به‌فرد وجود دارد که یکی از آن‌ها غار کتله‌‌خور در شهر گرماب است؛ این غار یکی از بزرگ‌ترین غارهای خشکی جهان به‌ شمار می‌آید. از عمر این غار نزدیک به صدوبیست میلیون سال می‌گذرد و شکل‌گیری آن متعلق به دوران ژوراسیک است. دیواره‌ها و قندیل‌های داخل این غار آهکی‌اند و به دلیل بالا بودن درصد خلوص آهک بلورهای آن شفاف‌تر از بلور‌های غار علیصدر‌ند. این غار شامل هفت طبقه است که تا کنون فقط سه طبقه از آن توسط کارشناسان کشف و بررسی شده‌اند. عده‌ای از کارشناسان معتقدند که این غار به غار علیصدر در استان همدان متصل می‌شود. وسعت، قدمت، جاذبه‌های طبیعی مثل بلورها و قندیل‌ها و همچنین قسمت‌های ورزشی و تفریحی داخل غار کتله‌خور باعث شده‌ است که گردشگران زیادی از سراسر جهان برای دیدن این غار به شهر گرماب سفر کنند.

جاذبه های گردشگری و تفریحی گرماب

چشمه گرماب

چشمه آب گرم گرماب دارای جذابیت های طبیعی فوق العاده است. در اطراف این چشمه، چندین چشمه آب گرم دیگر نیز وجود دارد که زیبایی خارق العاده ای به آن بخشیده. مزار پیر یاهو یکی از بزرگان دوران حضرت موسی هم در همین منطقه می باشد.

  ۷ مورد از بهترین سوغاتی های زنجان

جاذبه های گردشگری و تفریحی گرماب

امامزاده سیدخلیفه (علیه السلام)

آستان امامزاده سیدخلیفه (علیه السلام) گرماب یکی دیگر از بناهای دوران قاجاریه است که از نظر سبک و نوع معماری با بقعه ی امامزاده عبدالغفار (علیه السلام) روستای شیخ موسی و امامزاده اسدالله (علیه السلام) روستای کسیک قابل مقایسه می باشد. این بقعه که در سمت جنوبی گرماب بر روی تپه قبرستان قدیمی جا شده است، با استفاده از سنگ و گچ نیم پخت ساخته شده و ضخامت دیوارهای آن در حدود 1/10 متر می باشد.

جاذبه های گردشگری و تفریحی گرماب

بقعه ی سید خلیفه دارای پلانی مدور به قطر 5/30 متر می باشد که ورودی آن در سمت شمالی بنا استقرار یافته است. در داخل این بنا مدور قدیمی مقبره ی سید خلیفه قرار دارد که با استفاده از ملات سیمان درست شده است. اما نکته ی مهم در رابطه با سید خلیفه این است که ایشان یکی از سادات حسینی صحیح النسب می باشند که در گذر زمان به امامزاده شهرت یافته اند. در محل قبرستان قدیمی که در غرب گرماب واقع شده، بقایای یک بنای ویران شده دیگر وجود دارد که تلاش های ما در یافتن نام و نشان آن بی نتیجه ماند، اما به احتمال زیاد این آرامگاه به یکی از سالکان و پیران صوفیه تعلق دارد که به مرور نام و یادش به فراموشی سپرده شده است. شایان ذکر است مقابر شریف 8 تن دیگر از امامزادگان بی نام و نشان شهر گرماب که در محل فعلی زایشگاه شهر قرار داشتند در سال 1362 هـ ش توسط بخشداری وقت تخریب گردیده و بقاع متبرکه ی آنها به طور کامل از بین رفته است.

منبع : wikipedia،emamzadegan،otaghak
نویسنده

یک نظر بنویسید