جاهای دیدنی اروندکنار

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بندر اَروَندکِنار شهر و بخشی است در شهرستان آبادان در استان خوزستان. این شهر در پنجاه کیلومتری جنوب شهر آبادان قرار گرفته‌است و دارای ذخایر نفتی است. این شهر بندری، دارای اسکله و امکانات بارگیری لنجهای کوچک است.

اروندکنار در انتهای جزیره آبادان واقع شده و واپسین بندر ایران در کرانه اروندرود است. پیش از اروندکنار، بندر خسروآباد قرار دارد.

اروندکنار شامل دو بخش شمالی (قصبه نصار) وجنوبی (قصبه معمره) می‌باشد. در این شهر مساجد و حسینیه‌های فراوانی وجود دارد که از مهمترین آنها می‌توان از حسینیه عطاشه (عطشانیها) و حسینیه امام حجه بن الحسن (تابع الحجه) ومسجد امیرالمؤمنین را نام برد.

در زمان جنگ ایران و عراق، عملیات والفجر ۸ در منطقه اروندکنار قرار داشت.

بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران در اروندکنار قرار دارد که در سال ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید. این بندر اسکله پهلوگیری به طول ۱۱۶ متر، اسکله خدماتی به طول ۳۲ متر و بیش از ۶۰ متر اسکله پلکانی پهلوگیری دارد. این بندر قابلیت پهلوگیری بیش از ۱۶۰ فروند موتور لنج و افزون بر ۳۳۰ قایق موتوری صیادی را دارد.

این بخش دارای سه دهستان به نام‌های منیوحی و نصار و نوآباد است منیوحی مهمترین دهستان اروندکنار است.که دارای روستاهای مهمی همچون:ابوغزلان، نهرکوت خزعل آباد، ابوعقاب، کوت، ابوشکر، کوت شنوف، ابوخضراوی، ابودیره، سلیم، عفادله و آلبوحمید می‌باشد. مهمترین محصول کشاورزی آن خرما است و دارای انواع سبزیجات و صیفی جات نیز می‌باشد مردم این دهستان علاوه بر کشاورزی به کار صیادی نیز مشغولند و از مهمترین انواع ماهی قابل صید آن می‌توان به صبور، بیاح، چندال و… اشاره کرد. قابل توجه است که دمای شهر در فصل تابستان به پیش از ۵۰ درجه بالای صفر می‌رسد. از جمله فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه در اروندکنار، هندبال می‌باشد که به همت هیئت هندبال اروندکنار از سال ۸۶ در این شهر آغاز گردیده و توانسته علاقه‌مندان بسیاری را به سمت این رشته سوق دهد.

جاهای دیدنی اروندکنار

بازارچه مرزی اروندکنار

بازارچه‌های مرزی یکی از نقاط امرار معاش برای مرزنشینان هستند که یکی از این بازارچه‌ها در منطقه اروندکنار شهرستان آبادان قرار دارد.

در این بازارچه مرزی که غرفه‌های مختلفی برای فروش اجناس گوناگون دارد جمع زیادی از اهالی منطقه به ویژه جوانان آبادانی و اروندکناری مشغول کسب و کار هستند.

جوانان اروندکناری در این غرفه‌ها اقلام مختلفی از جمله پارچه، اسباب‌بازی، لوازم برقی، لباس‌های زنانه، مردانه و بچه‌گانه را به فروش می‌رسانند.

همچنین در بازارچه مرزی اروند اجناس ساخت داخل از جمله کفش‌های مناسب با چهار فصل و مواد خوراکی از جمله خرما، ارده، شیره خرما و دیگر محصولات این میوه بهشتی عرضه می‌شود.

جاهای دیدنی اروندکنار

حضور گردشگران ایرانی و خارجی و همچنین کاروان‌های راهیان نور از سراسر کشور در فصل زمستان و بهار رونق خاصی به بازارچه مرزی اروندکنار می‌دهد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید