شهر سنخواست یکی از شهرهای خراسان شمالی می باشد که در بخش دشت سنخواست واقع شده و در حومه شهرستان جاجرم قرار دارد . بنا به سرشماری سال 1385 جمعیت شهر سنخواست ۲٫۱۱۴ نفر بوده است . اهالی شهر سنخواست به زبان تاتی صحبت میکنند . سنخواست قدمت بسیار دیرینه دارد و تعدادی آثار باستانی از دوران قبل از اسلام به جا مانده و کشف شده است . برای نمونه آثار باستانی میتوان به چلو اشاره کرد که در چند کیلومتری شرق سنخواست جای گرفته است و در چند سال اخیر باستان شناسان زیادی را به خود جذب کرده است . در حین کاوش در چلو باستان شناسان دو قبر کشف کردند که روی هرکدام یک دست کله پاچه قرار داشت . باستان شناسان معتقد بودند احیانا غذای مورد علاقه این اجساد کله پاچه بوده است . .از دیماه 92 کاوش های این محدوده شروع شد و تعدادی باستان شناس ایرانی و ایتالیایی فعالیت خود را انجام دادند . در حین این کاوش ها باستان شناسان چند گور باستانی کشف کردند که تاریخ آنها به دوران ۴۲۰۰ تا ۳۷۰۰ سال قبل برمیگردد . کشف محوطه باستانی چلو در سال 2011 بوده است .

اکثر اهالی شهر سنخواست در كشاورزی و دامداری فعالیت دارند . عمده محصولات كشاورزی منطقه ، گندم ، جو ، پنبه ، چغندر قند ، زيره ، زعفران ، يونجه و محصولاتی چون خربزه ، هندوانه ، تا حدودی پسته و محصولات باغی از قبيل ، گردو ، انگور ، زردآلو ، انار و … می باشد .

جاذبه های سنخواست

محوطه باستان شناسی چلو

اين محوطه تاريخی كه در چهار كيلومتری شهر كنونی \’سنخواست\’ از توابع شهرستان جاجرم واقع است در سال 1386 به شماره 29242 در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است. محوطه باستانی چلو برای نخستين بار از سوی كشاورزان منطقه هنگام كشت و زرع بر روی كشتزارهای اين محدوده كشف شد كه پس از حفاريهای صورت گرفته توسط باستان شناسان، پيشينه آن به شش هزار سال قبل رسيد.

  آبشار بیار بجنورد

جاهای دیدنی سنخواست، سنخواست شهری با قدمت دیرینه

امامزاده زین العابدین

شماره ثبت در فهرست آثار ملی: ۱۸۷۴۳
موقعیت : شمال شرق میدان مرکزی شهر سنخواست
آرامگاه امام زاده زین العابدین (ع) که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است بنایی تاریخی-مذهبی واقع در شهر سنخواست است و از لحاظ ویژگی های معماری منحصر به فرد است بنای مربوط در زمان صفویه احداث شده و تاکنون تغییرات فراوانی یافته است .

جاهای دیدنی سنخواست، سنخواست شهری با قدمت دیرینه

حمام قدیمی سنخواست

حمام قدیمی مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان جاجرم، دهستان میاندشت، بخش مرکزی، خیابان پانزده خرداد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی سنخواست، سنخواست شهری با قدمت دیرینه

روستای کرف

روستای کُرف، از توابع سنخواست در شهرستان جاجرم واقع شده است و علاوه بر هوای پاک،دارای اماکن دیدنی وآثار تاریخی است که روستای هدف گردشگری جاجرم انتخاب شده است.

به نقل از جاجرم،«کرف» دارای امامزاده‌ای است که در خارج روستا بر روی تپه‌ای قرار دارد. یکی از آثار تاریخی روستا مسجد کرف می‌باشد که قدمت آن به دورهٔ صفوی می‌رسد و به‌ عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ‌های کرف اکثرا انگور و گردو هستند. و  دیوار باغ ها گلی با پرچین می‌باشد. آب مورد نیاز آبیاری، برای باغهای نزدیک به سرچشمه اصلی که در تاتی سرشمه می‌گویند از آنجا تامین می‌شود.

بیشترین محصول کشاوری روستای کرف گندم و جو می‌باشد.محصولاتی مانند پنبه، لوبیا و عدس نیز کشت می‌شود.

جاهای دیدنی سنخواست، سنخواست شهری با قدمت دیرینه

تپه گل حصار به فاصله کمی از جاده ورودی روستا و بعد از آغل‌های گوسفندان که در تاتی به آن چفت (chaft) می‌گویند قرار گرفته است. قدمت این تپه بر اساس تحقیقات به اواخر عصر مفرغ می‌رسد. این تپه در تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۶ و به شماره ثبت ۲۲۲۴۷ در میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. تپه گل حصار دارای یک چشمه و باغ انگور و چند درخت سنجد می باشد.

  جاذبه طبیعی پارک ملی سالوک

نام قبلی روستای کرف خراسان شمالی نهضت آباد بوده است.

منبع : wikipedia،joox،irna،dana
نویسنده

1 نظر

یک نظر بنویسید