شوقان از شهرهای استان خراسان شمالی است. شهر شوقان که در فاصله ۶۴ کیلومتری شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار گرفته‌است به عنوان مرکز بخش دشت شوقان و شهر ییلاقی در منطقه معروف است. دارای آب و هوای کوهپایه‌ای و معتدلی است . عمده محصولات کشاورزی این منطقه گندم و جو است. این شهر از نظر تولید صیفی‌جات مخصوصاً گوجه‌فرنگی و خیار نیز از قطب‌های منطقه محسوب می‌شود.

این شهر از لحاظ تاریخی قدمت زیادی دارد به طوری که تعدادی از جهانگردان مشهور از شوقان به عنوان سرزمینی آباد و با مردمانی مهمان‌نواز که به زبان پارسی و ترکی سخن می گویند یاد کرده‌اند .

این شهر جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله کوهستان‌های ییلاقی زیبا و خوش آب و هوا و چشمهٔ زیبا و پرآبی که آب کل شهر را تأمین می‌کند را دارا است. روستاهای تابعه این بخش نیز دارای ویژگی‌های گردشگری زیادی هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به امامزاده اسماعیل، غار گنج‌کوه، بنیزو پایین و بنیزو بالا، کلاته قاجار، سر آسیاب بام، کلاته ریزی جغدی، قز لر قلعه، پای پیر و سرچشمه شوقان اشاره کرد.

جاهای دیدنی شهر شوقان، طبیعت زیبای شوقان

جاذبه های شوقان

سرچشمه شوقان

در فاصله حدود ۵/۱ کیلومتری از شمال غربی میدان امام خمینی شهر شوقان چشمه زیبا و معروفی به نام سرچشمه شوقان قرار دارد .

این چشمه در مجاور یک کوه واقع شده و آب آن از زیر چندین نقطه از شکاف‌های کوه خارج می شود . آب این چشمه برای شرب داخل شهر و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد .طبق تحقیقات محلی این چشمه اصلی ترین چشمه منطقه بوده و علت تشکیل شهر شوقان و سکنی گزیدن اهالی در مجاور آن بوده است .آب این چشمه پس از گذر از باغات و مزارع وارد جوی های شهر شده و فضای سبز شهر را آبیاری می کند .

در مجموع این چشمه بدلیل برکتی که برای شهر دارد و باعث تبدیل شدن این مکان به یک منطقه گردشگری شده است، بسیار حائز اهمیت است.

چنار کهنسال شهر شوقان نیز که در میدان مرکزی شهر قرار دارد و در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است، از آب این چشمه سیراب می شود .شهر شوقان دارای آب و هوای کوهپایه‌ای و معتدلی است که درشمال آن کوه آلاداغ ودرجنوب آن کوههای سالوک وبهار قرار دارد .

جاهای دیدنی شهر شوقان، طبیعت زیبای شوقان

امامزاده اسماعیل (علیه السلام)

آستان امامزاده شاهزاده اسماعیل(علیه السلام) در۵ کیلومتری غرب مرکز بخش شوقان، درمجاورت شمال روستای چپه و در ۷۲ کیلومتری شمال شرق شهرگرمه ازتوابع شهرستان جاجرم واقع شده است.
بنای ساختمان بقعه به شکل مستطیل و به ابعاد ۱۵×۱۷ متراست .ایوان بنا درجنوب آن واقع شده وابعاد آن ۵/۳ ×۳ وارتفاع آن حدود ۴ مترمی باشد که درطرفین آن دو اتاق تعبیه شده است .نمای ایوان با سنگ مرمر تزیین شده ودرجانبین آن دو گلدسته به ارتفاع ۶ متر قرار دارد.زمین زیارتگاه بیش از ۵/۱ هکتار می باشد که به عنوان قبرستان از آن استفاده می شود.

جاهای دیدنی شهر شوقان، طبیعت زیبای شوقان

غار گنج کوه

مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این منطقه غار گنج کوه می‌باشد که در نزدیکی شوقان در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و غار روی دیوار ۱۲ متری واقع شده‌است که صعود از آن مشکل می‌باشد. داخل غار دارای ۳ شعبه کوچک است که تمام آن‌ها را سنگ‌های استلا کمیت پوشانده است. بخشی از کف این غار را آب پوشانیده است.

منبع : wikipedia،yjc،emamzadegan
نویسنده

یک نظر بنویسید