جاهای دیدنی قصابه ، طبیعت بکر قصابه

جاهای دیدنی قصابه ، طبیعت بکر قصابه

قصابه در استان اردبیل در ۱۲ کیلومتری غرب مشگین‌شهر در مسیر جاده اصلی اهر– مشکین‌شهر قرار گرفته که از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از این ارتباط تأثیراتی پذیرفته است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۲۵۰ متر است.

قصابه به خاطر طبیعت بکر خود مورد توجه مسافران زیادی می باشد به خصوص در فصل بهار و تابستان با توجه به عبور جاده از مسیر قصابه ,مسافران زیادی از این منطقه دیدن می کنند و در تفرج گاههای آن به استراحت می پردازند.

اين روستا به علّت گستردگی وپراكندگی خانه هاي آن و تمايل مردم جهت اسكان در كنار جاده اهر مشكين شهر از دو بخش تشكيل يافته و از نظر استفاده از اماكن عمومی و ادرات و كليه امور خدماتی و اجرايی به صورت يكسان هستند .افزايش تعداد جمعيت و عدم اشتغال جوانان و كافي نبود ن زمين های كشاورزی و عدم موازنه در آمد و هزينه ها موجب  شده است كه در سال های قبل و بعد از پيروزی انقلاب  به شهرهای مختلف مهاجرت كنند .

جاهای دیدنی قصابه ، طبیعت بکر قصابه

گويا اورامی در گذشته های دور چنان وسعت و گستره ای داشته كه روستای قصابه در حاشيه شهر قرار داشت . و بزرگ ترين و آباد ترين آبادی آن روز گار بشمار می رفت  و اهالی شهر هرگونه قربانی حيوانات و ذبح چهارپايان حلال گوشت را دراين آبادی انجام می دادند به  همين علت اين آبادی از آن زمان نا قصابه به خود گرفته است . احتمال ديگر اين است كه در آن زمان يك آبادی بزرگ در مقابل شهر بزرگ اورامی بوده است به آن قصبه می گفتند  امروزه نيز در ميان مردم به قصابه قصبه می گويند .

از نظر تاريخی دهستان قصابه به تاريخ بعد از اسلام بر می گردد و وجود قبرستان بهاالدين در زمينی به وسعت چندين هكتار در قسمت غربی اين روستا بيانگر اين موضوع است

بخش قصابه به علت وجود گنجینه های تاریخی هم مورد توجه بسیاری قرار گرفته و هر از چند گاهی با خبر دستگیری یا کشف عتیقه هایی از سودجویان یا اهالی خبرساز می شود.

اهالی این شهر بیشتر به شغل کشاورزی و دامپروری مشغول می باشند.

حدود اربعه این شهر :

از شمال به روستای کوجنق

از شمال شرقی به روستای احمد بیگلو

از جنوب به روستای خراوان

از جنوب شرقی به روستای چتز یا ( خورشید آباد )

از شرق به روستا های حیق ومزرعه خلف

و ازطرف غرب به روستا های خنجر و حبشه

جنگل حاتم مه شسی

جنگل حاتم مشه سی در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد.

این منطقه مملو از درختان سربه فلک کشیده ای است که طبیعتی همچون جنگلهای شمال، البته با اقلیم آب و هوایی کوهستانی و بدون رطوبت، را رقم زده است.

حاتم مشه سی یک منطقه حفاظت شده و زیستگاه بسیار مهمی برای انواع وحوش و پرندگان به شمار می رود. پوشش گیاهی آن اغلب درختان جنگلی از قبیل بلوط، افراکیم و گلهای وحشی بوده و گاه درختان میوه ای از قبیل زلزالک و فندق نیز دیده می شود.

طبیعت زیبا و آب و هوای بسیار خوب این منطقه آن را به یکی از مناطق مهم گردشگری مشگین شهر تبدیل کرده است.

 وجود درختان کوتاه جنگلی، گلهای زیبای متنوع، دره های عمیق و عریض، صدای پرندگان، صدای حرکت آب، چشمه های متعدد و نیز وجود هوای دلنشین جذابیت این منطقه را چندین برابر می کند.

دیدگاه خود را بنویسید