لومار شهری است در استان ایلام ایران.  لومار مرکز بخش شیروان در شهرستان شیروان و چرداول است.مردم لومار کُرد زبان و شیعه دوازده‌امامی هستند.

جاهای دیدنی لومار

روستای چگنی

روستای چگنی يكی از ۳۱ آبادی دارای سكنه شهر لومار كه در موقعيتی دشتی در مركز دهستان لومار قرار گرفته، اين روستا در ۱۱ كيلومتری جنوب غربی شهر لومار و ۲ كيلومتری شمال غربی روستای عمارت (مركز حوزه روستايی) قرار گرفته است.با شهر ايلام حدود ۷۲ كيلومتر فاصله دارد. ازشمال به امام زاده عباس ورودخانه خروشان شیروان.ازجنوب به کوههای بزرگ سیوان.ازشرق به روستای بوژان وازغرب به روستای لالامنتهی می گردد.مردمان این روستاکردزبان بوده وشغل اصلی آنهاکشاورزی ودامداری می باشد.

جمعیت این روستابالغ بر پانصدنفر می باشدکه هم اکنون اکثر خانوارهای آن درشهرهای بزرگ و مرکزاستان زندگی می کنند.روستای چگنی درزمان جنگ تحمیلی وظیفه خوددانست که به دفاع ازکشوروشهرش بپردازدوباتقدیم سه شهیدبزرگوارسهمش رابه مملکتش بخوبی ادانمود.شهدای این روستا:شهیدسام محمدی(پدرم)شهیدیارحسین محمدی وشهیدمهدی هواسی می باشندکه ازابتدای جنگ تحمیلی به دستوررهبرشون به جبهه های جنگ رفتن وازمرزهای میهنشون دفاع کردندتابه شهادت نائل آمدند.روحشون شاد.

نام اين روستا برگرفته از نام يكی از عشيره‌های كوچ‌نشين لرستان است. به گفته بزرگان و اهالی محل اولين كسانی كه به اين محل مراجعت كرده‌اند ۵ نفر از اهالی منطقه چگني استان لرستان بوده‌اند كه ۳ نفر آنان به لرستان بازگشته‌اند و ۲ نفر به نامهای مصطفی و مرتضی در اين منطقه سكونت گزيده‌اند به همين دليل اسم اين را چگنی گذاشته‌اند.

لومار

 امامزاده سید علی (ع)

آستان امامزاده سيد علی (علیه السلام) در شهرستان شیروان و چرداول، بخش شیروان، حدود ۱۵۰۰ متری شهر شهرك لومار بر بالای تپه ای مشرف به رودخانه سيمره واقع شده است كوه «چرمين» در قسمت شمالي اين امامزاده قرار دارد. قبرستانی قديمی ای در اطراف امامزاده قرار گرفته است. بنای آن دارای گنبد دوپوش و پيازی شكل است كه اطراف آن به وسيله يك شبستان احاطه شده است.

لومار

استان ایلام  ـ شهرستان شیروان و چرداول ـ بخش شیروان ـ شهر لومار.

منبع : emamzadeganTchegeni2.blogfa
نویسنده

یک نظر بنویسید