لومار شهری است در استان ایلام ایران.  لومار مرکز بخش شیروان در شهرستان شیروان و چرداول است.مردم لومار کُرد زبان و شیعه دوازده‌امامی هستند.

جاهای دیدنی لومار

روستای چگنی

روستای چگنی یکی از ۳۱ آبادی دارای سکنه شهر لومار که در موقعیتی دشتی در مرکز دهستان لومار قرار گرفته، این روستا در ۱۱ کیلومتری جنوب غربی شهر لومار و ۲ کیلومتری شمال غربی روستای عمارت (مرکز حوزه روستایی) قرار گرفته است.با شهر ایلام حدود ۷۲ کیلومتر فاصله دارد. ازشمال به امام زاده عباس ورودخانه خروشان شیروان.ازجنوب به کوههای بزرگ سیوان.ازشرق به روستای بوژان وازغرب به روستای لالامنتهی می گردد.مردمان این روستاکردزبان بوده وشغل اصلی آنهاکشاورزی ودامداری می باشد.

جمعیت این روستابالغ بر پانصدنفر می باشدکه هم اکنون اکثر خانوارهای آن درشهرهای بزرگ و مرکزاستان زندگی می کنند.روستای چگنی درزمان جنگ تحمیلی وظیفه خوددانست که به دفاع ازکشوروشهرش بپردازدوباتقدیم سه شهیدبزرگوارسهمش رابه مملکتش بخوبی ادانمود.شهدای این روستا:شهیدسام محمدی(پدرم)شهیدیارحسین محمدی وشهیدمهدی هواسی می باشندکه ازابتدای جنگ تحمیلی به دستوررهبرشون به جبهه های جنگ رفتن وازمرزهای میهنشون دفاع کردندتابه شهادت نائل آمدند.روحشون شاد.

نام این روستا برگرفته از نام یکی از عشیره‌های کوچ‌نشین لرستان است. به گفته بزرگان و اهالی محل اولین کسانی که به این محل مراجعت کرده‌اند ۵ نفر از اهالی منطقه چگنی استان لرستان بوده‌اند که ۳ نفر آنان به لرستان بازگشته‌اند و ۲ نفر به نامهای مصطفی و مرتضی در این منطقه سکونت گزیده‌اند به همین دلیل اسم این را چگنی گذاشته‌اند.

لومار

 امامزاده سید علی (ع)

آستان امامزاده سید علی (علیه السلام) در شهرستان شیروان و چرداول، بخش شیروان، حدود ۱۵۰۰ متری شهر شهرک لومار بر بالای تپه ای مشرف به رودخانه سیمره واقع شده است کوه «چرمین» در قسمت شمالی این امامزاده قرار دارد. قبرستانی قدیمی ای در اطراف امامزاده قرار گرفته است. بنای آن دارای گنبد دوپوش و پیازی شکل است که اطراف آن به وسیله یک شبستان احاطه شده است.

جاذبه تاریخی قلعه پنج برادر مورموری

لومار

استان ایلام  ـ شهرستان شیروان و چرداول ـ بخش شیروان ـ شهر لومار.

منبع : emamzadegan،chegeni2.blogfa
نویسنده

یک نظر بنویسید