هیر نام یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غربی ایران است. این شهر در جنوب شهرستان اردبیل واقع شده‌ و مرکز بخش هیر می باشد.

وجود مناظر زیبا و رودخانه‌های نشات گرفته از کوه‌ها سبب ایجاد آب و هوایی خوش و فرح‌انگیز گردیده‌است. وجود جنگلها و باغات میوه من جمله گیلاس، آلبالو، سیب از مشهورترین میوه‌های هیر می‌باشد. در این شهر منطقه‌ای بنام دربند وجود دارد که دارای طبیعی بینظیر است.

دیدنی های هیر

دربند هیر

دره زیبای موسوم به دربند هیر در یک کیلومتری این شهر واقع شده است که از آن می توان به عنوان بهشت گردشگری هیر نام برد.

دربند هیر منطقه ای زیبا و دلنشین و مملو از جاذبه های طبیعی است که هر سال عده زیادی گردشگر در ایام مختلف سال به این منطقه سفر می کنند. این منطقه با داشتن درختان میوه ، چشمه های فراوان محیطی دلپذیر برای علاقمندان به گردشگری است.

منطقه دربند هیر حدود 234 هکتار وسعت دارد و تنها 24 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد.

جاهای دیدنی هیر ، طبیعت بی نظیر هیر

کوه آق دوکه

کوه آق دوکه با ارتفاع 2755 متر در محدوده شهرستان اردبيل ، بخش هير، دهستان فولادلوی جنوبی و در 7 کيلومتری جنوب شرقی مرکز بخش هير واقع شده است.

کوه آق دولن

کوه آق دولن با ارتفاع 2642 متر در محدوده شهرستان اردبيل، بخش هير، دهستان فولادلوی جنوبی و در 30 کيلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان اردبيل واقع شده است.

جاهای دیدنی هیر ، طبیعت بی نظیر هیر

کوه آق یل

کوه آق دولن با ارتفاع 2136 متر در محدوده شهرستان اردبيل، بخش هير، دهستان فولادلوی جنوبی و در 30 کيلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان اردبيل واقع شده است.

  جاذبه زیبای گردشگری دربند هیر| بهشت گردشگری هیر

روستای انیلو

روستای انیلو روستایی است که در دهستان فولادلوی جنوبی بخش هیر و در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است. روستای انیلو با برخورداری از دشت و کوهستان‌های فراوان و مردمان خونگرم و مهمانواز ، منطقه ای مناسب برای گردشگری است. مساحت زمین های این روستا ۴۰۰۰ هزار هکتار است.

جاهای دیدنی هیر ، طبیعت بی نظیر هیر

اکثر مردم این روستا به کارهای کشاورزی و دامپروری مشغولند. برگزاری مراسم های مذهبی و نیز دادن نذری و احسان از شاخصه های مردم این روستا است.

منبع : wikipedia،dana،bezanimbiroon،urmia.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید