هالی دشت (هلودشت)، دهکده ای زیبا است که در منتهی‌الیه جنوبی دهستان لات لیل و شهرستان املش واقع می باشد. فاصله آن با مرکز شهر املش حدود ۳۰ کیلومتر است. از نظر تقسیمات کشوری در حوزه بخش اتاقور شهرستان لنگرود قرار دارد .

با خروج از قسمت جنوب غربی شهر املش و عبور از پل این شهر و طی مسیر از سمت روستای لات لیل و بلوردکان و پیمودن مسافتی کمتر از یک ساعت به سمت بالای کوه به دهکده ییلاقی هلودشت می‌رسید که منطقه‌ای بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد.

دهکده زیبای هلودشت

این دهکده زیبا که از جاذبه های گردشگری املش است ، در ابتدای حوزه استحفاظی شهرستان املش و انتهای دهستان لات لیل قرار دارد و به نوعی دروازه ورودی به ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان می‌باشد. مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر و زیبای استان گیلان است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در منطقه بالادست دهکده هلودشت (هالی دشت) و در مسیر منتهی به سه راه شلیشه و هم چنین خصیل دشت با مناظر فوق‌العاده زیبایی روبرو خواهید شد.

ساکنان این منطقه زیاد نیستند؛ حتی در زمستان اینجا خالی از سکنه می‌شود و  حتی اداره جنگل‌داری آن را به « پارک جنگلی هالی‌دشت» می‌شناسد. همین جمعیت کم به ما خبر از روستایی بکر در دل کوه و جنگل می‌دهد که دیدنش را نباید از دست داد.

دهکده زیبای هلودشت

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده‌است و دارای یک رستوران و چند خانه ویلایی می‌باشد، البته ساخت واحدهای اقامتی نیز رو به گسترش می‌باشد. در این منطقه راهدارخانه شهرستان املش نیز مستقر است که در مواقع بارش برف در بازگشایی مسیرهای ییلاقی فعالیت می‌کنند. لازم است ذکر شود که مناطق جنگلی هلودشت و خصیل دشت در زمان دولت نهم و دهم به عنوان مناطق نمونه و هدف گردشگری شهرستان املش معرفی شده‌اند و بر این اساس نیازمند حضور سرمایه‌گذاران در این مناطق می‌باشند تا با حفظ بکر ماندن طبیعت که از خصوصیات این مناطق است، حضور گردشگران ایرانی را در پی داشته باشد.

  دیدنی های توتکابن شهرستانی سرشار از زیبایی

دیدنی های هلو دشت 

مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر زیبای استان گیلان است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. در وصف زیبایی این منطقه همین بس که در روزها آفتابی از بلندای این منطقه می توان مناطق جلگه ای شرق گیلان و دورنمای چند شهر از جمله لنگرود، رودسر، لاهیجان حتی آستانه اشرفیه را مشاهده کرد.

دهکده زیبای هلودشت

کجا ساکن شویم؟

در قهوه‌خانه‌ای در هلودشت چند خانه محدود وجود دارد که به شکل سوئیت هستند و با شبی ۹۰ هزار تومان به مسافران اجاره داده می‌شود. بالای این سوئیت‌ها چند میله آهنی نصب کرده‌اند که می‌شود طلوع و غروب آفتاب و غرق شدنش در توده ابر را از این بالا دید.

کمی دورتر از این روستا، در خضیب‌دشت، مجموعه اقامتی درست شده که شبی ۱۳۰ هزار تومان اجاره داده می‌شود. راه دیگری هم برای لذت بردن از این طبیعت بکر وجود دارد و آن چادر زدن روی تپه‌هاست.

منبع : wikipedia،gilantourist،snapptrip
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید