دیدنی های شهر فخرآباد

معرفی شهر فخرآباد ، دیدنی های فخرآباد

فخرآباد یکی از شهرهای استان اردبیل است. این شهر در مردادماه ۱۳۸۶ خورشیدی ایجاد شده‌است. این شهر با مرکز استان(اردبیل) ۶۰ کیلومتر فاصله دارد .

موقعیت جغرافیایی

شهر فخرآباد در۲۵کیلومتری مشگین شهر و در بين جاده قديم و جديد راه ارتباطی اردبیل-مغان -مشکین شهر واقع گردیده است. شهر فخرآباد از جنوب با روستای انار واقع در دامنه جنوبی و سرسبزکوه سبلان و از شمال با روستاهای دده بيگلو و چپقان و قادرلو که درامتداد رودخانه قره سو قراردارند همسایه است و از سمت شرق با روستای میرعلیلو و لحاق و از سمت غرب با شهر لاهرود همسایه می‌باشد.

دیدنی های شهر فخرآباد

امامزاده سید سلیمان (ع)

مقبره سید سلیمان(علیه السلام) دارای گنبد و مسجد است که به سال 1243 هـ.ق مطابق آنچه که بر روی آجرهای بنا نوشته شده است و با توجه به شیوه معماری و روایت معیرین در زمان قاجاریه ساخته شده است ولی بنای اولیه مقبره در دوران صفویان بنیان نهاده شده است. آثار درب ورودی و ایوان طاق که با خشت خام و گل ساخته شده است در ضلع غربی و شمالی محوطه مقبره کاملاً مشهود است و حاکی از عظمت و شکوه خاص این مکان مقدس قبل از دوران قاجاریه بوده است. صحن حرم و اطراف آن آرامگاه خانواده سادات مقبره سران و بزرگان قوم و قبیله طوایف مغان و اطراف به ویژه شهدای جنگ ایران و عراق در دوران معاصر است. ساختمان بنا واقع در میدان اصلی روستا در بخش شمال و شمال شرقی زمینی به مساحت 1926/76 متر مربع واقع شده است. گنبد در بخش غربی شبستان قدیمی واقع شده که مدفن امام زاده می باشد. پلان این بخش هشت گوش و دارای یک ورودی در قسمت غربی شبستان شرقی گنبد خانه می باشد، گنبد خانه دارای 4 نور گیر در پای گنبد می باشد. شایان ذکر است که دراین مقبره تعدادی ظروف بسیار قدیمی منحصر به فرد و چندین کتاب خطی نفیس نگهداری می شود که می توان به نسخه های دست نویس شاهنامه فردوسی اشاره نمود.

دیدنی های شهر فخرآباد

در حال حاظر این بنا به عنوان یک مکان مذهبی دارای زائرین زیادی مخصوصا در ایام خاص می باشد.
اداره میراث فرهنگی و گردشگری در مورد مرمت و بازسازی گنبد بقعه و سردری و ورودیه امامزاده کوشش نموده است. امروزه طبق معمول گذشته زائرین حضرت به مراتب بیشتراز گذشته و خصوصا ماه مبارک رمضان بالاخص در ماه محرم زائران ازسراسر كشور و حتی از كشورهاي همسايه خصوصا باكو جهت زيارت وعزاداری در کنار مرقد امامزاده حضرت سيد سليمان (علیه السلام) حضور یافته و به عزاداری می پردازند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما