شهر جدید هشتگرد یکی از شهرهای استان البرز است.

شهر جدید هشتگرد در دامنه جنوبی کوههای البرز و حاشیه شمال کویر مرکزی ایران واقع شده و از لحاظ آب و هوایی ، بین اقلیم کوهستانی و آب و هوای نیم خشک و خشک داخلی قرار گرفته است . از نظر طبقه بندی کلی آب و هوای این منطقه ار نوع مدیترانه ای است.
شهر جدید هشتگرد از نظر جغرافیایی در غرب استان تهران در ارتفاع 1310 تا 1610 متر از سطح دریا و بین طول های جغرافیایی 50 درجه و 25 دقیقه و 50 درجه و 55 دقیقه و عرض های 35 درجه و 45 دقیقه و 36 درجه و 5 دقیقه قرار دارد.
دشت هشتگرد کلا دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک می باشد ، اما میزان گرما در همه نقاط دشت یکسان نبوده و از میزان آن در نواحی کوهستانی کاسته می گردد .
درجه حرارت شهر جدید هشتگرد معمولاً بین (10-) درجه سانتیگراد در زمستان و (40) درجه سانتیگراد در تابستان متغیر می باشد. ودر مقایسه با شهر تهران معمولاً بین 3 تا 6 درجه خنک تر می باشد. حداکثر رطوبت نسبی در منطقه نزدیک به 80 درصد و متوسط سالیانه حدود 45 درصد است. بعلت کوهستانی بودن منطقه هشتگرد این منطقه از بارش کافی در فصلهای بارندگی برخوردار است . آمار 35 سال متوالی متوسط بارندگی سالیانه را 300 میلیمتر ذکر می نماید. بر طبق اطلاعات ، با استفاده از آمار ایستگاههای دشت قزوین و کرج و مشاهدات محلی ، باد غالب در منطقه هشتگرد عمدتاً در تابستان بوده و در جهت جنوب شرقی ـ شمال غربی می باشد. جنس خاک این منطقه از نوع شن و ماسه و حداقل تا عمق 15 متر همگن بوده و ظرفیت باربری خاک حدود 4 الی 6 کیلوگرم که از نظر سازه های سنگین مناسب می باشد.

  بهترین دیدنیهای ماهدشت البرز

شهر جدید هشتگرد

دسترسی به شهر جدید هشتگرد از طریق اتوبان ـ قزوین تأمین می گردد که این بزرگراه در آینده بوسیله سه تقاطع غیر همسطح به شهر مرتبط خواهد شد.
علاوه بر این وجود راه شوسه تهران قزوین و راه آهن سراسری در جنوب شهر قدیم هشتگرد و همچنین ادامه راه آهن سریع السیر تهران هشتگرد (مترو) که در این خصوص پس از تهیه طرح و تعیین پلهای مسیر ، ساخت آن به مرحله اجرا درخواهد آمد .
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد در گفتگو با دنیای اقتصاد انگیزه ایجاد شهرهای جدید را کاهش مشکلات کلانشهر ها عنوان کرد و خاطرنشان می کند شهرهای جدید مکمل مناسبی برای شهرهای بزرگ هستند تا سرریز جمعیت آنها را در خود جای داده به شرطی که کیفیت زندگی شهرنشینی در آنها مناسب باشد.
مرتضی جابرانصاری که در تیرماه سال جاری ماموریت خود را در شهر جدید هشتگرد آغاز کرده است ساخت فضاهای مدرن شهری را محوری ترین برنامه ی کاری خود می داند به گفته ی جابر انصاری برای خروج شهر جدید هشتگرد از حالت خوابگاهی چندین طرج بزرگ شهری تعریف شده است که ساخت محور شهری ایران باستان، میدان بزرگ نقش جهان و ایستگاه بزرگ مترو از جمله ی این طرح هاست.
همچنین جاده هشتگرد- تنکابن و متروی هشتگرد- کرج از جمله پروژه های بزرگ حوزه راه و حمل و نقل است که به منظرو تسهیل تردد شهروندان هشتگرد با شهرهای شمالی کشور و همچنین تهران در حال ساخت و راه اندازی است.
جابرانصاری از محور شهری ایران باستان را یکی از بزرگترین و زیباترین پروژه ها یاد می‌کند و معتقد است ساخت پروژه های بزرگ شسهری که برگرفته از معماری تاریخی و مدرن می باشد منجربه هویت بخشی به شهر جدید هشتگرد شده و جاذبه های شهرنشینی آن را افزایش می دهد. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد پروژه های بزرگ ایران باستان را اینچنین توصیف می کند: طرح محور شهری ایران باستان در فاز 7 شهر جدید هشتگرد با زیربنایی بیش از 340 هزارمتر مربع ساخته می شود.
در این پروژه دفاتر اداری خرد و کلان مراکز اقامتی شامل هتل و آپارتمان، مراکز خرید، رستوران ها و تالارها، ساختمان فرهنگی و تالار شهر، فضاهای سبز تفرجگاهی و ساختمان های مدرن مسکونی طراحی شده است.

  یکی از جلوه‌های بی‌نظیر طبیعت ، روستای برغان

شهر جدید هشتگرد

عمده‌ترین عواملی که در انتخاب شهر جدید هشتگرد مد نظر بود عبارتند از:

فاصله بهینه شهر جدید با تهران (۶۵ کیلومتری اتوبان تهران – قزوین). نه چندان دور که جاذبه منطقه تهران در شهر وجود نداشته باشد و نه چندان نزدیک، که به صورت توسعه پیوسته به تهران متصل شود.

وجود زمین‌های مناسب غیر کشاورزی با مالکیت عمومی و قابل تملک

شیب قابل قبول جهت شهرسازی و خاک مناسب جهت استقرار سازه‌های بلند

دسترسی مناسب به منابع آب: آب‌های زیرزمینی، آب سدهای نزدیک و بیشتر

وضعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب، آب و هوای معتدل کوهستانی

فاصله مناسب با شهرهای بزرگ در اطراف

در جوار رشته کوه‌های البرز

منبع : donya-e-eqtesad،wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید