غار سنگی حسین کوهکن از جاذبه های دیدنی بانه ور

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

غار سنگی حسین کوهکن نام غاری دست‌ساز است و یکی از جاذبه‌های گردشگری از توابع شهر بانه ور است که در منطقه توریسی میگوره قرار دارد و هر ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند.

این غار توسط مردی کُرد به نام حسین کوهکن از اهالی بانه‌وره ایجاد شده که فقط یک پا داشت. وی پس از ۱۹ سال کندن صخره‌ها و ساخت سرپناه برای خود و فرزندانش در تاریخ ۹۵/۰۵/۰۵ درگذشت.

مشخصات غار

این بنا از چهار خانه مجزا و ۹ اتاق تشکیل شده که در بعضی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد. او خانه‌هایش را به طول ۲ تا ۳ متر و ارتفاع ۱٬۲ تا ۱٬۷ متر ساخته است. ورودی اصلی سرا در قسمت شمالی و پشت صخره، واقع است. ورودی غار، دریچه‌ای باریک در دل صخره با شیبی اندک و ارتفاعی کوتاه و چند پله می‌باشد. در محل ورود، دالانی بسیار کوچک به ۳ورودی دیگر ختم می‌شود. او حتی برای خود دستشویی و حمام نیز ساخته است.

 

غار سنگی حسین کوهکن از جاذبه های دیدنی بانه ور

زندگی حسین کوهکن

حسین کوهکن با نام اصلی حسین عثمانی، یکی‌دیگر از افراد سرشناس این شهر است که با داشتن تنها یک پا به مدت ۱۹ سال به کندن صخره‌ای در منطقهٔ میگوره از توابع بانه‌وره مشغول بوده که در نهایت غار سنگی حسین کوهکن را از آن می‌سازد که به خاطر همین کار فرهاد ثانی (دوم) یا فرهاد سدهٔ بیستم نیز مشهور است. او در ۹۳ نیز برای کمک مجهزسازی مدارس بخش باینگان نیز، حاصل دست‌رنج خود به آنها می‌بخشد. او هم‌چنین به چند مسجد دیگر در بانه‌وره نیز کمک کرده‌است و اعمال خیرخوانهٔ خود دریغ نکرده‌است.

غار سنگی حسین کوهکن از جاذبه های دیدنی بانه ور

خالو حسین در اوایل انقلاب ۱۳۵۷ ایران با جسمی معلول، یک کلنگ و بیل شروع به تراشیدن صخره می‌کند تا برای خود کاشانه‌ای مهیا کند. او ۱۹ سال از عمر خود را برای ساخت خانه‌اش صرف می‌کند و جالب اینکه تمام این مدت این کار را با یک کلنگ و بیل انجام داده‌است. کلنگی که خود او آن را بسیار دوست می‌داشت و اعتقادش بر آن بود که جنس کلنگش از الماس است.

غار سنگی حسین کوهکن از جاذبه های دیدنی بانه ور

آثار خالوحسین

فیلم میگوره «میگوره» نام فیلمی مستند بود به کارگردانی هوشنگ میرزایی، که قرار بر این بود با مشارکت صدواسیمای مرکز استان کرمانشاه، دربارهٔ زندگانی خالو حسین کوهکن و غارش ساخته شود،اما ساخت این فیلم به دلیل ندادن مجوز، لغو می‌شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید