اَبریشَم یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان فلاورجان قرار دارد.

جمعیت آن در سال ۱۳۸۳ برابر با ۱۴٬۸۸۸ نفر برآورد شده و در سال ۱۳۸۶ در حدود ۲۰ هزار نفر ودرسال ۱۳۹۵ برابر با ۳۶۰۰۰ نفر.

این شهر از شمال به شهر اصفهان، از جنوب به شهر بهاران و کلیشاد و از شرق به شهر اصفهان و از غرب به اتوبان ذوب آهن و رودخانه زاینده رود محدود می‌باشد.

شهر ابریشم در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۷۵ از ادغام روستاهای یزدآباد، حسن‌آباد و باغ ابریشم از توابع بخش مرکزی شهرستان فلاورجان تأسیس شد.

در روزگار تیمور میرزا روستای باغ ابریشم، باغ بزرگی بوده‌است.

معرفی شهر ابریشم

نگاهی گذرا به شهر ابریشم

شهر ابریشم در جنوب غربی کلان شهر اصفهان واقع شده است و مختصات جغرایایی آن در طول 32 درجه و 32 دقیقه شمالی و عرض 51 درجه و 30 دقیقه شرقی می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا 1610 متر می باشد . شیب زمین به تبعیت از ارتفاعات اطراف شهر از شمال به جنوب و از سمت شرق به غرب می باشد که متوسط این شیب در محدوده شهر 5 درصد می باشد شهر ابریشم شمالا محدود است به شهر اصفهان و جنوبا به گردنه آبنیل شرقا به شهر اصفهان و اراضی پادگان آمادگاه عمومی و غربا به رودخانه زاینده رود ، دارای آب و هوایی با تابستان های معتدل و زمستان های سرد است و شغل بیشتر مردم شهر کشاورزی می باشد و عمده محصولات کشاورزی آن گندم،برنج ،صیفی جات و سبزیجاتاست.

از سوابق تاریخی شهر ابریشم اطلاعات موثقی که دارای ماخذ مستند باشد در دسترس نیست مهمترین ارتفاعات اطراف شهر عبارتند از 1- کوه شغالو با ارتفاع 1957 متر در سمت جنوب غربی شهر 2- ایرانکوه با ارتفاع 2422 متر در سمت جنوب شهر 3- کوه خرمی با ارتفاع 1789 مترو کوه دره خان با ارتفاع 1928 متر در سمت شرق شهر 4- کوه تخت با ارتفاع 1954 متر در سمت شمال شرق شهر ابریشم.

  جاهای دیدنی فریدونشهر ، موقعیت آب و هوایی کوهستانی

صنايع

کارخانجات سيمان اصفهان، کارخانه داراکار(توليدکننده شيلنگ های آب و لوله‌های پوليکا) و ده‌ها واحد صنعتی کوچک و متوسط ديگر.

منبع : wikipedia،injaisfahan
نویسنده

یک نظر بنویسید