شیبان شهری است در استان خوزستان. این شهر در بخش مرکزی شهرستان باوی قرار گرفته‌است.

شهر شیبان متشکل از 6 ناحیه: 

1-هسته مرکزی شیبان
2-کوی امام خمینی(ره)
3-کوی شهید بهشتی
4-کوی طالقانی
5-کوی بوستان
6- کوی گلستان است که بیشترین جمعیت ساکن در هسته مرکزی شیبان مستقر می باشد.

معرفی شهر شیبان

جمعیت 

جمعیت شهر شیبان با احتساب مناطق شهری تحت پوشش بالغ بر 35000نفر بوده  به دلیل اینکه مناطق کوی طالقانی و کوی شهید بهشتی از نظر تقسیمات کشور در آمارهای معاونت برنامه بریزی استانداری به صورت مستقل نامگذاری شده  اند آمار شهری شیبان شامل دو منطقه دیگر بصورت  مجزا اعلام می گردد.

وسعت 

وسعت محدوده قانونی و خدماتی شهر شیبان بالغ بر چهارصد هکتار است که مناطق  مسکونی آن حدود دویست هکتار از وسعت را در برگرفته است.

حریم شهر 

حریم شهر شیبان  از جنوب به محدوده قانونی شهر اهواز و از شمال به حریم شهر ویس از شرق روستای سدین و از غرب به رودخانه کارون متصل است. این حوزه محدوده ای حدوداً 60 کیلومتر مربع را در برگرفته است

گویش  

گویش اصلی مردم منطقه به زبان عربی بوده بطوریکه 95درصد اهالی به گویش عربی تکلم می نمایند.

آداب و سنن  

ساکنین شهر شیبان به علت وجود بافت عشایری تابع آداب و سنن مخصوص به مناطق عشایری خوزستان بوده که در بسیاری از جهات کاملاً به هم شبیه اند. این آداب و سنن که از قرنها پیش با آنها همراه بوده باعث همگنی این گونه جوامع و حفظ اصالت  فرهنگی و عدم رسوخ فرهنگ بیگانه به این قشر از جامعه گردیده است.

اقلیم شیبان  

شیبان در منطقه مرکزی دشت خوزستان قرار گرفته است که دارای آب و هوای بیابانی و گرم می‌باشد تابستانهای گرم و نسبتاً خشک و طولانی و زمستانهای معتدل از ویژگیهای آب و هوایی این نوع اقلیم است. حداکثر درجه حرارت در بعضی مواقع از 50 درجه سانتیگراد هم تجاوز می نماید .

منبع : sheybancity.blogsky
نویسنده

یک نظر بنویسید