مِهرَبان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش مهربان است.

مهربان در ۵۰ کیلومتری غرب شهر سراب، ۸۳ کیلومتری شرق مركز استان تبریز و ۵۸۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است. مهربانی‌ها در تهران بیشتر ساکن شهرری‌اند و یکی از اجتماعات بزرگ تهران و یکی از بزرگترین دسته‌های شاه‌حسین‌گویان تهران را دارا هستند.

مردم

برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی، از مجموع ۶۰۰۹۵ نفر جمعیت این شهر، ۳۰۲۸۴ نفر مرد و ۲۲۳۱۱ نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهای این شهر نیز ۳۴۳۳ خانوار بوده‌است. برپایهٔ آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ از مجموع کل جمعیت شهر مهربان، ۴۲٬۲۷۵ نفر باسواد و ۱۶٬۱۶۸ نفر بی‌سواد هستند. به‌عبارت دیگر بیش از ۷۰ درصد از مردم این شهر باسوادند.

معرفی شهر مهربان ، دیار گره های زرین

فرش مهربان

در مهربان و شهرهای هم‌جوار بهترین نوع فرش تولید و عرضه می‌شود. فرش این مناطق درشت‌بافت و نخ آن از پشم گوسفند است. از همسایه‌های این شهر که در آن‌ها فرش تولید می‌شود می‌توان به هریس، شربیان، بخشایش، کلوانق، گوراوان و زرنق اشاره کرد که در بین این تولیدکنندگان فرش هریس و مهربان و بخشایش از معروفیت ویژه‌ای برخوردار است و نقشهٔ مهربان و بخشایش بعد از هریس از مرغوب‌ترین فرش‌ها ازلحاظ رنگ و نقشه هستند. کیفیت بافت هر سه شهر تقریباً یکسان است و فرش‌های تولیدشده در این مناطق دوامی بسیار زیاد دارد.

مهربان یکی از مهم‌ترین شهرهای آذربایجان از لحاظ تولید فرش و قالی است و نقشه‌های موجود در مهربان معروف به آبی گل، حاج محرم، افشان، بیگلر و صیاد هستند. رنگ نخ‌های مورد استفاده در قدیم گیاهی و طبیعی بود ولی با آمدن رنگ‌های شیمیایی این رنگ‌ها فوراً جای رنگ‌های طبیعی را گرفتند. بیشتر بافندگان قالی در این شهر را بانوان تشکیل می‌دهند اما مردانی هم هستند که هنوز به قالی بافی مشغولند. رنگ‌های اصلی فرش مهربان عبارت اند از قرمز، سیاه، سفید، سرمه‌ای و آبی. گلیم بافی نیز در طرح راه راه و با رنگ‌های متنوع در این شهر تولید می‌شود. مادران مسن مهربانی با ادغام دو هنر فرش و گلیم، پشتی‌های خوش طرح و رنگی خلق می‌کنند.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید