معرفی شهر مورموری استان ایلام

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مورموری یکی از شهرهای استان ایلام در غرب ایران است. این شهر در بخش کلات شهرستان آبدانان قرار دارد.

این شهر دارای آب و هوایی نیمه خشک می‌باشد. نزدیکی به خطوط ریلی و هوایی استان ایلام و وجود منابع گاز، نفت، گوگرد و آب دریاچه سد کرخه را می‌توان به عنوان قابلیت‌های بالقوه برای توسعه این شهر دانست. شهرداری در این شهر در سال ۱۳۸۴ تأسیس گردید.

موموری خود یک بخش است و از جمله قطبهای کشاورزی استان ایلام است. گویش مردمان این شهر گویش لری تکلم میکنند.

درشهر مورموری تماما لر هستند و چند خانوار بیرانوند هم وجود دارد. ساکنان اصلی مورموری طایفه دیناروند می‌باشد که اکنون در شهر موسیان و روستای پتک دیناروند و شهرستان شوش دانیال، پلدختر، خرم‌آباد، بروجرد، سوسنگرد، ایذه و… ساکن هستند.

حدود 12 خانوار نیز از گلال زیری ها در مورموری ساکنند. تعداد زیادی از ساکنان مورموری نیز از طایفه مال مُلایی (مُلمُلی) هستند که اصالتا بختیاری هفت لنگ و از باب ، بابادی باب می باشند که به دلیل مهاجرت در در این منطقه ساکن شده اند . تراکم جمعیتی این طایفه به گونه ای است که در شهرستان های دهلران ،موسیان ، روستای دالپری ، روستای شهرک هزارانی ، روستای ماهوته ، آبدانان ، اندیمشک ،شوش ، خرم آباد ،ایلام ، تهران ، مسجدسلیمان، ایذه ،لنجان ،فلاورجان ،اصفهان ،کوهرنگ ، فارسان ،شهرکرد سکونت دارند.

مورموری

تاریخچه

نام قدیمی و محلی مورموری «دیناروند» بوده‌است که پس از جنگ قلعه سی که در آن ایل دیناروند با والی لرستان در حدود ۲۰۰ سال پیش داشت (بین سال ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ هجری شمسی)، منجر به ضعف این ایل گشت و پس از کشته شدن کایدهمت خان بزرگ رفته رفته از هم پاشیده شد و با روی آوردن ایلات مختلف رفته رفته از دیناروند جدا گشت. اکنون بزرگترین طایفه لر موجود در این منطقه کایدخورده است. هرچند این طایفه تا زمان اقتدار دیناروند، خود را از آنان می‌دانستند. اما رفته رفته با افزایش جمعیت اکنون مستقل گشته‌اند. کایدخورده نام خود را از تیره کاید دیناروند گرفته‌است چون بعد از دیناروندها ملک مورموری را صاحب شدن به آنان «کاید خورده» لقب دادند؛ به معنی کاید کوچک که تیره اصلی آن سیرو می‌باشد.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی شهر مورموری استان ایلام»

  1. دوست عزیز بیرانوند ها هم لر هستند از لرهای لک هستند اینجوری که شما نوشتید مور موری لر هستند و چندطایفه بیرانوند هم حضور دارند انگار که بیرانوند ها رو لر ندانستید من خودم بیرانوند خرم آبادمو میگم که لرم

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید