نیمبلوک شهری در بخش نیمبلوک شهرستان قائنات استان خراسان جنوبی ایران است.

جمعیت: طبق آمار گرفته شده در سال ۱۳۹۰ کل جمعیت نیمبلوک حدود ۵۰۱۰ نفر و تعداد خانوار آن ۱۳۵۱ می‌باشد .

فرهنگ و گویش : فرهنگ مردم نیمبلوک آمیخته ای از ملی وطنی و دینی که ضرب المثل‌ها و آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی به خوبی مبین آن است که تاکنون هویت خود را حفظ کرده و در عین حال مردمی آرام،محتاط،قانع،ساده وخونسرد، دانش دوست و بادیانت دارد.

در آمد مردم شهر : در آمد مردم از طریق کشاورزی و کاشت محصولاتی از قبیل ؛ گندم، جو، چغندر، پسته، زرشک و زعفران می‌باشد همچنین مردم این منطقه به شغل کامیونداری و دام داری و دام پروری مشغول هستند.

معرفی شهر نیمبلوک استان خراسان جنوبی

وجه تسمیه نیمبلوک

واژه «نیم­­بلوک» ترکیبی از دو کلمه­ی «نیم» و «بلوک» به معنای نصف یک بلوک می­باشد. «بلوک» یکی از واحدهای تقسیم بندی یک ایالت حکومتی در کذشته جهت تسهیل در امور حکومتی و اداری بوده است.

بر این اساس، ایالت قهستان – قاینات –  از ادوار بسيار دور و شايد از زمان صفويه و احتمالاً از دوره ي قاجاريه، از نظر تسهيل در امر وصول ماليات هاي مختلف و يا از جهت كنترل درامور حكام هر محل كه از طرف حكومت هاي زمان تعيين مي شدند؛ به نه  و نيم بلوك تقسيم شد. اين بلوك ها عبارتند از:  ۱- بلوك شهاباد وخوسف ۲ـ بلوك پسگرد، چرمه و بيهود ۳ـ بلوك النور ۴ـ بلوك شاخن ۵ـ بلوك نه وبندان ۶ـ بلوك مؤمن آباد و سربيشه ۷ـ بلوك عرب خانه و مختاران وناحيه ي هردنگ ۸ـ بلوك زيركوه و زهان ۹ـ بلوك قاين و بالأخره نيم بلوك كه شامل روستاهاي، صلايان، اسدآباد، خضري و دشت بياض، گريمنج، بيناباج و كارشك، فيض آباد، فتح آباد، علي زنگي، بسكاباد، دهشك، بزن آباد و جعفري بود..منطقه­ی نیم­بلوک با این آبادی­های ذکر شده هم­چنان به حیات خود ادامه می­داد تا این­که زلزله ي ويرانگر شهريور سال۱۳۴۷ خورشيدي، در جنوب خراسان، اكثر آبادي هاي  این منطقه را با خاك يكسان كرد و این منطقه را متحمل خسارات جاني و مالي فرواني کرد.به طوری که دو روستای بزرگ این منطقه یعنی صلایان و خضری دشت بیاض به کلی ویران شد. حدود پنج ماه پس از اين حادثه­ی مهيب، يك شركت آنكارايي، به دستور دولت وقت ـ محمد رضا شاه پهلوي ـ ، در مکان­های ديگری شروع به ساختن منازل مسكوني براي بازماندگان زلزله كرد.به اين ترتيب دولت وقت، بازماندگان اين زلزله را در سال ۱۳۴۹ خورشيدي ، در دو مکان به نام هاي «شاه آباد(۱)» و «شاه آباد(۲) »اسكان داد که بعداز انقلاب شاه آباد ۲ به نام اسلام آباد ودر سال ۱۳۸۳ همزمان با ارتقاء به شهربه نیمبلوک تغییر نام یافت.

???? : wikipedia،nimbolook
نویسنده

یک نظر بنویسید