معرفی شهرستان صالح شهر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

صالح‌شهر نام شهری از توابع شهرستان گتوند در استان خوزستان است.شهرک چمران بعد از ارتقاء به شهرستان به نام شهرصالح شهر تغییر نمود.

در دههٔ ۱۳۵۰ توسعهٔ کشاورزیِ استان خوزستان و ایجاد طرح‌های صنعتی و کشاورزی زمین‌های واقع در منطقه‌ای به نام دیمچه جهت کشتنیشکر در نظر گرفته شد؛ که این امر از طریق ایجاد کشت و صنعت کارون مدنظر قرار گرفت؛ و اراضی زراعی بافت مسکونی تعداد زیادی از روستاهای منطقه را دربرگرفت و اراضی آن‌ها به تملک شرکت درآمد. اراضی دیمچه شامل ۹ روستا به زیر کشت نیشکر رفته و مردم ساکن در این روستا می‌بایست در جایی دیگر اسکان داده می‌شد که احداث شهرک‌های مسکونی برای اسکان ساکنان روستاهای مشمول طرح و کارگران شاغل در دستورکار قرار گرفت. عملیات اجراییِ کشت و صنعت و احداث شهرک‌ها پس از یک وقفهٔ کوتاه در انقلاب و سال‌های اول جنگ ایران و عراق که منطقهٔ موردمطالعه را نیز دربرمی‌گرفت، از اوایل دههٔ ۱۳۶۰ ازسر گرفته شد. احداث شهرک شهید چمران نیز در این فرایند برای اسکان جمعیت روستاهای: گمار بلواسیان، گمار کوچک، گمار بزرگ(تعدادی از خانوارها)، قبر شیخین، پهونده علیا، پهونده سفلی، سمندی، بنه برجعلی و روستای سمندی و با نقشهٔ شطرنجی ازپیش‌طراحی‌شده با همکاری بخشداری و جهاد سازندگی و بنیاد مسکن آغاز شد، و با همیاری اهالی روستاها طی یک دهه تکمیل گردید. اسم شهرک با توجه به تعدد روستاهای تجمیع‌شده و عدم امکان انتخاب اسم یکی از آن‌ها از یک طرف و رشادت‌های مصطفی چمران در جبهه‌های جنگ ایران و عراق به یاد او نام گرفت.

معرفی شهرستان صالح شهر

از سال ۱۳۸۱، با تأسیس دفتر عمران شهری، و از سال ۱۳۸۳ با افتتاح دهیاری شهرک شهید چمران و تلاش شورای اسلامی شهرک و دهیاری برای رونق و گسترش کالبدی و تبدیل سریع به شهر از طریق تفکیک و واگذاری اراضی مسکونی در حاشیه را می‌توان ار دلایل رشد بالای آن عنوان کرد. درنهایت، شهرداری صالح‌شهر فعالیت خود را رسماً از ۱۳۸۷/۴/۱۱ جهت خدمت‌رسانی مطلوب به همشهریان آغاز نمود و توانست با همت و تلاش مردم صالح شهر و پرسنل زحمتکش شهرداری و همکاری و همیاری شهروندان، فعالیت‌های چشمگیر و قابل توجهی در زمینه‌های عمرانی و خدمات شهری داشته باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید