جاذبه تاریخی گور دخمه صحنه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

«گوردخمه صحنه» یا «گوردخمه‌ دربند» در بدنهٔ کوه شوق علی از دیدنیهای شهر صحنه در کرمانشاه و  کنارۀ رود دربند حجاری شده است. این اثر تاریخی در بین اهالی به «قبر کیکاوس»، «فرهاد تراش» و «گور شیرین و فرهاد» معروف است.

در طول مسیر رسیدن به گور دخمه صحنه، که برخی آن را یکی از نادرترین گوردخمه های دوطبقه مادها می دانند، درختان میوه و درختان جنگلی وجود دارد که پوشش زیبایی را به این منطقه بخشیده است.

در ارتفاعی که بیش از پنجاه متر از سطح رودخانه فاصله دارد، محلی به طول چهارده و نیم و ارتفاع یازده متر تراشیده‌اند و در آن دخمهٔ بزرگتر را ساخته‌اند که درگاه آن رو به جنوب است. در جلوی گوردخمه، فضای ایوان مانندی ایجاد کرده‌اند. در جلوی این ایوان، صُفّه‌ای در صخره تراشیده‌اند. در دو طرف ایوان دو ستون سنگی وجود داشته که تنها پایه و بخشی از ساقه آن بر جای مانده‌است. این دو ستون بر اثر شلیک گلوله توپ توسطروس‌ها به منظور گشودن در ورودی از بین رفته است همچنین این کار موجب از بین رفتن حکاکی‌های سر در دخمه شده‌است. بر اساس بخش‌های باقی مانده، پایه ستون‌ها به شکل زنگوله برگشته است. بدندٔ این پایه ستون‌ها دارای شیارهایی شبیه به پایه ستون‌های دوره هخامنشی است.

جاذبه گور دخمه صحنه

نمای اثر

در نمای بالا ورودی آرامگاه، تصویر خورشید بال داری حجاری شده‌است. در این گوردخمه پس از ایوان ستون دار، ورودی دخمه قرار دارد که به اتاقی به ابعاد ۳×۲۰/۳ متر و ارتفاع ۵۴/۲ متر منتهی می‌شود. در هر یک از اضلاع شرقی و غربی این اتاق، سکوی ایجاد شده‌است. بر روی هر یک از این سکوها، گوری به طول ۱/۶۲ متر و عرض ۸۲ سانتیمتر کنده شده‌است.

در میان دو سکو، مدخل مستطیل شکلی وجود دارد که به اتاق زیرین پیوند داده می‌شود. درون این اتاق، گوری در داخل سنگ کنده شده‌است. در کنار این قبر نیز سکویی دیده می‌شود. در دیوار شمالی این اتاق، دو طاقچه کوچک برای قرار دادن نذورات و هدایا کنده شده‌است. با توجه به شکل پایه ستون، نوع تراش و سقف اتاق زیرین به نظر می‌رسد که این گوردخمه نیز متعلق به دوره [فراهخامنشی] باشد.

به فاصله یک صدمتری از گوردخمه بزرگ، گوردخمه دیگری وجود دارد که جهت آن به سوی شرق است. با توجه به این که نوع تراش این گوردخمه شبیه گوردخمه بزرگتر است، بنابراین می‌توان گفت که این دو دخمه هم‌زمان ساخته شده‌اند.

جاذبه گور دخمه صحنه

نزدیکترین جاذبه گردشگری منطقه

دربند صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه که با طنازی وصف ناپذیری لذت سفر به تاریخ را از کف مهمانانش ربوده است، از خوش آب و هواترین نقاط استان کرمانشاه محسوب می‌ شود که با وجود جذابیت‌ های طبیعی همچون آبشارهای زیبا و خروشان و داشتن امکانات رفاهی و اقامتی، مسافران و بازدیدکنندگان بی‌ شماری را پذیراست و خاطرات خوب و فراموش نشدنی در دل و جان آنها به یادگار می‌ گذارد.
در این منطقه، دره‌ ای بسیار زیبا با انواع درخت‌ های وحشی و باغ میوه وجود دارد که در تاریخ باستان ایران احتمالا زیستگاه و تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره‌ های مختلف بوده است.
در سرچشمه‌ های اصلی این دره در زمان‌ های نه چندان دور، آبشار کوچک دیگری وجود داشته که در حال حاضر به نام آبشار خُشکه معروف است.
پایین‌ تر از این آبشار خشک‌ شده سرچشمه‌ های آب دربند به نام چهار چشمه (چوار کینی) وجود دارد که قسمت شمالی دربند است و خود به تنهایی از مکان‌ های زیبا و دیدنی دربند است.

شما میتوانید با کرایه موتورهای سه چرخه که شما را از دربند صحنه به گوردخمه بصورت رفت و برگشت میبرند، از هر دو مکان دیدن کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید