آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

میان رشته کوه های سخت و سربه فلک کشیده زاگرس، در انبوه درختان بادام و بلوط ، و در مسیر صعب العبور کوچ عشایر ، آبشار عظیم و مرتفع و پر آبی می خروشد که راه خود را از کارون طولانی جدا کرده و در میان کوه‌های استوار و پر ابهت زاگرس چشم نوازی می کند.

آبشار زرد لیمه که در نوع خود یکی از بی نظیرترین آبشارهای ایران است، در فاصله ۸۴ کیلومتری شهرکرد و ۳۰ کیلومتری  شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد .این آبشار از جاذبه های طبیعی اردل می باشد. در زبان ایلیاتی، که منسوب به ایلیات و عشایر کوچ روست، زرد به معنی بلندی و ارتفاع و لیمه به معنای پایین دست می باشد، و احتمالا زردلیمه به معنی بالا به پایین است که اشاره ای است به آبشار و ریختن آب از بلندی به رودخانه.

آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

ارتفاع این آبشار ۴۰ متر و عرض تاج آن (به جایی که آب شروع به پائین ریختن می کند، تاج آبشار می گویند) حدود ۶۵ متر است که آن را به عنوان یکی از عریض ترین آبشارهای کشور معروف کرده است. هر چیزی که از یک مقصد طبیعت گردی انتظار دارید را می توانید در این منطقه پیدا کنید. کوهستان های مرتفع، رودخانه ای زیبا، جنگل، مراتع سرسبز و البته یک اثر تاریخی ۶۰۰۰ ساله در این منطقه دور هم جمع شده اند.

معروف ترین نوع پوشش گیاهی در کوهپایه های زاگرس، جنگل های پراکنده بلوط آن هستند. این جنگل ها به عنوان دومین منابع طبیعی جنگلی ایران پس از جنگل های شمال کشور، ارزش بسیار زیادی دارند و به عنوان ریه های تنفسی زاگرس شناخته می شوند. گستردگی این جنگل ها در مجاورت آبشار زرد لیمه، منطقه ای بسیار جذاب از منظر طبیعت گردی ایجاد کرده است. درختان بادام وحشی و صنوبر هم نوع دیگر پوشش گیاهی گسترده این ناحیه هستند.

آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

در مراتع دره لیمه، انواع و اقسام گیاهان ارزشمند مرتعی کشور را می توان مشاهده کرد. گون گونه اصلی مرتعی این ناحیه است که در مجاورت مزارع دیم گندم و جو محلیان و رودخانه خروشان بازفت خود نمایی می کند. اگر از علاقه مندان به تاریخ باشید هم می توانید پس از بازدید از آبشار زرد لیمه، به دیدار پل خدا آفرین، ایل راه باستانی و سنگ حجاری شده ۶۰۰۰ ساله بروید. بدین منظور، پس از تماشای آبشار زرد لیمه مسیرتان را ادامه دهید. از آبشار تا پل خدا آفرین و ایل راه باستانی دژپات حدود ۳ الی ۴ ساعت دیگر پیاده روی سخت لازم است. وجود راهنمای محلی برای بازدید از این دو اثر، ضروری است.

ملزومات و پیشنهادات

1- مسیر آبشار زرد لیمه نسبتا طولانیست.  بسته به اینکه ماشین شما چقدر خاکی میتواند برود بین 15 تا 20 کیلومتر پیاده روی نیاز دارد که معادل 8 ساعت پیاده روی است وجود چادر و کیسه خواب مناسب از ملزومات این سفر است. ابتدای مسیر کمی سربالایی ملایم و بعد شیب منفی تند دارد. در چند نقطه پرتگاه های خطرناکی وجود دارد. وسط راه از آب خبری نیست. به همین دلیل اجبارا  مسیر آبشار را باید یک روزه طی کرد. حتما از آمادگی جسمی همسفرهایتان مطمئن شوید.

2- پیدا کردن مسیر مخصوصا در ابتدای پیاده روی و انتها کمی سخت است. با یک راه بلد مسیر را طی کنید.

3- بهترین زمان برای دیدن آبشار اردیبهشت ماه (مخصوصا اوایل ماه) است. بعداز آن منطقه خشک و گرم میشود.

4- برای دیدن پل خدا آفرین و پله های دژپات حتما و حتما راهنما نیاز دارید. از آبشار تا پل مسافت نسبتا زیادی است و خیلی جاها پاکوب هم ندارد.

5- آخرین دره منتهی به پل خدا آفرین جاهای خطرناکی دارد که عبور ازآن هرچند بدون ابزار ممکن است اما بدون تجربه ممکن نیست. افراد تیم را به دقت انتخاب کنید.

آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

مسیردسترسی به آبشار زردلیمه

ابتدا باید راهی مرکز استان چهار محال و بختیاری یعنی شهرکرد شوید. از این شهر به سمت ناحیه اردل حرکت کنید. در مسیر اردل، پس از عبور از روستاهای کاج، کریم آباد، رستم آباد، باید راه منطقه دیناران را در پیش بگیرید. آخرین روستایی که به آن خواهید رسید، روستای لشتر است. از اینجا به بعد راه خاکی می شود. پس از ۵ کیلومتر جاده خاکی به یک سه راهی خواهید رسید که باید مسیر وسط را انتخاب کنید. این مسیر شما را به ساختمان متروک تعاونی عشایر که ابتدای مسیر پیاده روی است، می رساند. از ساختمان تعاونی، با حدود ۷ الی ۸ ساعت طبیعت پیمایی، به آبشار زرد لیمه خواهید رسید.

تمام این مسیر در فصل‌های بهار و تابستان، سرسبز و مملو از گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است. به لطف صعب‌العبور بودن بخش‌هایی از مسیر منتهی به آبشار زرد لیمه، این منطقه تاکنون تقریباً ناشناخته بوده و از خطر تخریب محیط زیست و ساخت‌وسازهای بشر در امان مانده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما