امامزاده سلطان شاه نظر در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گرمسار در بخش آرادان و قرار دارد.از مدفون این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست و تاکنون شجره‌ای که مشخص‌کننده اصل و نسب صاحب آن آرامگاه باشد به دست نیامده است. ساختمان این بقعه مربوط به دوره قاجاریه است و نوع مصالح به کار رفته در آن از خشت و چینه می‌باشد و دارای طاق‌های جناقی و گنبدی رگ‌مانند تقریباً مخروطی است.

امامزاده سلطان شاه نظر از جاذبه های مذهبی استان سمنان

این ساختمان از نظر معماری در نوع و رده خود کم‌نظیر می‌باشد و داخل گنبد از گچ‌بری‌های جالبی برخوردار است. ارتفاع گنبد از داخل صحن در حدود ۱۰ متر و ورودی به داخل صحن از شبستانی می‌گذرد که دارای ابعادی به طول ۸ متر و عرض ۴ متر و در ورودی آن درهای چوبی، که فاقد ارزش تاریخی است، نصب گردیده است.سطح شبستان دارای ابعاد ۴×۸ می‌باشد و مقداری از کف صحن بلندتر است و به وسیله چند پله کم‌عرض شبستان رابه صحن متصل می‌نماید.مساحت کل بنا حدود ۲۲۰ مترمربع است.بقعه دارای حرم تقریباً مستطیل شکل به ابعاد ۸×۵ متر است که در وسط حرم ضریح چوبی به طول ۲ و عرض ۱/۵ متر وجود دارد که بر روی قبر گچی به ابعاد ۱/۹۰×۱/۳۰ متر قرار گرفته که فاقد هرگونه سنگ نوشته‌ است.

امامزاده سلطان شاه نظر از جاذبه های مذهبی استان سمنان

این بنا که از جاذبه های گرمسار میباشد،بر روی تپه‌ای واقع شده که از فاصله دور به خوبی نمایان است و برابر شواهد موجود، قدمت تپه به دوران قبل از اسلام می‌رسد.

منبع : portal.ostan-sm
نویسنده

یک نظر بنویسید