منطقه حفاظت شده بدر و پریشان با مساحت ۴۳ هزار هکتار در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شهر قروه قرار گرفته است. منطقه بدر و پریشان که از جاذبه های گردشگری قروه می باشد ، منطقه‌ای کوهستانی است که از کوه‌های صخره‌ای، دره‌های کم عمق، تپه ماهورها و ارتفاعات به هم پیوسته تشکیل شده است. دامنه ارتفاع کوه از ۲۰۰۰ تا ۳۲۹۸ متر متغیر می‌باشد. این منطقه  دارای چشمه های فراوانی می باشد که می توان چشمه شاه پسند، چشمه های شمالی کوه بدر، چشمه کبود، چشمه پناهگاه پریشان را نام برد. به دلیل فراوانی چشمه های موجود گونه های جانوری و گیاهی منطقه جهت تامین آب مورد نیاز خود با مشکلی مواجه نمی باشند. منطقه حفاظت شده بدر و پریشان با مساحت 43000 هکتار در ضلع جنوبی شهر قروه و با فاصله 12 کیلومتر از آن واقع شده است. این منطقه مجموعه ای از ارتفاعات بهم پیوسته با پوشش گیاهی مناسب و گونه های جانوری مهمی چون کل و بز می باشد. به منظور حفظ این گونه ها و چشم اندازهای طبیعی و بسیار زیبای آن، از تاریخ 1375 به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است. به دلیل پتانسیل بالای منطقه از نظر وضعیت زیستگاه و گونه های موجود و به منظور حفاظت و برنامه ریزی شده بهتر در اوایل سال 1385 منطقه مذکور به منطقه حفاظت شده بدر و پریشان ارتقاء یافت. قسمت عمده این منطقه در حوزه استحفاظی شهرستان قروه واقع شده و قسمتی از آن نیز در حوزه استحفاظی شهرستان سنقر  می باشد اما مسئولیت حفاظت از آن به عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قروه می باشد.

  دریاچه زریوار مریوان ، دریاچه آب شیرین زریبار

منطقه حفاظت شده بدر و پریشان در استان کردستان

معرفی کوه پریشان

کوه پریشان در جنوب شرقی شهرستان قروه واقع شده است. برای رسیدن به دامنه این کوه،باحرکت از شهرستان قروه، ابتدا 10 کیلومتر از مسیر جاده همدان طی می شود سپس به سمت راست تغییر مسیر داده(جاده فرعی کنار پادگان قدس) و پس از عبور از روستاهای میهم سفلی و علیا(تا این قسمت جاده آسفالت بوده و ادامه مسیر شن ریزی می باشد)، ولی آباد و نعمت آباد به دامنه کوه پریشان می توان رسید. این کوه از چهار قله صخره ای تشکیل شده که بلندترین آن قله پریشان می باشد که از دور همانند کوهانهای شتر (دوکوهانه) نمایان است وارتفاع آن 3100 متر می باشد و صخره های آن از ارتفاع 2800 متری شروع و تا قله ادامه دارد.

معرفی کوه بدر ( بیر )

کوه بدر در جنوب شهرستان قروه و حد فاصل مرز استان کردستان و کرمانشاه با ارتفاع 3298 متر از سطح دریا قرار دارد.  برای رسیدن به دامنه کوه،  از این مسیرها می توان گذشت.  از قروه به طرف روستاهای قلعه، سرتیپ آباد، امین آباد، پیر سلیمان  و از آخرین روستا یعنی پیر سلیمان پناهگاه مشاهده می شود. در فصل تابستان از راه جیب رو تا منطقه چمنزار زیر یال پناهگاه می توان با ماشین رفت. بدر به نام کوه میهمین نیز معروف است زیرا این کوه بر دو قریه میهم محیط است.
قله های قابل دسترسی:  وزیر – دروازه- قلوز- چشمه و آبشار کانی شاه پسند.

جاذبه های قله بدر
کانی شاه پسند: چشمه زیبای است که در ارتفاع 2600 متری ضلع غربی بدر واقع شده که دارای آب گوارا می باشد و در فصل تابستان علاقمندان زیادی را به خود جذب می کند. کانی به زبان کردی یعنی چشمه، بنا به روایتی می گویند یکی از شاهان صفوی در زمان لشگرکشی در این محل اطراق نموده و این چشمه را پسندیده است.

گونه های شاخص جانوری:

  غار كَرَفتو ، یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی غرب کشور

تا کنون ۱۳ گونه پستاندار، ۸ گونه خزنده، ۴۲ گونه پرنده و ۳ گونه ماهی در این منطقه شناسایی شده است که شامل کل و بز، روباه، گرگ، شغال، گراز، خرگوش، تشی، گربه وحشی، انواع جوندگان، لاک پشت، مار و مارمولک می باشند. گونه شاخص جانوری منطقه کل و بز می باشد.

قرقی، طرقه، دلیجه، شاهین، عقاب، سارگپه، کبوتر سانان، جغد، کلاغ نوک سرخ، شبگرد، شانه به سر، دراکوب و کبک از انواع گونه های پرندگان شناسایی شده منطقه بدر و پریشان است.

منطقه حفاظت شده بدر و پریشان در استان کردستان

پوشش گیاهی:

گون، مرزه، کما، انواع لاله ها، نخود سیاه، گیاهان علفی چند ساله، درخچه بادام وحشی، ریواس، نسترن وحشی، جگن و سازو، زنبق، فرفیون، میخک، کنگر، شکر تیغال، گل ماهور، زول، شقایق، جاشیر، کلاه میر حسن، گندمیان، کنگر فرنگی، انواع گونه های گرامینه، پوا، ملیکا و استیپا گونه های گیاهی شناسایی شده در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان است.

منطقه حفاظت شده بدر و پریشان در استان کردستان

رخدادهای منطقه:

دستگیری هفت نفر شکارچی غیر مجاز به همراه لاشه یک راس کل وحشی، لاشه یک راس گراز وحشی و چهار لاشه خرگوش در دیماه ۱۳۹۱

منبع : iew،irandeserts
نویسنده

یک نظر بنویسید