سفر به بندر لافت ، روستایی بندری در جنوب ایران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بندر لافت در شمال غربی جزیره قشم و در پیش‌آمدگی خشکی‌های جزیره در طول جغرافیایی ۵۵ درجه و ۵ دقیقه شرقی و عرض ۲۶ درجه و۵۴ دقیقه شمالی واقع شده‌است لافت در شرق جنگل حرا واقع شده و به لحاظ تقسیمات سیاسی یکی از مراکز جمعیتی بخش مرکزی در شهرستان قشم در استان هرمزگان است.

بندرلافت یکی از دروازه‌های ورود به جزیره قشم است.این روستا در طی زمان ارزش سیاسی و اقتصادی بالایی داشته و بسیاری معاملات تجاری مهم در همین بندر انجام می‌شده است.

سفر به بندر لافت ، روستایی بندری در جنوب ایران

در روستای لافت که در شرق جنگل حرا قرار دارد بناهایی را می بینید که در فاصله کمی از هم در کوچه های تنگ و باریک ساخته شده اند. قدم زدن درهمین کوچه ها و شنیدن لهجه شیرین بندری و بوی غذاهای محلی که از خانه ها می آید یکی از لذت بخش ترین بخش های سفر به این بندر زیباست. در روستا به مردمی بر می خورید که لباس های محلی پوشیده اند و فضایی دلنشین را به وجود آورده اند.

اینکه مردم از چه زمانی این بندر را برای زندگی انتخاب کرده اند به درستی معلوم نیست اما عده ای قدمت زندگی در این روستا را ۳۰۰۰ سال می دانند. در بافت قدیمی چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کند بادگیرهای زیبایی است که ظاهری خاص را به وجود آورده اند. در این بندر تماشایی آب و هوایی گرم و مرطوب در انتظارتان است برای همین است که در اینجا خانه هایی با معماری خاص می بینید که کاملا سازگار با شرایط آب و هوایی هستند و درعین حال زیبایی ظاهری خود را هم حفظ کرده اند.

سفر به بندر لافت ، روستایی بندری در جنوب ایران

معماری کویری در جای جای بندر لافت به چشم می‌خورد و شما را به ضیافتی از جنس طبیعت می‌برد. تراکم خانه‌های این روستا چنان آن‌ها نزدیک هم کرده که این تنیدگی در کنار انبوه نخل‌ها درکوچه‌های روستا سبب ایجاد سایه‌هایی بلند شده تا عابران از گزند آفتاب تیز و تند جنوب در امان باشند. بادگیرها به تنهایی می‌توانند جاذبه‌ی لافت باشند. این سازه‌ها که به چند صورت دو طرفه یا چهار طرفه ساخته می‌شوند و در تزئین آن‌ها از نقوش اسلامی و خلیجی بسیار استفاده می‌شود.

این روستا که از جاذبه های گردشگری قشم است،با وجود کوچکی آثار تاریخی زیادی دارد که مهمترین آن ها دو قلعه تاریخی قلعه پرتغالی ها و قلعه نادری است. از دیگر جاذبه های تاریخی روستا دو آب انبار تاریخی است که آب مردم را تامین می کند. در اینجا گورستانی تاریخی می بینید که سنگ نوشته هایی هزار ساله دارد.

از جاذبه های مذهبی روستا دو امامزاده است که مردم برای عبادت های معنوی به آنجا می روند. به غیر از همه این ها، در لافت با جاذبه ای منحصربفرد به اسم چاه های «تلا» روبرو می شوید؛ کف همه این چاه ها با لایه ای از گچ پوشیده شده تا مدت زمان بیشتری آب را خنک و سالم نگه دارند. همه آب های سطحی به این چاه ها و آب انبار اصلی ریخته می شود  و نکته جالب درباره این چاه ها این است که می گویند اینجا به تعداد روزهای سال کبیسه یعنی ۳۶۶ تا چاه داشته و هر روز از یک چاه استفاده می شده است.

سفر به بندر لافت ، روستایی بندری در جنوب ایران

گوشه گوشه‌ی لافت جادوی طبیعت و تاریخ است که سفر شما را به پیوندی عمیق تبدیل می‌کند. خاطره‌ای که با هوای گرم، زیر سایه‌سار نخل‌ها گره خورده و از ذهن شما پاک نمی‌شود. در سفر به بندرلافت حتی یک لحظه هم دوربین‌تان را زمین نگذارید تا صحنه‌ای از این زیبایی را از دست ندهید. همچنین قایق سواری را در این سفر فراموش نکنید.

مسیر دسترسی

استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای بندری لافت

به‌خاطر داشته باشید بهترین زمان سفر به لافت پاییز، زمستان و ایوایل بهار است. در این ایام دیگر از گرمای شرجی روستا خبری نیست. خنکای مطبوعی که از سطح آب‌ها می‌گذرد برای شما لذت‌بخش خواهدبود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید