سفر به تالاب کرد خورد ، یکی از زیباترین تالاب ها

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

«کرد خورد» یا «آق گل»، نام تالابی است که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان ملایر قرار دارد. این تالاب به دلیل قرارگیری در یک کیلومتری روستایی به نام «کرد خورد» به این نام شهرت یافته است.  منبع اصلی آب این تالاب به وسیله نزولات جوی و چشمه‌های حاشیه‌ آن تامین می‌شود.

سفر به تالاب کرد خورد ، یکی از زیباترین تالاب ها

مشخصات تالاب کرد خورد ملایر

موقعیت: شهرستان ملایر

نوع تالاب: فصلی

حوضه آبریز: سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر

حداکثر طول: ۸۰۰ هزار هکتار

مساحت: ۳۰۰۰ هکتار

میانگین عمق: یک تا ۹۰ سانتی متر

سطح ارتفاع: ۱۶۴۵ متر

سفر به تالاب کرد خورد ، یکی از زیباترین تالاب ها

تالاب کرد خورد از زیباترین تالاب ها در شهر ملایر است. این تالاب که به صورت فصلی می باشد از جاذبه های گردشگری ملایر می باشد. این تالاب با قدمت بسیار زیادی می باشد و به چهار هزار سال نیز می رسید. زمانی که در حاشیه این تالاب می‌نشینید با صحنه‌ای زیبا مواجه می‌شوید که نظیر آن را در عکس‌ها دیده‌بودید. پرندگان خسته‌ای که از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز مدت‌ها در آسمان در حال پرواز بودند، حال کنار شما مشغول استراحت هستند.

بهترین زمان برای تماشای این تالاب زیبا، اواخر زمستان و اوایل فصل بهار است که دارای چشم‌انداز و مناظری بسیار زیبا و کم‌نظیر می‌شود.مهاجرت پرندگان در این ایام از مهم‌ترین دلایل ایجاد این زیبایی‌ها است که گردشگران و مسافران بسیاری را برای حضور در این منطقه از کشور، میزبان است.پرندگان مهاجر در تالاب کرد خورد از روسیه، اسکاندیناوی و قفقاز به این تالاب پرواز می‌کنند.

در کنار حضور پرندگان مهاجر، پوشش گیاهی موجود در منطقه، زیبایی تالاب کرد خورد را چندین برابر کرده است. جالب است بدانید این تالاب غنی‌ترین تالاب منطقه غرب ایران بوده و همه‌ساله از مهمانان مهاجر خسته خود به بهترین شکل ممکن پذیرایی می‌کند. با سفر به این منطقه با ۴۶ گونه از پرندگان روبه‌رو می‌شوید. درواقع سفر به تالاب کرد خورد را باید جزو سفرهایی دانست که بیشتر دوستداران طبیعت و محیط‌زیست به سراغ آن می‌روند. گردشگرانی که این منطقه را برای سفر انتخاب می‌کنند بدانند که شکار در این منطقه ممنوع است.

کشیم کوچک، باکلان بزرگ، اگرت بزرگ، فلامینگوی بزرگ، بوتیمار کوچک، چوب پا، چنگر نوک، کاکایی سرسیاه، زرده پره طلایی، پرستوی دریایی تنها چند گونه از پرندگانی است که از سرزمین‌هایی همچون قفقاز، روسیه و اسکاندیناوی به این تالاب مهاجرت می‌کنند. تالاب کرد خورد، به دلیل بهره‌مندی از مواد غذایی مناسب برای پرندگان، یکی از غنی‌ترین آبگیرهای منطقه در غرب کشور است.

سفر به تالاب کرد خورد ، یکی از زیباترین تالاب ها

مشکلات تالاب آق گل ملایر
تالاب کرد خورد در شهر ملایر دارای مشکلاتی نظیر کم آبی و خشکسالی در سال های اخیر بوده است که نیازمند توجه بوده و اگر به آن توجه نشود ممکن است به مرگ تالاب بیانجامد. البته در امسال با افزایش بارندگی ها باعث وضعیت بهتر در این تالاب خواهیم بود. اگر شما می خواهید یک سفر هیجانی و جذابی را داشته باشید پیشنهاد می کنیم در فصل پاییز و زمستان به اینجا بیایید و در یک جای خوش آب و هوا بگذرانید و لذت ببرید.

در فصل تابستان و بهار این تالاب ممکن است به خشکی برسد و ما پیشنهاد می کنیم که حتما در نیمه دوم سال به اینجا تشریف بیاورید چون آب در آن زنده شده و محل عالی برای پرندگان مهاجر است. اگر شما عکاس هستید و می خواهید تصاویر جذاب از تالاب و پرندگان ثبت کنید می توانید به اینجا آمده و آثار هنری جذاب ثبت کنید و با تصاویری که گرفته اید آن را به دیگران معرفی نمایید. اگر نقاش هستید نیز اینجا مکان عالی برای شما است که می توانید به نقاشی های خیره کننده از کوه و سرسبزی و تالاب بپردازید. پرنده هایی که می توانند با انعکاس تصاویر آنها در آب تالاب یک نقاشی جذابی را برای ترسیم شما خلق کنند.

اگر به این منطقه می روید باید بدانید که اینجا محل زندگی این پرنده ها است و به آنها نباید آسیب برسانید و در تمیزی و پاکیزگی آنجا بکوشید و آشغال نریزید زیرا در سالهای اخیر مسافران زیادی به آنجا می روند و آشغال ها و ضایعات را در کنار مناظر طبیعی رها می سازند. تالاب کرد خورد می تواند محیط مناسب برای گردشگران ایرانی و خارجی باشد اگر به آن رسیدگی شود و یک محیط عالی برای علاقه مندان به طبیعت و پرندگان است ولی باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود و این تالاب به مردم ایران شناسانده شود و عکاسان در این زمینه می توانند با خلق آثار و تصاویر جذاب، آنها را در دنیای اینترنت منتشر کرده و توریست های خارجی را به اینجا سرازیر کنند و البته باید توجه داشت در این زمینه نکات مهم را در تصاویر ذکر کرد تا مردمی که به آنجا می روند آسیبی به محیط طبیعی وارد نکنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید