آبشار دودوزن ، یکی از جاذبه های طبیعی گیلان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

آبشار دودوَزَن درون جنگل واقع شده و از زیباترین آبشارهای گیلان و از جاذبه های گردشگری شفت محسوب می شود. آب این آبشار از چشمه دود وزن سرچشمه گرفته و پس از عبور از آبشار در رودخانه ای جاری شده و زمین های روستایی پایین دست را سیراب می کند. زمین شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال می رسد.

آبشار دودوزن ، یکی از جاذبه های طبیعی گیلان

وجه تسمیه

نام آبشار دودوَزَن از جلوه آن در روزهای بارانی مه آلود حکایت دارد. در زمان بارش باران به دلیل افزایش میزان آبِ آبشار، شدت جوش و خروش آن بیشتر و در اثر شدت برخورد با آب حوضچه مقداری از آب نیز به سمت بالا پرتاب می شود. مه نیز به این طبیعت اضافه شده و گویی دودی سفید، کل آبشار را در بر می گیرد به طوری که حوضچه پای آن دیده نمی شود.

بهترین فصل سفر به آبشار دودوزن خرمکش

اگر می خواهید به این منطقه سفر کنید، بهترین زمانی که می توانید زیبایی های آن به طور کامل ببنید بهار و تابستان است. چرا که این منطقه به دلیل کوهستانی بودن همیشه آب و هوای خنک و تقریبا سردی را شامل می شود. البته در پاییز هم این منطقه زیبایی های خودش را دارد و تمام منطقه لباس رنگینی به تن خود می کند.

آبشار دودوزن ، یکی از جاذبه های طبیعی گیلان

جاذبه های دیدنی اطراف آبشار دودوزن

پس از اینکه از آبشار دودوزن بازدید کردید می توانید جاذبه هایی که اطراف آن قرار دارند را ببینید و سفری تمام عیار به گیلان داشته باشید.

دریاچه سقالکسار: سقالکسار روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان ایران که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت در دهستان لاکان قرار دارد.

قلعه رودخان : قلعه رودخان، نام قلعه ای واقع در استان گیلان و در شهرستان زیبای فومن است که حدود ۶٫۲ هکتار مساحت دارد و طول دیوار آن به ۵۰۰ متر می رسد.

روستای امامزاده ابراهیم: این روستا در فاصله ۴۶ کیلومتری آبشار دودوزن خرمکش قرار دارد.

آبشار دودوزن ، یکی از جاذبه های طبیعی گیلان

مسیر دسترسی به آبشار دودوزن

برای دسترسی باید از شفت به روستای احمدسر گوراب ، روستای شالماء،سفید نرگس ،بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس بگذریم ، . بعد از سیاه نرگس به روستای خرم کش می رسیم، در مسیر همچنان رودخانه زیبا را همگام با خود می بینیم که از آبشار زیبای دود وزن خرم سرچشمه می گیرد. در ۲ کیلومتری روستای توسه، روستای توریستی و زیبای خرم کش وجود دارد که ۷۰۰ متر بعد از آن به تابلویی می رسیم که روی آن نوشته شده است ۸۰۰ متر با آبشار دود وزن خرم ( ۵۰۰ متر مانده به آبشار) بعد از طی ۳۰۰ متر به انتهای مسیر ماشین رو می رسیم که پلی مابین این دو مسیر (خاکی و ماشین رو و مال رو) قرار دارد، بقیه مسیر تا به آبشار درحال ساخت و بازسازی می باشد. به محدوده خرم ، خرم کش و اطراف سیاه مزکی می گویند . این منطقه حالت ییلاقی دارد . پنیر آن معروف است. روستاهای خَرَم وخَرَم کَش از جمله روستاههای بسیار زیبا و جذاب شهرستان شفت می باشد . این منطقه که در ناحیه کوهستانی سیاهمزکی قرار دارد . دارای پوشش جنگلی انبوه ، چشمه های آب ، رودخانه پر آب و خروشان ، هوای خنک در بهار وتابستان است . روستاههای این مسیر نیز آباد و پر رونق بودند در خرم و خرم کش مغازه های زیادی وجود دارد . چند باب کبابی محلی ، قهوه خانه ، فروشگاه مواد غذایی و میوه ، فروشگاههای محصولات دامی به خصوص پنیر و عسل ، مسجد بزرگ وپررونق و روستایی پرجمعیت دارد. در ایام تعطیل و آخر هفته این محور مملو از جمعیت می شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید