استان زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق ترک‌‌نشین محسوب می‌شود. این استان دارای آب وهوای خوبی در تابستان می باشد و فاصله نسبتا کمی از شهر تهران دارد و دسترسی به آن از اتوبان بسیار سریع و راحت انجام می شود بنابراین برای مقصد سفری تابستانی یک انتخاب عالی به نظر می رسد.

آبشار شارشار

آبشار شارشار در منطقه نهم شمال غربی شهر زنجان واقع شده است و نمایی بسیار زیبا در میان سنگ‌ های صخره‌ ای پدید آورده و می توان به تماشای سقوط آن نشست. فاصله آبشار شارشار تا دریاچه مصنوعی سد تهم نزدیک به ۵ کیلومتر است و دسترسی به آن با یک کوهنوردی یک ساعته امکان پذیر است. آبشار تهم یکی از زیبایی های طبیعت زنجان است که به علت ایجاد سد تهم، به زیر آب خواهد رفت. این سد با هدف تامین آب شرب اهالی زنجان احداث شده است.

گردشی تابستانی در زنجان

ائل داغی

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوه‌زنگ زنجان در شمالی‌ترین نقطه زنجان و در دامنه کوه گاوازنگ قرار دارد. آلاچیق‌های چوبی، رستوران، آسیاب، آبشار مصنوعی و غیره از جمله تسهیلات موجود در این مجتمع است.

گردشی تابستانی در زنجان

غار کتله خور

غارهای طبیعی و زیبا در کشورمان کم نیستند در میان غارهای ایرانی برخی حتی به عنوان شگفتی های جهانی نیز شناخته می شوند غار کتله خور زنجان هم یکی از این شگفت انگیزترین غارهای ایران است .

این غار ؛ غاری است خشکی – آبی، واقع در استان زنجان و در ۱۵۵ کیلومتری جنوب زنجان و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر کوچک گرماب واقع است.

ین غار از نظر سنی تقریباً هم سن غار علی صدر همدان است البته این دو غار از دو جهت با هم تفاوت دارند.

یکی اینکه غار علیصدر همدان غاریست کاملاً آبی، اما غار کتله خور زنجان غاری است تقریباً خشکی؛ دوم اینکه آهکهای غار کتله خور نسبت به آهکهای غار علیصدر بسیار خالصتر هستند که این خود عاملی است جهت زیباترشدن غار، چراکه خالص بودن آهکها موجب شفافیت آنها و در نتیجه عبور نور از قندیل ها می شود.

  سد خاکی گاوازنگ مکانی مناسب برای تفریح در زنجان

گردشی تابستانی در زنجان

دریاچه پری

دریاچه زیبای پری یا خندقلو که در محدوده شهرستان ماهنشان واقع شده، از زیباترین جاذبه‌ های طبیعی شهرستان ماهنشان است و تقریبا تنها دریاچه طبیعی کل استان زنجان به حساب می آید که با چشم انداز بسیار زیبایی در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. خرداد ماه و تیر ماه بهترین ماه های سفر به این منطقه هستند و می توان آن را یک مقصد عالی برای سفر تابستانی به زنجان به حساب آورد.

گردشی تابستانی در زنجان

رود خانه قزل اوزن

رودخانه مهم و پرارزش قزل اوزن كه از كوههاي كردستان سرچشمه می گيرد، از استان زنجان گذشته و درمسيرخود يك اكوسيستم پراهميتي بوجود آورده و به دريای خزرمی ريزد. علاوه بر اين رودخانه های زيادی دراستان وجود دارند كه از پيوستن دهها رود فرعی، جويبار و نهرهای متعددی بوجود می آيند كه ازكوهستان های منطقه سرچشمه می گيرند و در مسير خود جاذبه های طبيعی فراوانی پديد می آورند.

گردشی تابستانی در زنجان

منطقه حفاظت شده سرخ آباد

در سفر تابستانی به زنجان کافی است از مرکز این استان ۱۸ کیلومتر به سمت شمال غربی پیش برویم تا به این منطقه حفاظت شده برسیم. گونه های جانوری متعددی ساکن دشتی به نام سهرین در منطقه هستند که در میان آن ها می توان به با ارزش ترین و زیباترین آهوی ایرانی اشاره کرد. از دیگر موجودات آن  گرگ، بز وحشی، خرس قهوه ای، پلنگ، انواع پرندگان مهاجر و بومی مثل کبک، عقاب طلایی، قرقی، شاهین و تیهو، انواع خزندگان مثل مارها و انواع ماهی ها  که در رودهایی که از این منطقه گذر می کنند، می باشند. از جمله جاذبه های گردشگری منطقه  حفاظت شده سرخ آباد چشمه آب گرم و آب معدنی وننق، یخچال طبیعی ولیدر، چمنزار سرد آب و آبشار سرخه مشه می باشند.

گردشی تابستانی در زنجان

آبشار دگاهی

آبشار دگاهی در استان زنجان واقع است. این آبشار در ۴ کیلومتری غرب روستایی با همین نام در منطقه طارم واقع شده است. ارتفاع آبشار از سطح دریا ۲۱۲۴ متر است. روستای دگاهی از محروم‌ترین روستاهای بخش مرکزی شهرستان زنجان است. این روستا در ۱۲ کیلومتری روستای سهرین قرار دارد و در اطراف آن نیز روستاهای زیادی دیده نمی‌شود.

  اوقات شرعی به افق زنجان

گردشی تابستانی در زنجان

سد کینه ورس

سد کینه‌ورس در شهرستان ابهر و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب‌غربی این شهرستان و حدود ۵ کیلومتری روستای کینه‌ورس قرار دارد. این سد بر روی شاخه‌کینه‌ورس از رودخانه ابهررود که از جنوب به طرف شمال جریان داشته و به دشت تاکستان وارد می شود.

گردشی تابستانی در زنجان

شیلاندر

شیلاندر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان در این استان است. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غرب استان زنجان (۱۵ کیلومتری روستای تهم) واقع شده است. از جاذبه های گردشگری و دیدنی این روستا می توان به خانه های پلکانی روستا, آبشار های زیبا و رودخانه های منطقه اشاره نمود. وجود کوههای مرتفع, دره های نسبتا عمیق و طبیعت دست نخورده و بکر به جذابیت این روستای پلکانی افزوده است. اردیبهشت و زمستان این روستا فضای متفاوتی دارد. شیلاندر که بر دامنه کوهی مشرف بر رودخانه قرار گرفته منظره‌ ای حیرت انگیز دارد. کوه ‌های شمالی طارم نیز از آنجا قابل دیدن است. در این روستا از اردیبهشت سال ۹۸ جشنواره طبیعت گردی (جشنواره شیلاندر- چیلاندر) برای اولین بار اجرا خواهد شد.

گردشی تابستانی در زنجان

روستای شیت

روستای سرسبز شیت روستایی كوهستانی است كه در بخش شمالی استان زنجان در شهرستان طارم (هندوستان ایران) واقع شده است. این روستا که در میان کوههای منطقه محصور مانده است، دارای طبیعتی زیبا و سر سبز و انواع درختان گیلاس، انار، انجیر و ده ‌ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصلی است که آب زلال آن از میان دو کوه بلند جاری شده و منظره بسیار زیبا و دلنشینی را خلق کرده است. این روستا هر سال میزبان گردشگران بسیار است.

گردشی تابستانی در زنجان

دودکش جن 

دودکش جن یا تخت دیو ، یکی از نقاط بسیار دیدنی زنجان است ، این منطقه بسیار شبیه به گرندکانیون آمریکا است، دلیل نام گذاری این منطقه به دودکش جن مشخص نشده است و برخی آن را به باورهای مردم این منطقه نسبت می‌دهند. اما این پدیده در زمین شناسی اسم دیگری دارد و به آن هودو می‌گویند. هودو در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ است که در نتیجه فرسایش شکل گرفته و شبیه مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن آمده. تورهای گردشگری به این منطقه از پرطرفدارترین هاست.

  معرفی شهر زرین رود استان زنجان

دود کش جن در ۹۶ کیلومتری زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان قرار گرفته است.

گردشی تابستانی در زنجان

قلعه لک ‎لک

قلعه لک ‎لک ها در روستای شکورچی، یکی از زیباترین جاذبه‌های استان زنجان محسوب می شود. حکمرانان این قلعه پرندگان سفید رنگی هستند که در فرهنگ عامه خوش‌یمن هستند. حاجی لک لک‌ها در روستای شکورچی شهرستان زنجان در استان زنجان بر فراز صخره‌هایی طبیعی که به برج و بارو قلعه‌ای می‌ماند، آشیانه کرده‌اند.

آب و هوای مناسب این منطقه موجب شده لک لک‌ها این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کنند. حال زیبایی این قلعه طبیعی و حضور حاجی لک لک‌های سپید و خوش‌یمن این منطقه را برای گردشگران جذاب کرده و منطقه گردشگری بوجود آورده است که نشان از انس و الفت مردمان آن و لک لک‌ها دارد.

گردشگران نیز در سفر به روستای شکورچی هم می‌توانند سری به حاجی لک لک‌ها بزنند و هم با طی مسافتی اندک ساعاتی خوش در کنار رودخانه زیبا و پر آب قزل اوزن با خانواده خود داشته باشند.

گردشی تابستانی در زنجان

گنبد سلطانیه

در مسیر تهران به زنجان در میان دشتی فراخ در زنجان گنبدی آجری با روکش کاشی‌های فیروزه‌ای خودنمایی می‌کند.این بنای تاریخی که به بزرگ‌ترین گنبد آجری دنیا شهرت دارد، گنبد سلطانیه نامیده می‌شود و به دستور الجایتو یا سلطان محمد خدا بنده که در زمان ایلخانیان فرمانروا بود، ساخته شد و در روایتی آمده است که این بنا آرامگاه وی است.

گردشی تابستانی در زنجان

این گنبد دیدنی در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکوثبت شده است. جالب است بدانید که گنبد سلطانیه در قدیم به‌عنوان ساعت آفتابی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

منبع : yjc،eligasht،mojerasa،tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید