جاذبه گردشگری جنگل سیاه خانی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

جنگل سیاه خانی در حدود ۳۵ کیلومتری شمال غرب دیباج قراردارد.این جنگل که بین دامنه‌های جنوبی و شمالی البرز قرار دارد،در بخشی از محدوده استان سمنان و شهرستان دامغان واقع شده است.جنگل سیاه‌خانی در بخش جنوبی،دارای درختان ارس و در مناطق شمالی دارای درختان جنگل‌های خزری است.

جاذبه گردشگری جنگل سیاه خانی

نزدیک‌ترین راه ارتباطی از جاده دامغان- دیباج- گلوگاه است.برای دسترسی به این جنگل از دامغان، مسیر 57 کیلومتری به دیباج را می‌پیمايید و از غرب شهر دیباج، به سمت جاده گلوگاه حرکت می‌کنید.

جاده گلوگاه در برخی نقاط دارای شیب تندی بوده و کیفیت آسفالت جاده در حد درجه 2 و دارای پیچ و خم‌های فراوان است.در اطراف جاده چشمه‌هایی وجود دارد که اندکی اطراف جاده را سرسبز می‌کند.ابتدا به گشت دشت می‌رسید.فاصله دیباج تا این روستا حدود 7 کیلومتر است.مسیر گشت دشت تا دوراهی پابند- سرخ گریوه اندکی نامناسب است (فاصله گشت دشت تا دوراهی حدوداً 23 کیلومتر است). فاصله 14 کیلومتری از دوراهی تاپابند را طی نمایید.اکنون باید از جاده اصلی خارج شده و وارد جاده‌ای فرعی که ابتدای آن تعدادی خانه بام شیروانی و زمین‌های کشاورزی وجود دارد شوید. پس از طی حدود 2 کیلومتر به چشمه سیاه‌خانی می‌رسید. قسمت‌های غربی آن دارای جنگل و بخش شرقی آن تنک است.

جاذبه گردشگری جنگل سیاه خانی

این جنگل که از جاذبه های گردشگری دیباج میباشد،در دره‌ای باصفا به سمت غرب و جنوب غرب ادامه می‌یابد و دارای مناظری زیبا و بدیع است و در قعر دره رودخانه‌ای کوچک از میان کوه‌ها و صخره‌های پوشیده از درخت عبور می‌نماید.با عبور از این دره که مسیری موتور رو نیز در انتهای آن وجود دارد، می‌توان به روستای بندین رسید.مسیر از درون رودخانه و فضای وسیع آن می‌گذرد و به سمت جنوب می‌رود.این مسیر مناسب برای دوچرخه‌سواری است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید