حسینیه امینی ها ، عمارتی باشکوه و بزرگ در قزوین

یکی از دیدنی‌های تاریخی قزوین، عمارت باشکوه و بزرگ حسینیه‌ی امینی‌ها یادگار دوران قاجار در خیابان مولوی است که زمانی شاهد مراسم مذهبی بوده است و حال تنها بازدیدکنندگان علاقه‌مند از آن دیدن می‌کنند.

حسینیه امینی ها ، عمارتی باشکوه و بزرگ در قزوین

بانی حسینیه امینی‌ها حاج محمدرضا امینی یکی از تجار اعیان قزوین بود که این بنا را در سال 1238 ه.ش و در دو طبقه بنا نهاد.این حسینیه ۲۸۴۴ متر مربع مساحت دارد و در سال ۱۲۷۵ هجری قمری ساخته شده است. در آن زمان برای ساخت این حسینیه چهل و هشت هزار تومان هزینه شده تا یکی از شاهکارهای معماری این شهر خلق شود.

دو حیاط شمالی و جنوبی در حسینیه امینی‌ها ساخته شده است و سه تالار شرقی- غربی که به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند و با پنج دری‌هایی متحرک و مشبک از هم جدا می‌شوند، شاهکار معماری این عمارت به حساب می‌آیند.

در وسط این تالار یک چلچراغ بزرگ می بینید که زیبایی خاصی را برای این قسمت به ارمغان آورده است. فرش هایی که در این تالارها پهن شده همه یک دست، قرمز و دستباف هستند و با طرح های اصیل و زیبا تزئین شده اند.

حسینیه امینی ها ، عمارتی باشکوه و بزرگ در قزوین

تالار میانی از دو تالار دیگر بزرگتر ساخته شده است. این عمارت با تزئینات آینه‌کاری، گچ‌بری، نقاشی روی چوب و پنجره‌های اُرسی زیبا با شیشه‌های رنگی به گونه‌ای تزئین و آراسته شده است که چشمان هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند و با ورود به ساختمان حس گرمای چوب‌های بکار رفته پنجره‌های اُرسی و شیشه‌های رنگی‌اش شما را جادو می‌کند به طوری‌که با دیدن این همه زیبایی، عاشق حسینیه امینی‌ها می‌شوید.

حسینیه امینی ها ، عمارتی باشکوه و بزرگ در قزوین

از دیگر بخش‌های حسینیه می‌توان به آشپزخانه، انبارها، شربت‌خانه و سردابه اشاره کرد که در طبقه زیرین حسینیه ساخته شده است.

در سال ۱۳۰۳ هجری قمری برای روضه خوانی های محرم و غذا دادن به عزاداران، دهاتی وقف این حسینیه شده است. در نزدیکی این خانه یک حمام تاریخی هست که به عقیده ی عده ای متعلق به خاندان امینی ها بوده و آن ها در زمان سکونت در این خانه از ان استفاده می کرده اند.

حسینیه امینی ها ، عمارتی باشکوه و بزرگ در قزوین

اگر برای بازدید از حسینیه امینی ها به خیابان مولوی می روید می توانید از جاذبه های دیگری مثل مقبره امامزاده حسین (ع)، مقبره امامزاده اسماعیل (ع)، بازار تاریخی و مسجد جامع قزوین هم دیدن کنید چون در فاصله ی کمی از هم قرار گفته اند.

دیدگاه خود را بنویسید