این خانه متعلق به یکی از روحانیون برجسته شهر و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به نام حاج افتخار الااسلام نبوی و طباطبایی بوده است.خانه در کوچه ای معروف به حاج افتخار محله صوفیان واقع شده که در زمان خود یکی از بزرگترین خانه های مسکونی شهر بوده و در حال حاضر از زیباترین منازل مسکونی قدیمی در شهر بروجرد بوده و این بنای تاریخی در اوایل قاجاریه ساخته شده است.

خانه حاج افتخار الااسلام از زیباترین منازل مسکونی قدیمی بروجرد

بنای حاضر در حدود اوایل قاجاریه ساخته شده و مشتمل بر یک ورودی با سردری بزرگ و زیباست.در دولنگه چوبی بر آن نصب شده است که پس از عبور از فضای هشتی بر حیاط خانه وارد می‌شود.حیاط خانه ازسه جهت با فضاهای معماری و از سمت غرب با دیوار بزرگ و قطور محصور است که با طاقنماهای نیم دایره کوچک و بزرگ و تزیینات زیبای آجر کاری و کاشی معرق نما سازی شده است.

ساختمان اصلی عمارت در سمت شمال حیاط قرار دارد.این بخش در دو طبقه ساخته شده که در نمای بیرونی با دو پلکان قرینه به سه قسمت تقسیم شده است. طبقه زیرین بنا دو اتاق بزرگ سه دری قرینه در دو سوی پلکان با پوشش سقف طاق آهنگ، دو اتاق کوچک در زیر پله و یک تالار پنج دری در قسمت میانی می‌باشد. این تالار در داخل از یک تالار در جلو یک پس تالار پشت آن تشکیل شده است.

خانه حاج افتخار الااسلام از زیباترین منازل مسکونی قدیمی بروجرد

را ه ورود به طبقه بالا از دو پلکان آجری قرینه است که نمای فوقانی آنها با کاشی‌های زیبای معرق و خشتی مزین گردیده است. طبقه بالا نیز همانند پایین دو اتاق قرینه در طرفین ورودی دارد و اروسی سه دری مشرف به حیاط بر آن است. دواتاق کوچک دیگر در روبروی پلکان ورودی قرار دارد و در قسمت میانی اروسی هفت دری بزرگی نصب شده که در پشت آن تالار و پس تالار بزرگی قرار دارد. بر بدنه دیوار و و بر قاب‌بندی‌های زیر سقف آن نقاشی‌های دیواری متنوع و زیبایی نقش بسته است.

  جاهای دیدنی درب گنبد در استان لرستان

سراسر سمت شرقی حیاط با اتاقها و فضاهایی متنوع معماری پوشیده است و حمامی زیبایی در انتهای جنوب شرقی آن قرار دارد. حمام همامند تمامی حمام‌های سنتی شامل بخش‌های مختلف از جمله سربینه و گرمینه است.

در سمت شمال شرقی عمارت فضایی تحت عنوان حیاط خلوت وجود دارد که راه ورود به آن از طریق دالانی از سمت حیاط است این بخش نیز در دو طبقه و متشکل از فضاهای متنوعی می‌باشد.سمت جنوب حیاط خلوت مطبخ منزل قرار دارد. مطبخ خانه فضایی است بزرگ با پوشش سقف طاق و تویزه که از سه بخش انبار هیزم، تنور جهت پخت نان و قسمتی که برای پخت و پز ازآن استفاده می‌شود تشکیل شده است.

خانه حاج افتخار الااسلام از زیباترین منازل مسکونی قدیمی بروجرد

در حیاط این خانه تاریخی بزرگترین سماور ورشوی دنیا قرار دارد که هر یک از گردشگران با ورود به این خانه حتما عکسی از این سماور را در دوربین های خود ثبت می کنند.در دو طرف حیاط باغچه هایی با گل های زیبا وجود دارد و در وسط حیاط حوضی بزرگ با ماهی های قرمز حال و هوای نوروز را بیشتر نشان می دهند البته بنای اصلی خانه در ضلع شمالی قرار دارد که ساختمان در دو طبقه بنا شده و اتاق هایی زیبا با معماری بی نظیر در هر بخش مشهود است.

تزئینات بنا
تزئینات بنا شامل نقاشی‎های زیبایی در سقف تالار پنج‎دری و پیش بخاری‌های تزئینی تالار، تزئینات کاشی در نمای ورودی بنا و طاقنماهای حیاط است.اطاقهای جانبی در طبقه اول دارای ارسی هايی مزين به شيشه های ريز رنگی است. اما زيباترين بخش اين بنا ی تاريخی فضای مرکزی شاه نشين طبقه اول است که قسمتهای اندرونی و بيرونی آن نيز با ارسی هايی سه لنگه از هم جدا شده اند. و در قسمت جلويی پنج دری با شيشه های رنگی که در قسمت بالا طرحی از خورشيد است وجود دارد.

  بازار بزرگ بروجرد ، از مراکز قدیمی شهر بروجرد

خانه حاج افتخار الااسلام از زیباترین منازل مسکونی قدیمی بروجرد

تزئينات نقاشی با طرح هايی متنوع بر روی ديواره شومينه، سقف های گچی وسقف قاب کاری چوبی اجرا گرديده که در قسمتی از نقاشی که بر روی شومينه يکی از اطاقها اجرا گرديده تاريخ شوال 1304 قمری ديده می شود که توسط استاد نعمت ا… نقاش، (نقاش معروف بروجردی) در حدود 3 سال مصور شده است.

این اثر که از جاذبه های تاریخی بروجرد میباشد،در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع : tripyar،isna،dana
نویسنده

یک نظر بنویسید