دریاچه ولشت ، دریاچه ای شگفت انگیز و زیبا

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

این دریاچه در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته است. دریاچه ولشت از جمله دریاچه‌هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم‌کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه‌های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن‌آباد و سمت غربی جاده چالوس امکان‌پذیر است.

وَلَشت به عنوان ۷۱ امین اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است و بزرگترین دریاچه آب شیرین استان مازندران نیز می‌باشد. وسعت آن حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط آن ۲۰ متر است.  در حدود ۳ میلیون متر مکعب حجم آب آن است که از چشمه های جوشان میان دریاچه و برف و باران تامین می شود. این دریاچه به گونه ای است که فقط سطح آن بالا و پایین می رود و آب سریز ندارد.

دریاچه ولشت ، دریاچه ای شگفت انگیر و زیبا

آبادی کوچک سماءسرکا،جلاجور، ولشت، ارزاودیمو در ارتفاعاتی بالاتر از دریاچه دور تا دور آن قرارگرفته اند. انواع ماهی های مختلف ازجمله قزآلا درآن یافت می شود و در اطراف دریاچه درختانی نیز دیده می شود. دریاچه ولشت دارای اكسیژن و دمای متفاوتی با سایر نقاط كلاردشت است و ورود آلاینده های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردك ماهی، شاه كولی و حتی جلبك ها و پلانگتون ها را در معرض تهدید قرار می دهد. در این دریاچه امکان ماهیگیری، شنا و قایقرانی وجود دارد.

دریاچه وَلَشت به دلیل قرار گرفتن در میان کوه‌ها تصویری خاص از طبیعت را به شما هدیه می‌دهد. این دریاچه با چشم اندازی زیبا و دلنشین یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود و محیط زیست مناسبی برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. اردک ماهی، ماهی سفید، قورباغه و انواع جلبک‌ها از جمله جانورانی هستند که در این دریاچه خواهید دید.

دریاچه ولشت ، دریاچه ای شگفت انگیر و زیبا

این دریاچه زیبا از جمله دیدنی‌ترین میراث طبیعی كشور و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کلاردشت محسوب می‌شود و هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران از این دریاچه بازدید می‌کنند. دریاچه ولشت مکانی بسیار مناسب برای گردشگری یک روزه است. اگر از عاشقان طبیعت هستید در اولین فرصت برنامه سفر را ترتیب دهید و راهی این مکان زیبا شوید.

بهترین فصل

به دلیل قرار گرفتن دریاچه در میان کوه‌ها آب و هوای منطقه سرد کوهستانی می باشد. همچنین از خطر سیلاب‌های فصلی که به سمت دریاچه جاری می‌شوند نیز نباید غافل شوید. با سرد شدن هوا در فصل پاییز و زمستان دمای هوا تا منفی 30 درجه نیز کاهش می‌یابد و حتی ممکن است آب دریاچه یخ بزند. اما بهترین زمان برای بازدید از دریاچه بهار و تابستان است. در این فصول به دلیل سرسبزی منطقه و تعطیلات بسیاری از گردشگران راهی دریاچه می شوند. بنابراین بهتر است اگر قصد طبیعت گردی در ولشت را دارید در فصل‌های گرم سال که بارش‌ها کمتر است از این دریاچه دیدن کنید و از خنک‌های هوایی این منطقه نهایت لذت را ببرید.

دریاچه ولشت ، دریاچه ای شگفت انگیر و زیبا

مسیر دستیابی به دریاچه ولشت

همان طور که از اسم مرزن آباد می شود حدس زد، برای دستیابی به این مکان باید راهی جاده چالوس شویم که زیبایی های این جاده خاطره انگیز و دوست داشتنی دیگر نیازی به توصیف ندارد. شبیه به بسیاری از جاذبه های این استان باید برای رسیدن به آن از میان مسیرهای دیدنی و مناظر سرسبز و دوست داشتنی عبور کرد، دریاچه ولشت مرزن آباد نیز مستثنی نیست و باید از میان جنگل و روستاهای چشم نواز در این منطقه عبور کرد تا به مقصد رسید، در مسیر رسیدن باید از یک جاده خاکی نیز گذر کنید. پس ابتدا در محور چالوس به تهران و ۲۳ کیلومتر از پل کجور که رد شدید و ۳ کیلومتر نرسیده به مرزن آباد به سمت غرب و از طریق یک راه آسفالته از جاده اصلی تغییر مسیر دهید، پس از عبور از سربالایی ها، پیچ و خم ها و جنگل های زیبای کاج به روستایی به نام کردی چال خواهید رسید. از روستا یک جاده خاکی به سمت ولشت وجود دارد که شما را به مکان مورد نظر هدایت می کند.

تصویر مرتبط

شب کجا بمونیم؟

اگر قصد دارید در نزدیکی دریاچه اقامت داشته باشید می‌توانید از سوییت‌های هتل آپارتمانی که در حوالی این جاذبه وجود دارد استفاده کنید. اقامت در طبیعت نیز گزینه جذابی دیگری‌ست که تجربه متفاوتی را برای شما رقم خواهد زد. اگر هوا مساعد باشد می‌توانید براحتی شب را در چادر بگزارنید و کمپینگ را در این منطقه امتحان کنید. شب دریاچه واقعا زیباست اما برای کمپینگ در کنار آن حتما چادر مناسب و ضد آب همراه داشته باشید و در همه فصول، لباس گرم با خود ببرید.

همچنین هتل‌ها و خانه‌های محلی در مرزن آباد، کلاردشت و یا حتی شهر چالوس مکان‌های دیگری‌ست که می‌توانید شب را در آنجا بگزارنید و صبح زود با کمترین فاصله عازم دریاچه شوید. می‌توانید از طریق اجاره ویلا در کلاردشت، اجاره ویلا در مرزن آباد و یا اجاره خانه در چالوس مکان مناسب برای اقامت خود را مشخص کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید