دریاچه و سد آویدر ، منطقه ای شگفت انگیر در شمال ایران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

دریاچه و سد خاکی آویدر (آبیدر)در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سی‌سنگان در استان مازندران قرار دارد. این سد و دریاچه پشت آن دریاچه در فاصله‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده‌ است. سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین‌های زراعتی منطقه ایجاد شده است. این دریاچه که از جاذبه های گردشگری نوشهر می باشد ، ۱۲۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

دریاچه و سد آویدر ، منطقه ای شگفت انگیر در شمال ایران

با این وجود، در این منطقه وجود این چنین دریاچه ای در قلب کوه همچون مرواریدی در دل صدف است و همین امر باعث شده تا گردشگران زیادی به این مکان جذب شوند . نزدیکی کوه و این دریاچه تقریبا وسیع زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است . ضمن اینکه وجود فضای باز اطراف دریاچه اطراق برای یک سفر یکروزه را ممکن می سازد . در هنگام شب دریاچه نور کافی ندارد . امکانات اولیه بهداشتی مثل آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی نیز در منطقه دیده نمی شود . به این ترتیب امکان سفر دو روزه و اطراق منتفی است . در قسمتی از دریاچه جزیره کوچکی ایجاد شده است که نشان می دهد قبل از این که سد خاکی احداث شود  ، تپه ای در این قسمت قرار داشته است. در داخل دریاچه گویا ماهی هم وجود دارد . به این ترتیب اگر به ماهیگیری و سکوت دلنشین طبیعت علاقه دارید، قلاب ماهیگیری خود را فراموش نکنید .

دریاچه آویدر کجاست؟

از نوشهر به سمت نور که حرکت کنید، زمانی که از پارک جنگلی سیسنگان حدود ۱۰ کیلومتر دور شدید و به روستایی به نام صلاح الدین کلا نزدیک می شوید و تابلویی در همان مسیر که عنوان سد خاکی در آن نوشته شده است را خواهید دید پس با این تابلو راه خودرابه سمت جنوب و با راهنمایی همان تابلو تغییر دهید، بعد از ۵ کیلومتر که از روستاهای صلاح الدین کلای سفید، اولیا و ملاکلا رد شدید دریاچه آویدر در پیش چشمان شما خواهد بود.

دریاچه و سد آویدر ، منطقه ای شگفت انگیر در شمال ایران

امکانات تفریحی دریاچه‌ی آویدر

مجتمع گردشگری دریاچه‌ی آبیدر، تمامی امکانات مورد نیاز گردشگران را فراهم کرده است. مسافرانی که به دریاچه می‌آیند علاوه بر استفاده از مناظر و آرامش طبیعت، می‌توانند از امکاناتی که مجتمع تفریحی در دسترس‌شان قرار می‎دهد بهره‌مند شوند.

بعضی از این امکانات به صورت زیر هستند:

دوچرخه سواری در آویدر: همانطور که قبلا گفته شد، زمین‌های اطراف دریاچه مسطح هستند. علاوه بر این مسیری هم برای افرادی که به دوچرخه سواری علاقه دارند ایجاد شده است.

ماهیگیری در دریاچه آویدر: دریاچه آبیدر زیستگاه ماهی‌های گوناگونی است. اگر به ماهیگیری علاقه‌مند هستید و یا حتی برای اولین بار قصد تجربه‌ی آن را دارید، در دریاچه‌ی آبیدر فضای انجام این کار برای شما مهیا شده است و ماهیگری در دریاچه آبیدر یکی از کارهای جذابی ست که تعداد قابل توجهی از گردشگران مشغول به انجام آن هستند.

قایق سواری در دریاچه آویدر: مگر می‌شود تا نزدیکی دریاچه‌ای به این زیبایی رفت و روی سطح مواج آن قایق سواری نکرد؟مجتمع تفریحی دریاچه آبیدر قایق‎‌هایی موتوری برای مسافران تهیه دیده است و افراد علاقه‌مند می‌توانند با پرداخت مبلغی، یکی از این قایق‌ها را کرایه کنند و سفر کوتاه و مسرت بخشی روی دریاچه داشته باشند.

دریاچه و سد آویدر ، منطقه ای شگفت انگیر در شمال ایران

بهترین زمان سفر

با فاصله ای که این دریاچه از دریا دارد و در یک منتطقه کوهستانی واقع شده است، پس رطوبت هوا به نسبت سایر نقاط مازندران کمتر می باشد، چرا که از سطح دریا ۱۲۵ متر ارتفاع دارد و دارای یک آب و هوای خنک و مطبوع به ویژه در شش ماه ابتدایی سال است. بنابراین در فصل های بهار و تابستان طرفدار بیشتری دارد زیرا متاثر از آب و هوای کوهستانی است. اما در فصل پاییز شبیه به بسیاری از نقاط سرسبز مازندران جلوه ای دیگر از رنگ های متنوع دارد و پوشش گیاهی این منطقه هزار رنگ است که بر زیبایی های آن می افزاید و در نهایت در فصل زمستان و به دلیل بارش برف و البته در نظر داشتن یک منطقه کوهستانی، منظره ای متفاوت را خواهید دید.

روش دسترسی به این سد و مجتمع تفریحی دریاچه آویدر

جاده‌ای به طول تقریبی ۵ کیلومتر است که از جاده اصلی (نوشهر به نور) منشعب می‌شود. روستاهای نزدیک به این مکان تفریحی عبارتند از تاج الدین کلا، ملا کلا و صلاح الدین کلا؛ که همگی از توابع شهرستان نوشهر هستند. دریاچه پشت سد مکان مناسبی برای رشد و نمو موجودات آبزی است و برخی از گونه‌های ماهی و قورباغه در این دریاچه وجود دارد. گونه‌های گیاهی این منطقه همانند سایر گونه‌های گیاهی موجود در جنگلهای مناطق شمالی ایران است.

دریاچه و سد آویدر ، منطقه ای شگفت انگیر در شمال ایران

اقامت در دریاچه آبیدر

مجتمع تفریحی شامل هتل و مسافرخانه نمی‌شود، بهتر است برای اقامت در آبیدر از هتل‌های نوشهر که فاصله‌ی چندانی با دریاچه ندارد استفاده کنید. می‌توانید در نوشهر هتل بگیرید، سپس سفری یک روزه به دریاچه‌ی آبیدر داشته باشید و هنگام تاریک شدن هوا با خاطراتی ناب، آنجا را به سمت محل اقامت خود ترک کنید. حتی اگر تمایل داشتید مدت زمان بیش‌تری را در دریاچه بگذرانید، می‌توانید دوباره مسیر 10 کیلومتری را تا آنجا طی کنید، فاصله‌ی مسیر به قدری نیست که ارزش محروم شدن از معجزه‌ی طبیعت را داشته باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید