مجموعه دریاچه های چاه نیمه از جاذبه های زهک،در موقعیت جغرافیایی N3047 E6135 در استان سیستان و بلوچستان واقع است.چاه نیمه ها كه چهار گودال طبیعی آب را شامل می شود در 35 كیلومتری زابل در شهرستان زهك قرار گرفته است.قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران و در نهایت خشكسالی 10 ساله اخیر سبب بروز مشكلات عدیده ای برای ساكنان دشت سیستان و به تبع آن شهرستانهای همجوار شده است. در مواقع کم‌آبی، آب آشامیدنی تمام منطقه سیستان و شهرستان زاهدان و نیز قسمتی از آب کشاورزی سیستان از این دریاچه مصنوعی تأمین می‌شود.در حاشیه آب‌های زلال چاه نیمه، پارک جنگلی و باغ وحشی احداث شده که منظره زیبایی را به وجود آورده است و بزرگ‌ترین تفریحگاه جنوب شرق کشور به حساب می‌آید.

جاذبه گردشگری دریاچه چاه نیمه

رودخانه هیرمند زابل، تنها شریان حیاتی سیستان است كه از طرف كوههای بابا در افغانستان سرچشمه می‌گیرد، و پس از طی مسافتی در حدود 1050 كیلومتر وارد دریاچه هامون می‌شود. كه البته در مدت هفت سال خشكسالی هیچ آبی وارد دریاچه هامون نشده و این دریاچه با تمام زیبائی اش به گودالی پر از شن و خاك تبدیل شده است. تمام آب مصرفی دشت سیستان از طریق این رود تأمین می‌شود. در ضمن، دوام رودخانه‌های منشعب از آن و دریاچه و مخازن چاه نیمه، همه بستگی به جریان آب هیرمند دارد.

هیرمند در مرز ایران و افغانستان به دو شعبه تقسیم می‌شود. شعبه اصلی كه به نام رود مشترك نامیده می‌شود قسمتی از مرز مشترك دو كشور را تشكیل می‌دهد، سپس وارد افغانستان می‌شود. شعبه دیگر، در خاك ایران است كه خود به دو شاخه تقسیم می‌شود. یكی به طرف چاه نیمه ها و دیگری به طرف مناطق كوهك و زهك می‌رود كه دو سد انحرافی در این دو منطقه بر روی آن احداث شده است.

  جاذبه های دیدنی و زیبای مهرستان

سد سیستان نیز بر روی شاخه‌ای كه از طریق چاه نیمه تأمین می‌شود، احداث شده است در قسمت جنوب دشت سیستان و در حوالی مصب هیرمند، گودال‌های طبیعی بزرگی وجود دارد كه در حال حاضر از آنها بهره‌برداری می‌شود. این گودال‌ها ضمن ذخیره‌آب برای آبیاری مناطق بیشتری از سیستان، از زیان‌های وارده در مواقع سیلابی شدن رودخانه هیرمند جلوگیری می‌كند.

جاذبه گردشگری دریاچه چاه نیمه

مساحت این مخازن كه به صورت دریاچه كوچكی در آمده، در حدود چهار هزار و هفتصد هكتار است. از این مخازن علاوه بر آبیاری، می‌توان برای پرورش ماهی نیز استفاده كرد.حداكثر گنجایش این مخازن ششصد و شصت میلیون متر مكعب است و ظرفیت قابل بهره‌برداری سالانه آن تا سیصد و چهل میلیون متر مكعب نیز می‌رسد كه در حال حاضر چاه نیمه های 1تا3 مورد استفاده قرار گرفته و در كنار آنها چاه نیمه چهارم در حال احداث می باشد.

منبع : irandeserts
نویسنده

یک نظر بنویسید