دشت دالانی الیگودرز با دو هزار و 900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه قرار دارد که از مناظر دیدنی شهرستان الیگودرز به شمار می‌رود و هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه دارد، این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه قرار دارد و توسط کوه‌های دیگری احاطه‌شده که زیبایی این منطقه را بیشتر کرده است؛ در این دشت زیبا و منحصربه‌فرد دو نوع نادر از گل‌های لاله واژگون به نام‌های «سوسن چلچراغ» و «اشک مریم» با ارتفاعی بالغ‌بر 120 سانتی‌متر می‌روید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز ، دشتی زیبا و منحصربه‌فرد

رویش هزاران لاله واژگون در اوایل بهار در دشت زیبای لاله‌های واژگون جلوه بی‌نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات‌وحش در ایران را نمایان می‌کند به‌ طوری‌که با ذوب برف‌ها در دامنه کوه‌های منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به‌ سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.

لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گل‌ها از ساقه به‌ سوی زمین برگشته و به همین سبب نامش را واژگون نهاده‌اند و برخی نیز به سبب آنکه در میان گلبرگ‌هایش همواره قطره آبی جاری است،بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.

این گیاه کمیاب با 15 گونه شناسایی‌شده در مناطق کوهستانی و سنگلاخی می‌روید و هرساله از اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند، عمر این گُل بسیار کوتاه است به‌طوری‌که با شروع بارش‌های بهاری از بین می‌رود.

روستاهای دالانی ، دره دایی، دورک، مورزرین، چغاگرگ، آب باریک ، خلیل آباد، مورخشک، تاپله، خاک بتیه، هندیله،گیلان، گلک، ارژنک و گله مویه از جمله مناطقی هستند که هر ساله میزبان گردشگران و تماشاکنندگان دشت های زیبای لاله واژگون هستند.

نتیجه تصویری برای دشت لاله های واژگون الیگودرز

در كنار رويش لاله های واژگون ،گون، موسير و انواع ديگری از گياهان مرتعی در هر بهار زينت بخش دشت لاله ها است. مناظر زيبا و پوشش گياهی منحصر به فرد اين منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبيعت را به سوی خود می كشاند. ولی اين طبيعت بی نظير در گام رو به جلوی تخريب ونابودی هرروز عقب تر می رود و دوستداران طبيعت در هر سال نشانه های كمتری از اين طبيعت بكر را نسبت به سالهای قبل از آن می يابند.بوته كنی بی رويه خصوصا کندن پیازلاله این عرصه طبيعی را كوچكتر كرده است.
اين منطقه به سبب رويش گونه های منحصر به فرد از گياهان مرتعی و نيز لاله های واژگون در دومين ماه از بهار هرسال، غنيمتی از طبيعت در استان لرستان است که به تدريج ازكف می رود.هر دوستدار طبيعتی می داند كه گلهای وحشی تنها در اقليم خود می رويند و آنان كه هرساله به قصد تفرج برای دیدن این لاله ها هجوم مي برند.
متاسفانه ها با لاله ها درست رفتار نمیکنند واقدام به کندن لاله ها میکنند، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده میشود وبه کنار جاده پرتاب خواهد شد ودرصورت کاشت پیاز آن درحیاط خانه به ندرت رشد خواهد کرد،به همین دلیل بوته كنی و چيدن لاله های واژگون آن هم در فصل تكثير ورويش، عامل مرگ گلهاست و ديری نخواهد پاييد كه دراین منطقه ديگر گلی نخواهد روئيد و اين دشت زيبا بر نام بی مسمای خود خواهد گريست.

موقعیت مکانی:

الیگودرز در 135 کیلومتری خرم آباد – مرکز استان لرستان – قراردارد.
برای لذت بردن از منظره لاله های واژگون به 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکزالیگودرز، دشت دالائی سفر کنید.

منبع : tasnimnews،tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید