دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است.دشت آفتابگردان کالپوش در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد.دشت کالپوش شهرستان شاهرود هم از آن دشت‌هایی است که در بهار زیبایی خیره کننده‌ای دارد.هر ساله از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد، جلوه آتشین شقایق‌های سرخ در سرتاسر دشت گسترده شده و تا چشم کار می‌کند شقایق روییده است. این دشت که در حد فاصل میان شهرستان شاهرود و گنبد کاووس واقع شده است، همه ساله دوستداران طبیعت را به دیدن جلوه‌ای از بهشت دعوت می‌کند.

جاذبه طبیعی و دیدنی دشت گل ها

دشت‌های منطقه کالپوش در شهریورماه به رنگ دیگری در می‌آید،میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های کالپوش شاهرود شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای مسحور زیبایی آن‌ها می‌شود.این منطقه سرسبز و جنگلی با بارندگی کافی و اراضی بسیار مستعد برای کشاورزی و جنگل‌کاری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق آزادشهر از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبی برخوردار است.آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، سطوح زیر کشت آن است که برخلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود،در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی‌نظیری را خلق می‌کند.کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است و انواع مختلف آن را شامل می‌شود که از گونه‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پا کوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.

جاذبه طبیعی و دیدنی دشت گل ها

موقعیت دشت کالپوش

منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت، وسعت قابل توجهی دارد.این دشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل‌داری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است. وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی درمحدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته, آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن هم بر اهمیت منطقه افزوده است.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

جاذبه طبیعی و دیدنی دشت گل ها

پوشش گیاهی دشت کالپوش

واقع شدن در اقلیم نیمه‌مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم‌زار) که با کشت گونه‌های گیاهی مشخص می‌شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشد.علاوه بر گونه‌های زراعی، انواعی از درختچه‌های جنگلی نیز در منطقه کالپوش دیده می‌شود، در این میان، دو مورد از گیاهان این منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‌ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‌اند.

جشنواره دشت شقایقها

برای شناساندن زیبایی های این منطقه هر ساله جشنواره سفر به دشت شقایق ها با حضور علاقمندان طبیعت که از بیشتر نقاط کشور شرکت می‌کنند، برگزار می‌شود. بازدید از مناطق نمونه گردشگری دشت شقایق‌ها، جنگل دشت شاد، جنگل و آبشار نام نیک و دیگر جاذبه های طبیعی منطقه، عرضه صنایع دستی، سوغات، اجرای موسیقی محلی و چوب بازی از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

جاذبه طبیعی و دیدنی دشت گل ها

مسیر دسترسی

برای دیدن این دشت طلایی باید به ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود سفر کنید.پس از طی ۶۰ کیلومتر از مسیر شاهرود- مشهد با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال تغییر مسیر دهید تا به این منطقه استثنایی برسید.

???? : tripyar،safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید