دهکده رویایی مازیچال کجاست ؟ طبیعت زیبا و بکر مازیچال

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

دهکده مازیچال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا در ۲۰ کیلومتری شهر زیبای کلار‌دشت قرار گرفته است. این روستای بی‌نظیر که از جاذبه های گردشگری کلاردشت است ، به‌خاطر اقیانوس تمام‌نشدنی ابرهایش و چشم‌انداز وسیعی که از دریای نیلگون خزر گرفته تا جنگل‌های زیبای مازندران در ارتفاعات آن می‌توان دید، مانند سرزمینی بهشتی می‌ماند.

در گویش محلی مازی یا مازو به معنای درخت بلوط است و مازیچال همان دشت یا گودالی پر از درختان بلوط معنی می‌دهد. ساکنین روستا از اواخر خرداد تا اوایل پاییز در آن سکونت دارند و در باقی ایام سال در نواحی پایین‌دست به سر می‌برند. منظره کلبه‌های ییلاقی روستا در کنار سرسبزی منطقه و رنگ آبی آسمان واقعا دیدنی است.

دهکده رویایی مازیچال کجاست؟

صدای زنگوله گله‌ها، غذاهای محلی، اقیانوس ابر و هوای بی‌نظیر هر گردشگری را مجذوب این دهکده رویایی می‌کند.

یکی از دیدنی‌های این منطقه که در شرایط جوی مناسب ایجاد می‌شود پدیده اقیانوس ابر است. مناظر اطراف با شکل‌گیری این پدیده دگرگون می‌شود و می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید. در روزهای عادی نیز به دلیل مرتفع بودن منطقه، می‌توان از چالوس تا رامسر را نظاره کرد. از مراتع سبز و خرم پر از گل‌های وحشی و رنگارنگ گرفته تا جنگل‌های متراکم و سرسبز و کوه‌های سربفلک کشیده همه‌وهمه در مازیچال هستند. اینجا مقصدی بیادماندنی برای چادر زدن در دل طبیعت، پیاده‌روی، کوه‌پیمایی و جنگل‌نوردی است.

دهکده رویایی مازیچال کجاست؟

مازیچال کلاردشت، هتل ندارد و نزدیک‌ترین هتل هم در همان کلاردشت قرار گرفته. تنها کاری که از دست‌تان برمی‌آید این است که چادر بزنید و برای همین هم بهتر است آدم واردی همراهتان باشد. در بعضی روزها این منطقه را مه می‌گیرد و احتمال گم شدن در جنگل هم هست.

جنگل را که پشت سر بگذارید، به مرتعی در آن بالا می‌رسید که برای چادر زدن خیلی مناسب است، صدای طبیعت هم که غوغا می‌کند، از شهر و سروصدایش دور شدید ولی فکر نکنید از صدای طبیعت و گاو و گوسفند خلاصی دارید.  البته این را هم بگوییم که شغال و خرس هم در آن حوالی پیدا می‌شود، ناسلامتی جنگل امده‌ای. به غیر از پلنگ، گربه‌ وحشی، لاشخور و مار، سنجاب، گوزن، بز، جوجه تیغی، رارکوب، جغذ و لاک‌پشت هم در این جنگل زندگی می‌کنندف درست مثل مزرعه حیوانات. اینجا، جاییست که به‌عنوان منطقه‌ مهم بین‌المللی برای پرندگان هم ثبت شده.

دهکده رویایی مازیچال کجاست؟

این جنگل، در دسته‌ جنگل‌های هیرکانی قرار می‌گیرد، یعنی قدمت آن به دوره‌ی سوم زمین‌شناسی می‌رسد. همه جا پر از درختان بلوط، افرا و کاج سوزنی‌ست و تمشک، توت، سیب، گلابی، فندق، زغال‌اخته، آلو جنگلی، زرگ، ازگیل و زالزالک هم پیدا می‌کنید.

غذا در مازیچال

بهترین خوردنی‌هایی که می‌توانید در مازیچال سراغ بگیرید لبنیات تازه است. روستاییان بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند و مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد؛ به همین دلیل از غذای محلی هم در این منطقه خبری نیست؛ پس غذای کامل به تعداد وعده‌های لازم با خود همراه داشته باشید.
اما اگر به روستاییان یا گوسفند سراهای آنها رسیدید، می‌توانید از آنها پنیر یا ماست بخرید، هر چند معمولاً ییلاق‌نشین‌ها شیر گوسفندانشان را نمی‌فروشند اما ممکن است اول صبح بتوانید از آنها چیزی بخرید پنیر، دوغ و ماست چکیده را می‌توان برای سوغات از روستاییان تهیه کرد.

اگر به مازیچال رفتید حتما نان‌های داغ و تازه تنوری که به دست زنان این روستا پخته می‌شود را امتحان کنید.

دهکده رویایی مازیچال کجاست؟

نکات سفر به مازیچال

پیش از سفر حتماً از امکان ورود به منطقه مطمئن شوید و بعد از تماس با اداره محیط زیست وارد منطقه شوید.

مازیچال امکانات اقامتی ندارد و به ندرت مکانی برای اجاره کردن گیر می‌آید٬ در صورتی که قصد چادر خوابی در ارتفاعات را دارید، حتماً لباس گرم و کیسه خواب همراهتان باشد.

پیش از برنامه ریزی برای این سفر، از طریق سایت‌های اینترنتی و اطلاعات هواشناسی استان از وضعیت آب و هوایی منطقه اطلاعات کاملی کسب کنید.

در روستا مغازه و فروشگاهی وجود ندارد حتی‌الامکان مایحتاج خود را از کلاردشت تهیه فرمایید.

حدوداً ۱۰ کیلومتر از مسیر به سمت بالاترین ارتفاعات مازیچال خاکی و کوهستانی می‌باشد که ترجیحاً بهتر است با ماشین‌های روستایی، جیپ و نیسان طی شود.(اگر از خودرو سواری استفاده می‌کنید، ممکن است بعد از بازگشت مجبور شوید جلوبندی خودرو را عوض کنید).

تلفن همراه تنها در برخی نقاط مازیچال آنتن دارد؛ بنابراین بهتر است برای اطلاع رسانی به دوستان و نزدیکان چندان به آن اعتماد نکنید.

به دلیل آنکه پیدا کردن هیزم خشک در این منطقه دشوار است، بهتر است برای روشن کردن آتش از کلاردشت هیزم تهیه کنید.

هرگز درختان کوچک را برای روشن کردن آتش قطع نکنید و در صورت روشن کردن آتش حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

در منطقه ییلاقی به سگ‌های گله‌داران نزدیک نشوید، به خصوص اگر چوپان نزدیک گله نباشد.
در زمان حضور در میان ییلاق‌نشینان به فرهنگ و اعتقادات بومی این ساکنان احترام بگذارید.
در صورت سنگین بودن مه بدون وجود راهنمای محلی اقدام به کوهنوردی یا طبیعت گردی نکنید.
مازیچال برق ندارد و مردم روستا از فانوس برای روشنایی در شب استفاده می‌کنند.

مسیر دسترسی به مازیچال

برای سفر به مازیچال از جاده چالوس به مرزن آباد بروید٬ سپس به سمت کلاردشت تغیر مسیر دهید٬ از میدان اصلی کلاردشت حدود ۷ کیلومتر در جاده عباس‌آباد برانید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید.

دهکده رویایی مازیچال کجاست؟

از ابتدا جاده خاکی مازیچال٬ ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت می‌کنید تا به دشتی برسید که به بالاتر از آن راهی نیست٬ حالا شما در ارتفاعات مازیچال هستید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید