دیدنیهای هرمزگان در تابستان

آب و هوای خنک در دیدنیهای هرمزگان | تابستان در هرمزگان کجا بریم ؟

استان هرمزگان دارای ویژگی های زیادی می باشد، یکی از این ویژگی ها که باعث منحصر به فرد شدن آن شده است ، جاذبه های گردشگری و دیدنی های بی نظیر آن است. ما در این متن بسیاری از آن ها را برای شما معرفی کرده ایم.

آبشار پلکانی و فصلی بِدو یکی از زیباترین مناظر هرمزگان

آبشار بدو در استان هرمزگان واقع است و  این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بدو در شمال روستای لمزان واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه میگیرد. آبشار به صورت پلکانی به پایین میریزد. وجود اشکال پلکانی منظم در این آبشار مناظر زیبایی خلق کرده است و از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به گنبد نمکی لمزان واقع در جنوب روستا اشاره کرد.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

قلعه فین 

قلعه فین واقع در بخش فین شهرستان بندرعباس بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال‌های بدست آمده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد ، احتمالاً در زمان ساخت جنبه نظامی داشته ‌است ، یک قلعه باشکوه، عجیب و اسرارآمیز در جنوب ایران. قلعه ای که خود را به رخ تمام گردشگران این شهر می کشد. این قلعه و تپه طبیعی آن فضای بزرگی رو در بر می گیرد که بیشترین طولش ۲۹۰ متر و بیشترین عرضش ۱۸۰ متر است.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

بندر پل 

بندرپل در جنوب ایران و در کنار سواحل استان هرمزگان قرار دارد و از توابع شهرستان بندر خمیر می‌باشد. بندرپل در ۷۰ کلیومتری بندرعباس قرار دارد و هر ساله پذیرای مهمانان زیادی است. برای رفتن به جزیره قشم از این بندر عبور می‌کنند. شهر زیبایی بندرپل ، بندرپهل در استان هرمزگان ، شهرستان بندرخمیر می باشد. به دلیل نبود راه ارتباط زمینی به قشم خودروهایی که قصد رفتن به قشم دارند از بندر پل از توابع شهرستان بندر خمیر که نزدیک ترین نقطه خشکی به قشم است توسط بارج و یدک کش به بندر لافت در جزیره قشم منتقل می‌شوند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

آبشار تزرج 

آبشار تزرج حاجی آباد در ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس  در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است، تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است. آبشار تزرج، از ارتفاعات پیرامون روستا سرازیر می‌شود، یکی از زیباترین آبشارهای مناطق جنوبی ایران است و جذابیت خاصی به این روستای گرم جنوبی بخشیده است و اطراف آبشار از نخل و گیاهان طبیعی پوشیده شده است.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

غار خرسین

غار خرسین در بخش سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ۸۰ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع شده است. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستند. جریان آب شوری در غار وجود دارد که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار است. این منطقه به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر گنبد های نمکی موجود در استان دارای چشم انداز های منحصر به فرد به خصوص آبشار نمکی، قندیل های متنوع با ستون های عظیم نمکی می باشد.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

کوه گنو 

شمال بندرعباس با آب و هوایی مطبوع سرزمینی کوهستانی، از جمله مناطقی است که کمتر شناخته شده‌اند و از نظر آب و هوایی با فضای مرسوم و معمول تفاوت دارند. کوه گنو با ۲۳۴۷ متر ارتفاع در ۲۹کیلومتری شمال غربی بندرعباس غربی بین دهستان های فین ، سیاهو و ایسین واقع شده‌است . این کوه در مقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس ، آب و هوایی نسبتاً معتدل دارد و به همین مناسبت نیز از اهمیت زیست محیطی و تفریحگاهی برخوردار است. این منطقه کلا توسط حفاظت محیط زیست محفاظت می شود و جزو زیستگاه های نادر طبیعی توسط یونسکو به ثبت رسیده، گونه های گیاهی نادری در این منطقه وجود دارد که در دنیا بی نظیر است.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

پارک ساحلی میر مهنا

جزیره کیش برای هر نوع سلیقه‌ای مقصدی ایده‌آل به شمار می‌آید که پارک‌های ساحلی و زیبا  آن بینندگان را مجذوب خود می‌کند. یکی از این پارک‌ها، پارک ساحلی میر مهنا است که در ساحل شمالی جزیره کیش قرار دارد. بیشتر مردم این پارک ساحلی را که از مسجد خاتم‌الانبیاء تا میدان جاسک به نوار ساحلی کشیده‌اند، به غروب‌های دلنشینش می‌شناسند. در میان نوار ساحلی، اسکله ماهیگیری میرمهنا دیده می‌شود که پارک ساحلی را به دو بخش فاز یک و فاز دو تقسیم کرده است. برای گشت‌وگذار در فاز یک پارک ساحلی میرمهنا می‌توانید از مسیرهای پیاده رو، آلاچیق‌ها و محل‌های پخت کباب استفاده کنید.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

پارک زیتون قشم

در دل شهر قشم، پارکی با فضای سبز بزرگ و با امکانات متنوع در تمام طول سال طراوتی ویژه به جزیره می‌دهد. طراحی منظم و آلاچیق‌های گوشه و کنار پارک، هر مسافری را به خود جذب می‌کند تا آرامش را برای لحظاتی در آن تجربه کند. جاذبه اصلی این پارک نمای ساحلی زیبای آن است، همین امر سبب شده دوست‌داران چادر زدن در طبیعت، از آن استقبال کنند و شب را با صدای گوش نواز دریا و خنکای نسیمش به صبح برسانند و لحظات غروب و طلوع خورشید را در یکی از بی‌نظیرترین سواحل ایران سپری کنند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

اسکله تفریحی کیش

اسکله تفریحی کیش یکی از این تفریحات بسیار جذاب است. مسافران تور کیش حتما به این اسکله می‌روند. این فضای بسیار زیبا می‌تواند برای چندین ساعت مسیر توریست‌ها باشد و در آن به گشت و گذار بپردازند.

اسکله در ۴۳۷ متر طول و ۱۸ متر عرض با ۱۰ هزار متر مربع در بهترین منطقه کیش ساخته شده و در مردادماه سال ۱۳۸۵ افتتاح شد. اسکله بسیار مهندسی ساخته شده است. به طوری که آسیبی به زیستگاه جانداران دریای نزند. در این جا تفریحات زیادی وجود دارد که شامل :جت اسکی، قایق‌های پدال، قایق‌های ماهیگیری، قایق‌های عادی، سه چرخه آب، امکانات غواصی و قایق‌های شیشه‌ای می‌شوند. شما می‌توانید کف دریا و زندگی زیر دریا را ببینید و از گشت در آب جزیره کیش لذت ببرید. این مجموعه تفریحی در نزدیکی تفریح‌گاهای دیگر جزیره کیش قرار گرفته است، به طوری که میتوانید از امکانات آنها نیز استفاده کنید.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

چشمه چاه احمد

چشمه چاه احمد در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه و دو راهی خرک قرار دارد. در نزدیکی مظهر چشمه یک استخر طبیعی به شکل مربع وجو دارد که طول هر ضلع ان در حدود ۵ متر است . آب این چشمه از شکاف سنگهای آهکی دو لومیتی از زمین خارج می‌شود  و در حوالی چشمه نیز دو باب اتاقک ساخته شده‌است که مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرد آب این چشمه در ردیف آبهای گوگردی با کاتیونهای مختلف گرم است .

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

روستای بناب

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان روستای سرسبز بناب، بعد از رودخانه وچشمه ها ی آب آن که مکان هایی دنج و مناسب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند، وجود نخلستان های انبوهی است که از ابتدای ورودی روستا تا چشمه اصلی آب که اصطلاحاً به آن گم گفته می شود کشت شده اند یا به صورت خود رو رشد و نمو نموده اند. این روستا دارای چشمه آب بزرگی می باشدکه به همین دلیل بناب نام گرفته است. بناب به معنی بن آب می باشد، چشمه آب این روستا،آب نخل های خود روستا و رویدر را تامین می کند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

غار نمکی جزیره قشم

غار نمکی جزیره قشم یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت در این جزیره زیبا و رویایی ایران است و تاکنون بیش از ۶۰۰۰ متر از این غار‌ شناسایی شده و به عنوان طویل‌ترین غار نمکی جهان شناخته شده است. غارهای نمکی عموما در گنبدهای نمکی به وجود می‌آیند. اگر گنبدهای نمکی در مناطق خشک و نیمه خشک از نظر اقلیمی مانند جنوب ایران واقع گردند، به‌ علت بارش کم پدیدار شدن آن‌ها در سطح زمین دوام بیش ‌تری داشته و در آن‌ها احتمال به وجود آمدن غارهای نمکی بیش‌تر می‌باشد.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

دره مجسمه ها در جزیره هرمز

در جنوب ایران جزیره‌ای به نام هرمز با خاک، کوه و پرتگاه‌های مرتفع خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سفر به این دیار را در تک تک شما به وجود آورد. کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر و جذاب‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی تبدیل کرده است.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

ساحل سرخ

اگر می‌خواهید خلیج فارس را متفاوت‌تر از همیشه ببینید، سفر به ساحل سرخ انتخاب مناسبی خواهد بود. ساحل سرخ نامی زیبا برای سواحل جزیره هرمز است که به سبب خاک قرمز رنگش به این نام می‌شناسند. این ساحل به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در جزیره هرمز شناخته می‌شود و علاقه‌مندان بسیاری از سراسر دنیا آن را به عنوان مقصدی برای سفرهای خود انتخاب می‌کنند. مواد معدنی موجود در خاک جزیره هرمز، رنگ‌های گوناگونی همچون زرد، سفید و سرخ را پدید آورده است و با خلق منظره‌ای رویایی شما را مسحور زیبایی‌هایش می‌کند. اکسید آهن یکی از مواد معدنی موجود در خاک این جزیره شگفت‌انگیز است که صحنه‌های بی‌بدیلی را می‌آفریند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

غار الهه نمک فیروزه‌ ای

غار الهه نمک فیروزه ای در بین مردم محلی با نام غار الهه نمکی شناخته می‌شود و طیف‌های رنگی وسیعی در بدنه آن به چشم می‌خورد که نشان از مواد معدنی مختلفی در این منطقه دارد. این غار در اثر فعالیت‌های زمین‌شناسی در میان دره‌های اسرارآمیز و کوه‌های جزیره هرمز حاصل شده است. در سفر به جزیره هرمز از دیگر دیدنی های هرمزگان همچون دره سکوت، دره مجسمه ها، ساحل سرخ، دره رنگین کمان ها، پرتگاه غروب و کوه های خوراکی بازدید کنید. ضمن گشت‌وگذار در بازارهای محلی هرمز می‌توانید به خرید صنایع دستی و سوغات بپردازید و قسمتی از هنر جزیره را با خود به یادگار ببرید.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

سبزپوشان

در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ستان حاجی آباد در مجاورت کوه کوچک وصخره ای ، در نزدیک ترین فاصله با گنبد سبز حضرت علی علیه السلام در زیر سایه گسترده درختان چشمه بیضی شکل « سبز پوشان» با عرض ۱۵ متر مربع و عمق ۵/۲ از زیر تخته سنگی پهن بسیار زیبا جان می گیرد و یکی  از بزرگترین چشمه های گسترده استان هرمزگان  می شود. چشمه سبز پوشان استان هرمزگان جالب است زیرا در تابستان سوزان جنوب، آبی خُنک و زلال وپایین تر از دمای بدن انسان داشته و در زمستان سرد و خشک ، آبی ولرم، دلنشین  و متناسب با دمای بدن انسان دارد و شنا را دلپذیر و خاطره انگیز می کند. این چشمه از جمله مکان‌های دیدنی و گردشگری زیبای شهرستان حاجی آباد محسوب می‌شود.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

آکواریوم کیش

آکواریوم کیش در خیابان فردوسی، جنب پارک آهوان و در ساختمان کانون هنر قرار دارد و به شکل یک کشتی‌ست. در این کشتی آکواریومی، ۷۰ نوع ماهی تزئینی و کمیاب در آکواریوم‌های مجزای آب شور و شیرین قرار داده شده و سالانه یک میلیون نفر از آنها دیدن می‌کنند.

این مجموعه‌ شما دو آکواریوم است؛ یکی با حجم ۵۰ هزار لیتر مخصوص کوسه‌ها و ماهی‌های بزرگ خلیج فارس، تمساح‌ها و مارهاست و در آکواریومی ۲۰ هزار لیتر هم، بیشتر از ۷۰ نوع ماهی تزیینی کمیاب و نایاب در حال شنا هستند و با چشم‌های بزرگ‌شان به ما زل می‌زنند. لاک‌پشت دو متری این مجموعه و حیوانات تاکسیدرمی شده و بخش دیرینه‌شناسی، از جذابیت‌های این مجموعه‌ به خصوص برای بچه‌ها هستند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

برکه دریا دولت

آب انبارها در گذشته بخش مهم و غیر قابل حذف شهر بوده‌اند. تقریبا همه‌ی شهرهای ایران امروزه بنایی قدیمی در دل خود دارند که در قدیم آب انبار بوده است. آب انبار شهر بندرلنگه هنوز هم در میان مهم و بزرگ‌ترین آب انبارهای ایران قرار دارد. بنایی دایره‌ای شکل با قطر ۲۸ و عمق ۱۴ متر که دورتا دور آن دیوار کشیده شده و فاقد سقف است. به دلیل وسعت و عمق آب انبار، محلی‌ها از آن با نام «برکه‌ی دریا دولت» یاد می‌کنند. اولین حسی که پس از دیدن این آب انبار زیبا در قلب منطقه‌ای خشک و کویرگونه به شما منتقل ‌می‌شود، نوید حیات و نجات از خشکی است.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

جزایر ناز

جزایر ناز با تمام ساحل هایی که تا به حال دیده اید تفاوت دارد، اینجا هنگام جزر، باریکه‌ای از شن‌های درخشان، سه صخره‌ بیرون آمده از آب را به قشم وصل می‌کنند. این جزایر را محلی‌ها دو کَردَه می‌نامند و در نقشه‌ها به نام جزایر ناز ثبت شده‌اند و با همین نام نیز برای گردشگران شناخته‌ شده هستند. در زمان جزر با پس‌روى کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکه‌اى از خشکى جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى‌کند. هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بالای ارتفاعات، تنگه هرمز، جزیره لارک را تماشا کنند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های بی نظیری است که در جزیره قشم قرار دارد و دارای صخره ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و در اثر گذر زمان شکل و ظاهری متفاوت گرفته اند. برای تماشای هر کدام از این صخره ها می توانید ساعت ها زمان بگذارید، اگر به تماشای ستارگان در شب نیز علاقمند هستید، می توانید به تماشای آسمان آن در شب بایستید و به شمارش ستارگانی که در آسمان بی نظیر قشم قابل مشاهده هستند، بنشینید. عمق این دره حدود ۱۰۰ متر است و دنیای جدیدی را به روی شما می گشاید به گونه ای که فکر می کنید به سرزمین دیگری وارد شده اید. در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره ی آب بوده است. البته شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می کند.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

جنگل دریایی حرا

جنگل های حرا با ۲۲ هزار کیلومتر وسعت، در سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته اند. این جنگل ها یکی از پدیده های کمیاب طبیعی در دنیا به شمار می آیند و تحت حفاظت قرار دارند. ۲۴۰۰ هکتار از این جنگل ها در سواحل شمالی و غربی ۶۰ کیلومتری جزیره قشم واقع شده اند. درختان این جنگل ها در تمام طول سال سبز هستند و طولشان به ۳ تا ۶ متر می رسد.

دیدنیهای هرمزگان در تابستان

ویژگی جالب این درختان این است که در طی میلیون ها سال، سازگاری خوبی با آب شور پیدا کرده اند، به طوری که از آب شور تغذیه می کنند و با دفع نمک آن، آب را به طور طبیعی شیرین می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما