منطقه رودبارک در شمال شهرستان مهدیشهر واقع شده و دارای پوشش گیاهی و جنگل مشجر به مساحت  ۸۰۶۰ کیلومتر می باشد. جنگل رودبارک در مسیر راه مهدیشهر به شهمیرزاد به فولادمحله و در۸۴ کیلومتری شمال شرقی سمنان قرار دارد.جنگل رودبارک مهدیشهر بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ و آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد.

جاذبه گردشگری جنگل رودبارک مهدیشهر

واقع شدن این جنگل در ارتفاع باعث شده که از چشم انداز زیبایی برخوردار شود. این جنگل دارای تابستانهای خنک و دلچسب در سایه درختان سر به فلک کشیده بلوط و راش و همچنین زمستانهای برفگیر و سفیدپوش می باشد. این منطقه به دلیل وجود گونه های گیاهی متعدد  و همجواری با منطقه حفاظت شده پرور دارای گونه های متفاوت و پراهمیت جانوری از جمله کل ،خرس قهوه ای، بز و… و پرندگانی نظیر کبک،قرقی و عقاب و کرکس است.

منطقه رودبارک مهدیشهر کوهستانی و پوشیده از جنگل های هیرکانی است و وضعیت محلی از لحاظ پستی و بلندی دارای کوه های سنگی مثل لپی و تنگه و تپـه‌هـای خـاکـی سنگی همانند برج تیغ و جلگه های وسیع همانند مناطق سرم، ترکچال، سرکوه ، روپی و آب اندان که همگی پوشیده از مزراع و درختان و گیاهان متنوع در اطراف آنها بوده است.وسعت کل منطقه  بیش از 8 هزار هکتار و دارای 3 هزار هکتار مراتـع و بیش از 1500 هکتار مزرعــه کشاورزی و باغداری است.

در منطقه رودبارک مهدیشهر دو رودخانه دائمی نیز وجود دارد که رودخانه رودبارک از جمله آن است و آب بسیار شیرین و گوارایی دارد. وجود چشم انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به رودبارک است.

جاذبه گردشگری جنگل رودبارک مهدیشهر

تقریباً در تمام فصول سال می‌شود به رودبارک رفت، اما در فصل زمستان و با بارش برف و پایین آمدن دما، رفتن به آنجا خیلی سخت خواهد بود و بهتر است که صبح به رودبارک برسید و تا عصر مشغول تفرج و گردش در طبیعت باشید و قبل از غروب به شهمیرزاد برگردید؛ اما اگر قصد شب‌مانی دارید، حتماً یا خانه‌ای برای یک شب اجاره کنید، یا از محلی‌ها راهنمایی بگیرید.

  جاذبه گردشگری جنگل سیاه خانی

این منطقه زیبا براساس مصوبات دولت از مناطق ۳۳ گانه نمونه گردشکری استان سمنان است و این منطقه بگونه ای است که در ایامی از سال ابر در سطح پایین قرار گرفته و زیبایی خاصی به منطقه می دهد.

جاذبه گردشگری جنگل رودبارک مهدیشهر

این جنگل که از جاذبه های گردشگری مهدیشهر محسوب شده خستگی راه را برای مسافران و گردشگران از بین برده و خاطری خوش را برای آنان به همراه دارد.

منبع : yjc
نویسنده

یک نظر بنویسید