مایستان پایین، روستایی از توابع بخش رحیم‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است. این روستا که از جاذبه های گردشگری رحیم آباد میباشد، با روستاهای مایستان بالا و پوده همسایه بوده و در 44 کیلومتری بخش رحیم آباد و در 59 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است. این محله به دو بخش پایین محله و بالامحله تقسیم می شود که به وسیله دره ای از یکدیگر جدا شده اند.

سفر به روستای زیبای مایستان

از سال شکل گیری روستای مایستان اطلاعاتی در دست نیست اما عده ای افراد مایستان را ریشه کلمه مهستان میدانند و آن را به مجلس مهستان در دوره اشکانی نسبت میدهند که اشکانیان در آن زمان در منطقه اشکور حکمرانی میکردند و بر این باورند که مجلسی در مایستان امروزی قرار داشته و محل تصمیم گیری خان ها و اربابان منطقه اشکور بوده و امروز میتوان از این نوع مجلس به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

فرضیه های دیگری درباره تاریخ این روستازده میشود اما هیچکدام به اندازه مهستان به تاریخ واقی این روستا نزدیک نمیباشد.

سفر به روستای زیبای مایستان

از مکان های زیبای و دیدنی روستای مایستان پایین می توان به نشاسن دره در نزدیکی روستای پوده، باغ فندق آهوچر که یکپارچه ترین باغ فندق منطقه اشکورات می باشد ،چشمه آب معدنی گرمه سر در پایین این روستا ، کارخانه آب معدنی ، آبشار آسمانرود ،چشمه روستای مایستان پایین اشاره کرد که هر یک مکان های زیبایی را برای گردشگران و عکاسان فراهم کرده است.

چشمه گرمه سر یک چشمه با آب گوگردی البته بدون گرماست .

شغل بیشتر افراد روستای مایستان کشاورزی و پرورش دام است.

  آبشار کلشتر ، از جاذبه‌های گردشگری رودبار

از محصولات عمده آن می توان به فندق.گل گاو زبان.نان محلی.گردو و میوه های محلی اشاره کرد.

منبع : dana
نویسنده

یک نظر بنویسید