سفر به روستای زیبا و دیدنی سنگ چال

سفر به روستای زیبا و دیدنی سنگ چال

سنگ چال روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران .سنگچال در دهستان چلاو قرار داشته و به دلیل زیباییهای بی مانندش از جاذبه های دیدنی مازندران به شمار می آید.سنگچال ییلاقی بزرگ و پرجمعیت است که چشمه های خنک و گوارا ، تپه های، سرسبز و دیدنی و جنگل های انبوه آنرا به بهشتی بی مانند تبدیل کرده و جایگاه ویژه ای را در دل طبیعت، دوستان و گردشگران باز کرده است.سنگچال بعد از روستای فیلبند که در نوک کوه واقع است، بلندترین ییلاق منطقه چلاو میباشد.کلا هوای این کوه ها مرطوب ولی از شرجی بودن و گرمای طاقت فرسای شمال و کنار دریا خبری نیست.

سفر به روستای زیبا و دیدنی سنگ چال

در این آبادی سنگی بزرگ و گودالی وسیع به چشم می‌خورد که اسم سنگچال از آن الهام گرفته شده و هر بازدیدکننده‌ای از آن دیدن می‌کند. روستای سنگچال مازندران بر فراز ابرها قرار دارد و در اغلب روزها می‌توان ابرها را دید که آرام و با ابهت همچون دریایی بیکران در پهنه‌ی آسمان گردش می‌کنند و چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند. زمانی که ابر و باد نیز وجود ندارد، با چشم‌انداز آفتابی که همچون بهشت برین مناظری خارق‌العاده را خلق کرده است روح و جانتان را طروات می‌بخشد.

روستای سنگچال به دلیل قرار گرفتن در مجاورت کوه‌ها به بام شرقی مازندران نیز شهرت دارد .

اگر دوست دارید جاهای تاریخی ببینید، باز هم در این روستا بی‌نصیب نمی‌مانید. در جنوب روستا یک دژ باستانی هست که اسمش اسپه خانه یعنی سفیدخانه است.

قدمت این قلعه حدود سه تا چهار هزار سال برآورد شده. مثل همه‌ قلعه‌ها این‌جا هم کاربرد نظامی و دیده‌بانی داشته. ارتفاع دژ حدود ۱۰ متر تخمین زده شده و جالب این‌که اطراف قلعه هم قبرهای زرتشتی وجود دارد که نشان می‌دهد از هزاران سال پیش در این منطقه زندگی درجریان بوده است. بالای روستا هم امام‌زاده محمد را می‌بینید که در فهرست آثار ملی ثبت شده.

سفر به روستای زیبا و دیدنی سنگ چال

اگر از تهران به آمل می‌روید، در حدود ۸۶ کیلومتری راه و نزدیک گزنک، از روی پل وارنا می‌گذرید و به منطقه‌ امیری می‌روید. بعد از پل به راست می‌پیچید. روستای شاهاندشت در دو کیلومتری شماست. ماشین را همین‌جا پارک کنید و پیاده در دامنه‌ کوه راه بیافتید تا به آبشار شاهاندشت، یکی از جاهای دیدنی آمل برسید. روی ۴۵ دقیقه پیاده‌روی حساب کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از آبشار شاهاندشت، بهار و تابستان را انتخاب کنید.

مسیر دسترسی به سنگچال

برای رفتن به سنگچال، از جاده هراز باید بروید. باید رودهن، آبعلی و گزنک را پشت سر بگذارید. ۲۵ کیلومتر مانده به آمل از سمت شرق که دست راست جاده می‌شود، خروجی سنگچال را می‌بینید.

سفر به روستای زیبا و دیدنی سنگ چال

مسیر باصفایی است که با پل روی رودخانه‌ هراز شروع می‌شود. مسیر تا رسیدن به سنگچال آسفالت است و موبایل آنتن می‌دهد. جاده‌ فرعی ۱۸ کیلومتر است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما