كلپورگان روستايی در 25 كيلومتری شهر سراوان و 390 كيلومتری جنوب شرق زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان است که با قدمتی هفت هزار ساله به عنوان تنها موزه زنده سفالگری دنیا شناخته می‌شود.آنچه امروز كلپورگان را از ساير نقاط متمايز كرده هنر سفالگری آن است، سفالی با عمری به درازای تاريخ. كلپورگان با سفالينه های منحصر به فرد و شهرت جهانی شاهكار انديشه، ذوق، فرهنگ و هنر زنان بلوچ سرزمين ايران است.

روستای جهانی سفالگری کلپورگان کجاست؟زنان بومی منطقه به عنوان يگانه خالقان سفال كلپورگان، اين هنر ارزشمند را نسل به نسل و سينه به سينه از مادران به دختران منتقل می كنند و گذشت زمان و حوادث تاريخ نيز نه تنها از اصالت آن كم نكرده بلكه بيش از پيش بر ارزش های هنری آن افزوده است.
آنچه سفالگری كلپورگان را از ساير نقاط متمايز كرده ويژگی های خاص آن است به گونه ای كه تمام مراحل ظريف سفالگری به وسيله زنان انجام می شود و مردان فقط كارهايی مثل حمل خاك رس از معدن مسكوتان واقع در 2 تا سه كيلومتری كارگاه، آماده كردن گل و پختن سفال را انجام می دهند.استفاده نكردن از چرخ سفالگری در تهيه اين آثار سبب توجه جهانيان به سفال كلپورگان شده به گونه ای كه تمام سفالينه ها با روش های سنتی ابتدايی، بديع و به كمك دست توليد می شود.

روستای جهانی سفالگری کلپورگان کجاست؟طرح ها و نقش های سفال كلپورگان كاملا هندسی و تداعی گر نقش های باستانی و تــزيينــات روی سفالينه ها با نمادهای تجريدی است كه از نسلی به نسل ديگر به يادگار مانده و حكايت از راز و رمــز و خواهش های روحی و درونی هنرمند از محيط اطراف و اعتقادات و باورهای او دارد.
اغلب نمادهای روی آثار سفالی كلپورگان شبيه به نقوش سفال های ماقبل تاريخ و آغاز دوره تاريخی است. اشکال هندسی با نقوش باستانی تبلور افکار هنرمند است. محصول نهایی به رنگ قهوه ای برگرفته از سنگی به نام تیتوک است. این سنگ از جنس منگنز به رنگ مشکی یا قهوه ای بوده و به جای لعاب استفاده می‌شود.محصول نهایی در اشکال گوناگونی همچون: کاسه، کوزه، جام، قندان، پارچ و لیوان دیده می‌شود.کلپورگان نخستین روستای ایرانی است که از سال 2017 با نام “روستای جهانی سفال” در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی قرار گرفته است.
موزه سفالگری کلپورگان که در سال 1388 تاسیس شد، تنها موزه زنده سفال دنیاست که بازدید کنندگان قادرند از محصولاتی که توسط هنرمندان در حال ساخت است دیدار کنند.

  قلعه بمپور ، یکی از معروف ترین قلعه های باستانی کشور

روستای جهانی سفالگری کلپورگان کجاست؟

این روستا که از جاذبه های گردشگری سراوان میباشد،سالانه مقصد 20 تا 25 هزار گردشگر می‌باشد.

منبع : irna،visitiran
نویسنده

یک نظر بنویسید