گوهرتپه منطقه ای واقع در شمال غرب رستمکلا از توابع شهرستان بهشهر با قدمتی نزدیک به 7هزار سال است که در کاوش های باستان شناسی انجام شده در سال 1379 به سرپرستی آقای علی ماهفرزی کشف و در سال 1380 ثبت ملی شد.

گوهرتپه قطعه ای از پازل بزرگ مطالعات باستان شناسی حاشیه جنوب و جنوب شرق دریای خزر (از آغاز تا اواسط هزاره اول قبل از میلاد) با موضوع از «غار تا شهر» بود که توسط هیات‌های ایرانی و آلمانی و لهستانی انجام شد.

محققان از طریق کتاب‌هایی چون “اشرف البلاد” و “از آستارا تا استرآباد” و گزارشات مردمی متوجه شدند این منطقه دارای آثار باستانی است.

سایت موزه گوهرتپه در استان مازندران

این منطقه تاکنون 5 فصل کاوش باستان‌شناسی را سپری کرده است.

ظرفیت‌های تاریخی مانند قلعه ها، آتشکده ها، برج های آرامگاهی، مساجد، تکایای تاریخی، عمارت ها و کاخ های حاکمان، آسیاب ها، تنوع اقوام و گوناگونی سنت ها موجب شکل گیری یک منطقه شگفت انگیز گردشگری شده است.

طرح سایت موزه گوهرتپه مصوب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و فاز نخست آن نیز در اواسط دهه 80خورشیدی راه‌اندازی و آماده بازدید شد.

در موزه گوهرتپه آثار فراوانی از دوران شهرنشينی عصر مفرغ تا عصر آهن شناسايی شده كه در مكانی به وسعت 1400 متر مربع به نمايش گذاشته شد.

آثار كشف شده در اين موزه تاريخی نشان می دهد كه مردمان ساكن در اين مناطق در هزاره‌های گذشته به حيات بعد از مرگ اعتقاد داشتند.

برای آشنایی بیشتر با قدمت بهشهر، پیشنهاد می‌کنیم که به دیدن سایت موزه گوهرتپه بروید که در فاصله بیست دقیقه‌ای از مرکز شهر واقع شده است. این سایت موزه که از جاهای دیدنی بهشهر می باشد، یادگاری از انسان‌های اولیه است و تجربه متفاوتی از موزه‌گردی را برای شما رقم می‌زند.

منبع : farsnews،dana
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید