یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان دریاچه سد پانزده خرداد در فاصله 5 کیلومتری شمال شرقی این شهرستان می باشد. سد پانزده خرداد در اواخر سال 1373 خورشیدی و به منظور تأمین آب آشامیدنی شهرهای دلیجان، نیم‌وَر و قم، مهار سیلاب سالانه و تأمین بخشی از آب مورد نیاز اراضی زیر دست شهرستان دلیجان ساخته شد.

جاذبه گردشگری دریاچه سد ۱۵ خرداد

این سد از نوع خاکی غیرهمگن با هسته رسی می‌باشد. ارتفاع این سد از روی پِی 96 متر، طول تاج 320 متر و عرض آن در تاج 10 متر است و حجم مفید مخزن آن 165 مترمکعب می‌باشد. این سد به وسیله آب‌ رودخانه قم‌رود و بارندگی‌های فصلی منطقه دلیجان، نراق و جاسب تغذیه می‌شود.

مناطق مجاور دریاچه سد پانزده خرداد زیستگاه جانورانی چون روباه، شغال، کفتار، گرگ، موش صحرایی، خرگوش، جوجه تیغی، کبک، تیهو، قرقی، کبوتر، انواع گنجشک، زاغ، کلاغ، هدهد، انواع مارمولک، مار آبی، بزمجه و مار می‌باشد. همچنین این منطقه مکان مناسبی برای زمستان‌گذرانی برخی از پرندگان مهاجر مانند اردک سرسبز، اردک زیره‌ای، چنگر، حواصیل، انواع مرغابی، انواع غاز، مرغ کرم‌خوار و غیره است.

عمده‌ترین آبزیان این دریاچه ماهی کپور معمولی، ماهی کاراس، ماهی سوف و ماهی سفید رودخانه‌ای است.

 از ویژگی ‌های این سد نزدیکی آن به منطقه آبگرم محلات است که چشم‌ اندازی زیبا از سد از آن مکان نمایان است.

جاذبه گردشگری دریاچه سد ۱۵ خرداد

امّا در کنار این دریاچه احداث پارک جنگلی ۱۵ خرداد بر زیبایی آن مجموعه افزوده است این پارک در فضایی بالغ بر ۱۳۰ هکتار است که جایی مناسب برای ثبت لحظاتی شیرین خاطرات می باشد.

منبع : dana
نویسنده

یک نظر بنویسید