مدرسه شیخ علیخان زنگنه، توسط شیخ علیخان زنگنه به دستور شاه سلیمان صفوی در سال ۱۰۹۰ هجری در تویسرکان ساخته شده است. این مدرسه دارای حیاط مستطیل شکل و پلانی چهار ایوانی و یک طبقه است که گرداگرد آن تعداد ۳۶ باب حجره متصل به هم ساخته شده و در گذشته و حال محل تحصیل طلاب علوم دینی بوده و در مرکز شهر تویسرکان کنار بازار سرپوشيده ساخته شده است .

جاذبه تاریخی مدرسه شيخ علی خان زنگنه

در بالای درب ورودی اين حوزه ملاحظه می شود نام خداوند تبارك و تعالی و اسامی پنج تن ( ع ) به طرز جالب توجهی با استفاده از كاشيكاری های سفيد درج شده است كليه قسمت های بنا از آجر و تمامی سقف ها با طاق ضربی ساخته شده كه از استحكام فوق العاده ای برخوردار است .

اين مدرسه دارای مسجدی است كه در وسط جبهه جنوبی واقع شده است و قرينه همين مسجد در ضلع شمالی احداث گرديده كه در حال حاضر از آن به عنوان كتابخانه استفاده می شود .

در دو قسمت فوقانی نمای بيرونی ايوان مسجد سه رديف كاشيكاری جلب نظر می كند كه در بالای آن نوشته شده است : ” قال الله تعالی انما يعمرو مساجد الله من آمن باالله و اليوم الآخر ” و ذيل آن يك بيت شعر به خط نستعليق ديده می شود كه تاريخ تعمير و مرمت مدرسه را با حروف جمل بيان می كند كه اثر طبع مرحوم حاج ابوالقاسم نوری است كه از شعراي به نام اين خطه می باشد :

ناطق و صامت پی تاريخ تعميرش بگويد        نوری از زندان برون آورد الحق يوسفی را

  سوغات همدان ، متنوع و منحصربه فرد

كه با احتساب حروف ابجد سال ۱۳۶۱ هجري قمری را مقارن با ۱۳۱۹ شمسی سال تعمير بنا را نشان می دهد . اين اثر مهم که از جاذبه های تاریخی تویسرکان می باشد ، به شماره ۱۸۶۶ مورخ ۲۱/۲/۷۶ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسيده است .

منبع : mahshar
نویسنده

یک نظر بنویسید