فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

در ۸۶ کیلومتری بابل یکی از قشنگترین مناطق ایران قرار گرفته، روستای فیلبند یا به قول محلی‌ها فلبند، بلندترین روستای ییلاقی مناطق جنوبی آمل و بابل است و به خاطر ارتفاع زیادش از سطح دریا به بام شرقی مازندارن هم معروف است. فیلبند که از جاذبه های  گردشگری بابل می باشد ، آخرین دهکده منطقه چلاو در شرق مازندران است و از جنوب به روستاهای ورزنه و نشل، از جنوب شرق به روستاهای شیخ موسی، نیراسم، پاریجان و از شمال غربی به روستای سنگ چال می رسد.

فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

فیلبند به چه معنی‌ست؟

فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بند آمدن و نتوانستن است. دلیل این اسم گذاری هم ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه‌های تندش است که نفس آدم را بند می‌آورد.

فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

فیلبند را اقیانوسی از ابر فراگرفته و حتی در ماه‌های گرم مثل تیر و مرداد، ابر و مه و باران این منطقه را به منطقه‌ای خنک و خواستنی تبدیل می‌کند. هوای خنک اینجا حالتان را سرجایش می‌آورد و اطراف را که نگاه کنید کوه‌های البرز مرکزی و جنگل‌های هیرکانی، خانه‌های شیروانی، چراگاه‌ها، ابرهای روان در پایین دست و دره‌های سبز مثل این است که در رویا فرو رفته باشید.

آب‌وهوای روستای فیلبند به‌گونه‌ای است که ممکن است در یک روز شاهد چندین پدیده‌ جوی باشید و تنها به فاصله‌ چند ساعت، هم برف، هم باران و هم پرتوهای درخشان آفتاب تابان را تجربه کنید. فیلبند در نیمی از سال پوشیده از برف است و حتی در ماه‌های گرم سال هم ابر و مه و باران‌های پراکنده دست از سرش بر‌نمی دارد. شاید اگر مرداد راهی آنجا شوید از باران خبری نباشد، اما دائم ابرها بالای سر و زیر پایتان جولان می دهند. در تابستان‌ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است و مراتع حوالی آن چراگاه دام‌های اهالی دیواملکشاه و سایر روستاهای اطراف‌ می‌شود.

فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

فیلبند از چشمه‌های کوچک و بزرگ متعددی بهره‌مند است، چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. وجود فلوئور کافی در آب چشمه‌های این منطقه در استخوان‌بندی مردمش تأثیر بسزایی گذاشته است.

پیاده روی در این روستا با آن مناظر فوق‌العاده فرصتی‌ست که برای مایی که درگیر زندگی پرمشغله شهری هستیم به این راحتی‌ها به دست نمی‌آید.

بهترین فصل سفر

از آنجایی که در بیشتر مواقع سال این بخش پوشیده از جنگل است بهترین وقت سفر از اواخر اردیبهشت تا شهریور است.

وسایل مورد نیاز سفر

از آنجایی که منطقه، منطقه‌ای کوهستانی‌ست، وسایل مورد نیاز کوهنوردی مثل کفش کوهنوردی، کوله پشتی، بادگیر، لباس گرم، غذا، چادر مسافرتی، زیرانداز، عینک آفتابی و چراغ قوه و کیسه خواب همراه داشته باشید.

می‌توانید قبل از فیلبند و در روستای سنگ‌چال خرید کنید. در این روستا مغاره فروش صنایع دستی هم هست، ضمن اینکه سیب‌زمینی‌های فیلبند هم بسیار معروف است.

اقامت در روستای فیلبند

این روستا از آب لوله کشی برخوردار است ولی در ماه مرداد که تعداد گردشگران به بیشترین حد خود می‌رسد ممکن است کمبود آب پیش بیاید. برای اقامت می‌توان روی خانه‌های روستایی و ویلاهای این منطقه حساب کرد. علاوه بر این تکیه‌ا به اسم تکیه غرب در روستا وجود دارد که برای اجاره اتاق و استفاده از سرویس بهداشتی میتوان به آن رفت. همچنین این منطقه یکی از متداول ترین مناطق کمپ کردن در شمال ایران است.

فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

مسیر دسترسی

فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو می‌باشد و راه دسترسی ماشین رو به آن وجود دارد.  برای رسیدن به فیلبند باید راهی جاده هراز شوید، حدودا 140 کیلومتر از سمت تهران برانید تا به 25 کیلومتری جنوب آمل برسید سپس وارد فرعی (سنگچال) شوید که در سمت راست شما قرار دارد و راه تان را به سمت روستای فیلبند در پیش بگیرید. اگر از سمت آمل می‌آیید 25 کیلومتر برانید تا خروجی سنگچگال را در سمت چپ خود ببینید. تا  سنگچال  18 کیلومتر و از سنگچال تا فیلبند نیز حدود 5 کیلومتر راه آسفالته پیش رو دارید. با اینکه در بعضی قسمت‌ها کیفیت آسفالت نامطلوب است اما با کمی توجه به جلو مشکلی در راه نخواهید داشت.

فیلبند ، یکی از قشنگترین مناطق ایران

فیلبند آخرین روستایی است که در این جا وجود دارد در انتهای مسیر جاده شیب تند تری می‌گیرد به همین دلیل بهتر است با خودرویی سرحال به آنجا سفر کنید. طبیعت جاده به قدری زیباست که شما را محصور خواهد کرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید