قبرستان سفید چاه ، قبرستانی اسرارآمیز در بهشهر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

قبرستان سفید چاه در سرزمین سبز استان مازندران، بخش یانه سر از توابع شهرستان بهشهر و در روستای سفید چاه واقع شده است. این مکان یکی از قبرستان های قدیمی و تاریخی مسلمانان در این استان بوده و قدمت آن به حدود ۱۲۰۰ سال پیش باز می گردد. گورستان سفید‌ چاه که به «گورستان سپید» نیز شهرت دارد، اولین قبرستان مسلمانان در ایران و یادگاری از دوران تیموریان است.

قبرستان سفید چاه ، قبرستانی اسرارآمیز در بهشهر

این قبرستان که از امروزه نیز نه تنها در میان مردمان محلی بسیار شناخته شده و پرطرفدار است، بلکه از مناطق، شهرها و روستاهای دور نزدیک، افراد اجساد خود را برای دفن به این قبرستان سپید می آورند. براساس تحقیقات به عمل آمده بر روی خاک قبرستان سفید چاه ، آهک موجود در خاک این قبرستان بسیار بالا بوده به نوعی که رنگ خاک آن به سفیدی میزند.

داستان‌های شگفت‌انگیزی درباره این گورستان تاریخی سر زبان‌ها است. اهالی این منطقه معتقد هستند که خاک سفید این روستا، نمی‌گذارد که اجساد مردگان‌شان بپوسد.

عجیب بودن این گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از ۵۰ آبادی دور و اطراف، مرده هاشون را به دوش بگیرند و راهی روستا بشوند تا بتوانند برای رفتگانشان جایی در گورستان سفید چاه پیدا کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودی است که برای نشان دادن این که هر کدام از مردگان چه شغلی داشته اند، ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص بشود داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده، نمادهایی وجود داره که این نقش و نگارها باعث زیبایی این گورستان شده و به سفید چاه شهرتی جهانی بخشیده است. گورستان پرطرفدار سفیدچاه، روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شود و کم کم خانه ها و زمین ها را کنار می زند تا برای مردگان جا باز کند.

قبرستان سفید چاه ، قبرستانی اسرارآمیز در بهشهر

یکی از دیدنی های این گورستان عجیب، مقبره ۳ تن از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام، به نام های ابراهیم ، منصور و عبدالرحمان است. یک صندوقچه ی چوبی خیلی قدیمی داخل این گورستان وجود دارد که اهالی روستا به شدت از آن محافظت می کنند.  متاسفانه گورستان سفید چاه به دلیل عدم نگهداری و حفظ و حراست درحال تخریب است که با نامه نگاری ها و پیگیری های مختلف قرار شد قسمتی از امامزاده که بافت قدیمی و تاریخی دارد، باقی بماند و اطراف امامزاده زمینی برای دفن مردگان جدید در نظر گرفته بشود تا به قسمت تاریخی این گورستان هم بیشتر از این صدمه وارد نشود.

قبرستان سفید چاه ، قبرستانی اسرارآمیز در بهشهر

این قبرستان و قبرهای موجود در آن در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی
برای رفتن به روستای سفیدچاه، باید با قطار، وسیله شخصی یا اتومبیل کرایه ای به بهشهر بروید.
اگر با وسیله نقلیه شخصی به این منطقه میروید، از بهشهر به بعد باید به دل جنگل سرسبز بخش «یانه سر» بزنید تا بعد از طی ۲۰ کیلومتر جاده پیچ درپیچ آسفالته، به گلوگاه برسید، بعد از گلوگاه، روستای نیالا در مسیرتان قرار می گیرد و بالاخره سفیدچاه در حاشیه جاده از راه خواهد رسید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید