در شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان گورستانی قدیمی به نام قبرستان هفتاد ملا وجود دارد که با مقبره‌های خاص و معماری عجیب خود به عنوان یکی از دیدنی های میرجاوه شناخته می‌شود.این گورستان قدیمی در نزدیکی روستای روپس قرار دارد و با قدمت 800 ساله‌ی خود متعلق به دوره‌ی اسلامی است. قبرستان هفتاد ملا در دل کوهی کم ارتفاع از جنس ماسه سنگ احداث شده و با داشتن آب و هوایی معتدل به عنوان یکی از جالب‌ترین مکان‌های دیدنی میرجاوه شناخته می‌شود.

قبرستان هفتاد ملا ، قبرستانی عجیب با مقبره‌های خاص

این گورستان درون صخره‌ها ساخته شده و در سبک معماری آن از مقبره کوروش الهام گرفته شده است، به گونه‎‌ای که از خلاقیت معماران آن شگفت‌زده خواهید شد.قبر‌ها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در امان مانده‌اند. ۱۰۰ سال پیش، دو ستون سنگی بزرگ نیز در مقابل این حفره بوده که در حال حاضر تخریب شده است.

قبور قبرستان ۸۰۰ ساله هفتاد ملا  به شکل مستطیل بوده و دو طرف آن به وسیله خشت خام بالا آورده شده و اجساد را داخل آن قرار می‌دادند. این قبور را به صورت مسطح ساخته‎اند.بر روی هر کدام از قبور هشت سوراخ تعبیه شده که هوا از داخل آن‌ها عبور می‌کند. روی دیوار‌های قبور قبرستان، از رنگ قرمز استفاده شده که نوعی خاک در این منطقه است. اقوام مردگان به وسیله این خاک تزئیناتی را روی قبور به وجود آورده‌اند.

قبرستان هفتاد ملا ، قبرستانی عجیب با مقبره‌های خاص

در مورد وجود این مقبره و محل به خاطر اینکه تاریخ واقعی و رمز و راز‌های آن هنوز مشخص نشده، مردم افسانه‌های مختلفی را بیان می‌کنند.

  معرفی شهر نگور در استان سیستان و بلوچستان

روایات مختلف درباره قبرستان هفتاد ملا

دو روایت در مورد قبرستان هفتاد ملا وجود دارد که به شرح زیر است:

1-پس از ورود اسلام به این منطقه موبدان زرتشتی به این مکان پناه بردند و در همان مکان پس از مرگ دفن شدند که با توجه به معماری قبر‌ها قابل قبول است.

2-این منطقه در مسیر رودخانه قرار داشته و مردم برای در امان ماندن مردگان خود از سیلاب‌ها، آن‌ها را در ارتفاعات بلند دفن می‌کردند که موقعیت جغرافیایی منطقه بیانگر این موضوع نیز هست.

قبرستان هفتاد ملا ، قبرستانی عجیب با مقبره‌های خاص

مسیر دسترسی به قبرستان  هفتاد ملا

اگر تصمیم به بازدید قبرستان هفتاد ملا دارید باید به شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید و از زاهدان در ۶۳ کیلومتری روستای میرجاوه در شرق زاهدان، نزدیک روستای تمین بروید.از زاهدان با ماشین باید به سمت روستا حرکت کنید.

منبع : yjc،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید