قلعه شاداب میناب در دل کوه های سربه فلک کشیده

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

قلعه شاداب درکوه های سربه فلک کشیده ضلع شرقی روستای کنارجو ازتوابع بخش بمانی شهرستان سیریک دراستان هرمزگان قرار دارد که بر سه طبقه تقسیم می شود از آن قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی بدست آمده و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

قلعه شاداب میناب ، در دل درکوه های سربه فلک کشیده

در بالای این قلعه ۳۶۶ آب آنبار وجود داشته که هم اکنون تعدادی از چاه های آن دارای آب شرب و و مابقی در اثر فرسایش و بی توجیهی از بین رفتند. این قلعه جزء هفت قلعه تاریخی ثبت شده و در کتاب سید السلطنه می توان نوشته های درباره آن یافت و همچنین در بالای این قلعه قدمگاه مرتضی علی (ع) وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

کوه کلاگت، قلعه شاداب با مجموعه چاه های قدیم و آب انبار و محیط قدیمی و باستانی شاداب از معروف ترین و مهم ترین مناطق سیریک است که با داشتن آب انبارهای متعدد نیازمند توجه ویژه است.

قلعه شاداب که از جاذبه های گردشگری میناب است،درکوه های سربه فلک کشیده ضلع شرقی روستای کنارجو ازتوابع بخش بمانی شهرستان سیریک دراستان هرمزگان قراردارد وبا دارا بودن سابقه تاریخی جذاب ومتنوع پذیرایی مهمانان وگردشگران زیادی می باشد.

قلعه شاداب میناب ، در دل درکوه های سربه فلک کشیده

قلعه شاداب که ازاثار پارسیان ونیاکان ما بر جا ماند.درسال 1335 نادعلی خان یاور بولوردی نایب الحکومه میناب  برادرحاجعلی کرم خان شجاع نظام نایب الحکومه بندرعباس به خواهش نگارنده ان قلعه را بازدید کرده اطلاعاتی که مرقوم داشته اند درج می نماید.

کوه قلعه شاداب صعب العبور بوده و تنها راه ارتباطی با قله کوه از طریق دروازه ای مقدر می باشد که این دروازه محل ورود عشایر و دامداران است و در حوالی روستای اسلام آباد قرار دارد. روستاهای حاشیه منطقه شامل پامنار، بیشه بزان و بازارگه می باشند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما