در شهر بلده یک قلعه قدیمی به نام قلعه پولاد وجود دارد که به نام قلعه نور نیز شناخته می‌شود.قلعه پولاد بلده که از جاهای دیدنی بلده است ، در بالای کوهی واقع شده که از سه سمت شمال، جنوب و شرق به دره های عمیق و پرشیب منتهی می شود. ورودی اصلی قلعه در سمت جنوب شرقی قلعه قرار گرفته است. امروزه می توان پیاده تا بالای قلعه – قسمت شاه نشین آن –  را پیمود. قلعه پولاد تمامی قسمت های یک مجموعه حکومت محلی از دروازه تا استبل واتاق های نگهبانی و محل های دیده بانی را داراست.

گفته می‌شود قدمت این قلعه بیش از ۷۰۰ سال است و به دوران سلسله باد و سپانان بازمی‌گردد. بنای این قلعه با اینکه تا حدودی تخریب شده اما همچنان پابرجا است.

تاریخ ساخت قلعه پولاد بسیار قدیمی است و تا دوره صفویه دایر و مسکون بوده است. تا قبل از صفویه قدرت های محلی با ریاست ملک کیومرث با دوسپتاتیو اولاد او، شاهان بنی کاووس بر قلعه حکومت می کردند و قلعه پولاد جز مقرهای حکومتی آنان بود. پس از انقراض آنان به دست صوفیه، منطقه رستم داد (نور و کجورامروزی) روی ترقی ندید و قلاع آن همچون قلعه پولاد رو به ویرانی نهاد. در داخل قلعه ساخته های معماری خشتی عظیمی که هم اکنون جز یک طاق نیمه مخروبه و تل خاکی از آنها باقی نمانده، نمایانگر شکوه، جلال و عظمت بنا در سالهایی می باشد که زندگی در آن جریان داشته است.

معماری قلعه پولاد بلده
بنای قلعه شامل سه قسمت اصلی است و بارویی اطراف آن را احاطه کرده است. برج‌ های متعددی در هر سوی بارو به چشم می ‌خورد و ارتفاع تعدادی از آنها امروزه به هفت الی هشت متر می ‌رسد. آب قلعه از چشمه‌ ای به نام ملرز با تنبوشه به قلعه فرستاده می ‌شده و برای نگهداری آن آب ‌انبارهایی نیز تعبیه شده بود. آب انبارها در جای جای قلعه به شکل چاه وجود دارد که وظیفه ذخیره آب از طریق نزولات جوی را بر عهده داشته ‌اند. این حوض‌ ها به تعداد فراوان و در تمام نقاط قلعه پراکنده‌ هستند.
پلان قلعه به علت نوع بستر و توپوگرافی منطقه دارای شکلی نامنظم است و به عبارتی محیط در شکل قلعه تاثیر گذاشته است. این بنا که در شیب کوه ساخته شده از داخل شهر بسیار دیدنی است و به شهر و مناطق اطراف مسلط است.
با توجه به اشیاء یافته شده از قلعه بهتر است گفته شود که این قلعه برای دفاع از شهر، طوری ساخته شده که در مواقع لزوم و در مقاطع زمانی خاص، برای زندگی تعداد زیادی از مردم مورد استفاده قرار گرفته؛ لذا در حال حاضر و قبل از انجام مطالعات باستان شناسی و عملیات گمانه زنی، به طور قطع نمی ‌توان در مورد نحوه کاربرد قلعه به روشنی اظهار نظر کرد.
برای رسیدن به بعضی از نقاط قلعه پولاد بایستی بسیار هوشیار بود چون معبرها بسیار باریک هستند و برای رسیدن به نقاط بالاتر می ‌بایست از کنار صخره‌ های بلند و خطرناک عبور کرد.

موقعیت مکانی
این قلعه در شهر بلده، در ۱۴۵ کیلومتری شهرستان نور واقع شده  است که هفت کیلومتر با روستای یوش فاصله دارد. در روستای یوش میتوانید از خانه نیما یوشیج نیز دیدن کنید. بعد از روستای یوش به یگانه شهر این جاده کم‌ نظیر، بلده خواهید رسید.

منبع : tripyar،persianblog
نویسنده

یک نظر بنویسید