این مجموعه یكی از زیباترین اماكن تاریخی شهر نراق از توابع دلیجان محسوب می گردد كه  در دوره قاجار احداث شده است. اين  بنا بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد . بانی این اثر فردی است به نام حاج محمد نراقی معروف به حاجی خان . وی از رجال عهد قاجار و از تمکن مالی بالایی برخوردار بوده است .

بازار و كاروانسرای شمس السلطنه ، یکی از زیباترین اماكن تاریخی شهر نراق

در مجموعه بازار و کاروانسرا زیباترین آثار معماری عصر قاجار به چشم می خورد. درب های گره کاری شده مجموعه تاجر سرا که از زیبا ترین قسمتهای این بخش چشم هر بیننده ای را ساعت ها به خود مشغول کرده و به اعماق تاریخ و تمدن مردم این دیار می برد. مجموعه کاروانسرا از دوطبقه تشکیل شده است. طبقه اول محل نگهداری چار پایان و طبقه فوقانی به استراحتگاه تجار اختصاص داشته است. در جنب این مجموعه محل های خاصی برای نگهداری شتر کاروان ها  وجود داشته که به اصطلاح محلی آنها را عصارخان می نامند .

این مجموعه شامل یک راسته بازار ، چهار سوق ، تاجر سرا و کاروانسرا می باشد.

بازار و كاروانسرای شمس السلطنه ، یکی از زیباترین اماكن تاریخی شهر نراق

طول تقریبی بازار ۲۰۰ متر و در جهت خیابان اصلی شهر شرقی، غربی احداث شده است. مصالح این بنا عمدتا آجر و سنگ و در برخی جا ها از خشت خام می باشد. در سقف راسته بازار و چهار سوق کاشی کاری معقل و رسمی به چشم می خورد.  طاق چار سوق دارای شمسه با کاشی هایی به رنگ فیروزه و سرمه ایی است.

مجموعه بازار و کاروانسرای شمس السلطنه که از جاذبه های تاریخی نراق میباشد،به شماره ۱۶۴۵ در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع : markazi.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید