مجموعه تفریحی پارک آبیدر در غرب شهر در انتهای خیابان آبیدر، بین کوه های آبیدر با ارتفاع 2500 متری قرار گرفته و پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد.  آبیدر نام کوهی است در شهر سنندج  که در انتهای خیابان آبیدر قرار گرفته است و از سوی باختر مشرف بر شهر سنندج است. پارک آبیدر از دو کوه به نام های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته‌ است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر و آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا می‌ باشد. در واقع واژه آبیدر (آب‌ به ‌در) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش  می‌ کند. چشمه‌ های کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در دل آن خودنمایی می‌ کند، هنوز سرچشمه قنات عمارت‌ های تاریخی خسرو آباد، آصف، وکیل و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است. کوه و پارک جنگلی آبیدر همه ساله پذیرای تعداد زیادی مسافر و گردشگر از داخل و خارج استان است. شهر سنندج از فراز این پارک چشم انداز بسیار زیبائی دارد. چندین باغ و چشمه طبیعی در این پارک وجود دارد.

مجموعه تفریحی پارک آبیدر سنندج

مجموعه پارک تفریحی آبیدر که از جاذبه های گردشگری سنندج می باشد ، از گذشته تفریحگاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است. دلیل اصلی محبوبیت این کوه و پارک، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌ های اطراف و از همه مهم‌ تر، وجود چشمه‌ های زیر زمینی فراوان آن می‌ باشد.

در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌ پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده‌ است و در حال حاضر تله کابینی در مسیر بین پارک کودک و قله در حال راه اندازی می باشد.

  معرفی روستای سرسبز و خرم بیساران

جاذبه‌های نزدیک

از این پارک جنگلی تا عمارت آصف حدود یک ربع با ماشین فاصله است. این عمارت که به خانه کرد هم معروف است، در خیابان شاپور بعد از بلوار کردستان قرار گرفته. این خانه از دوره صفوی به جا مانده و خیلی دیدنی است. از این عمارت تا عمارت مشیر دیوان هم راهی نیست. کافی است یک دقیقه وقت بگذارید و از مشیر دیوان در خیابان شهدای شهر هم دیدن کنید. این‌جا هفت حیاط دارد که در هر کدام آب‌نما ساخته شده. این بنای تماشایی متعلق به دوره قاجار است.عمارت سالار سعید در خیابان امام، کوچه‌ حبیبی قرار گرفته. در این خانه که حالا به موزه تبدیل شده، وسایل تاریخی به‌ نمایش درآمده است.

اگر قصد آشنایی با هنر معماری مردمان شهر سنندج را دارید، این امکان برایتان وجود دارد از حمام وکیل الملک هم دیدن کنید. حمامی تاریخی در میان سه عمارت قدیمی نظیر عمارت وکیل السلطان، عمارت وکیل الممالک و عمارت وکیل الملک که از معماری بی‌نظیری برخوردار است. از جمله معماری متفاوتی که در فضای داخلی این حمام خواهید دید، تزیینات دیوارها و فضاهای گرم و سرد حمام وکیل الملک است که اشکالی هندسی، گیاهی و حیوانی همچون نقش طاووس بر روی دیوارهایش دیده می‌شود.

مجموعه تفریحی پارک آبیدر سنندج

از دیگر ویژگی‌های این پارک تفریحی می‌توان به سینمای رو باز پارک مربوطه اشاره کرد که با پخش فیلم‌های سینمایی می‌تواند اوقات خوشی را برای گردشگران رقم بزند. در کنار بهره‌مند شدن از این سینمای روباز، می‌توانید برای استراحتی کوتاه به رستوران یا کافی شاپ موجود در پارک تفریحی آبیدر بروید و خستگی یک روز کامل را از تن به در کنید. در ادامه گشتی که در این پارک تماشایی زدید از دیگر مکان‌های دیدنی این پارک همچون کانی سفا، کانی ماماتکه، خضر زنده، امیریه، هفت آسیاب و کچک قرآن بازدید کنید.

منبع : snapptrip،alaedin.travel،citypedia
نویسنده

یک نظر بنویسید